10:58:39 / 18.01.2017 
Polis, PKK yandaşlarına göz açtırmıyor   |   Mert'in kamerasına Donat yakalandı   |   Adana'da SGK hizmet binaları açıldı   |   Bunlarda sahte nakliyeci   |   'Adana Yatırım Stratejisi' toplantısı   |   Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi açıldı   |   Klima evi yaktı   |   Genital Bölge Lazer Epilasyon   |   Sedat Sözlü'den bırakma sinyali   |   Adana kan bağışında birinci oldu   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana’da FETÖ operasyonu
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ADANA'DA ULAŞIM PLANI YOK
17.10.2016

İMO Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya, ulaşım ve trafik olgusunun Adana'da ilk sıralarda yer alan bir sorun olduğunu bildirdi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya, ulaşım ve trafik olgusunun Adana'da ilk sıralarda yer alan bir sorun olduğunu bildirdi.

Adana'nın da bulunduğu pek çok metropol kentin kent içi ulaşım konusunda problemli olduğunu belirten Kaya, Adana ulaşım sorunları üzerine yazılı açıklama yaptı.

Yerel yöneticilerinin ortak paydasının kentlerimizi araç trafiği için cazip hale getirmek olduğuna işaret eden Kaya, "Bu anlayışa uygun olarak kentlerimiz, araçların hızla hareket etmesini sağlayacak alt ve üstgeçitlerle, köprülerle donatılmış, kitlesel toplu taşımacılığa dönük yatırımlar yapılmamıştır. İnsan kent yaşamının ana unsuru olarak görülmemektedir" diye konuştu.

Adana'da "ulaşım ve trafik" olgusunun uzunca bir zamandır kent yaşamında sorun olarak ilk sıralarda yer aldığına işaret eden ancak herkesçe açık olan bu gerçeğe ve meslek odalarımızın yıllardır ısrarla vurgulamasına karşın Adana için ulaşım ana planı hazırlama çalışmalarının henüz başlatılmadığını vurgulayan Kaya, "Adana'da ulaşım ana planı için yapılan tek çalışma 1992 yılında gerçekleştirilen ulaşım ana planı etüt çalışmalarıdır. Ne yazıktır ki o zamandan bu yana, yani 24 yıldır yerel yöneticilerimiz ulaşım planlamasına ihtiyaç duymamıştır. Mevcut uygulamada yeni planlanan ulaşım faaliyetleri, kentin tümünü ve diğer ulaştırma türlerini gözeten bir ulaşım ana planına dayanmadan hayata geçirilmekte bu da ulaşım sorununun giderek içinden çıkılmaz hale gelmesine neden olmaktadır" dedi.

Kent nüfusumuzun artışı ile birlikte yerleşim alanlarının plansız bir şekilde gelişmesi sonucunda yeni ulaşım araçlarının kent yol ağına katılması, kent içi ulaşımda ise ısrarla küçük taşıma kapasiteli (minibüs, otomobil, taksi, vb gibi) araçların kullanılmasının yanı sıra trafik yönetiminin yetersizliğinin de kent içi ulaşımı olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Kaya, şöyle konuştu:

"Merkezi iş alanları olan bölgelerde kullanılan yollar otoparklara dönüşmüş durumdadır. Kaldırımlar yayalar tarafından kullanılamamakta; araçlar, lokanta ve kafelerin uzantıları, esnafın malları ile işgal altındadır. Ne yazık ki kent içi ulaşım politikasının odak noktasında, günü kurtarmaya dönük yatırımlar, palyatif lokal çözümlerle sınırlı projeler yer almaktadır. Adana'nın kent içi ulaşımı, yanlış yatırımlar nedeniyle düzeltilmek bir yana daha da sorunlu hale getirilmiştir. Adana'nın sırtında bir kambur olan ve Adanalıları borç yükü altında bırakan Hafif Raylı Sistem ve alt - üstgeçitlere proje aşamalarında defalarca karşı çıktık. Bugün haklılığımız ve kamunun uğradığı zarar ortadadır. Adana Büyükşehir Belediyesi altgeçitin üstünü kapatacağı yeni kavşak düzenlemesi üzerinde çalışmaktadır. Bu karnıyarığın üstünün kapatılması, o bölgedeki trafiği bugün için rahatlatacaktır elbette.

Ancak unutulmamalıdır ki kent yaşamı insanın ihtiyaçlarından trafiğe kadar bir bütündür. Kentin kaderini etkileyecek, bu tür projelerde geri dönülmez yanlışların yapılmaması için, soruna bütüncül yaklaşmak, çakılacak tek bir çiviyi bile kentsel planlamaya dahil etmek, 20-30 yıl sonraki nüfusun ve ihtiyaçların hesaba katıldığı ve buna bağlı büyüyecek trafik yoğunluğunu da gözetecek plan ve projeler geliştirmek gerekmektedir. Kentsel kaynaklar yanlış ve işlevsiz yatırımlar yolunda heba edilmemelidir.

Adana'nın kent içi ulaşımda karşı karşıya bulunduğu sorunların asıl kaynağı, ulaşım ana planı olmamasından, sürdürülebilir ve bütünlükçü bir ulaşım politikasının hayata geçirilmemesinden kaynaklanmaktadır. Adana'nın ulaşım ana planına ihtiyacı vardır. Ancak ulaşım ana planını hazırlanma sürecinin uygulanabilir ve bütüncül olması, aynı zamanda gelecekteki gelişmeler gözetilerek yapılması önem arz etmektedir. Yine bu çalışmalar kentin paydaşlarıyla birlikte yürütüldüğünde sağlıklı, kalıcı, verimli sonuçlara ulaşılabilir.

Bugün kent içi ulaşımın temel hedefi erişilebilirlik ve sürdürülebilirliği sağlamaktır. Bu noktanın hayli uzağında bulunduğumuzu vurgulamamız gerekiyor. Kent yaşamımızın bu önemli sorununun giderek daha da karmaşık bir yapıya dönüşmemesi için çözüm yolları ivedilikle, gelişen bilim ve teknolojinin ışığında etkin bir şekilde tartışılmalı, bu konudaki çağdaş uygulamalar ve teknolojik gelişmeler incelenerek hayata geçirilmelidir."

Bu haber 2240 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Ahmet Çekiç tarafından 27.12.2016 00:39:25 tarihinde yazılmış
Sozlu ucuz etmek ucuz tasimayla aytacin 25 yillik ucuz siyasetiyle ayakta durmaya calisiyor ama samsi yok sozlu adananin 5 yilini caldi insallah adananin basina bir daha bela olmaz.

yasin tarafından 26.10.2016 17:05:26 tarihinde yazılmış
dolmuşlar otobüse dönüşecek kayseri çözdü ama adana çözemez.

vatandaş tarafından 26.10.2016 08:35:01 tarihinde yazılmış
adana iki yakasını birleştirmesi lazım ç.ü elektrik ve mustafa kemal paşa bulv.köprüsü yeterli degil bu yollara alternatif köprü şart bunlara en uygun yer eski baraj köprüsü hali hazırda kanal kenarları yol ama kapalı bunları açsalar ortadoğu hastanesini kışla askerlik şubesi yoluna çıkar yeni numune hastanesi önünden gider. adana trafik degil yol yok yollarımız bulvarlarda dahil tek şeritte kitleniyor bugüne degil gelecege yatırım her geçen gün araç sayısı artıyor.buna acil çözüm lazım diye düşünüyorum

tarafından 24.10.2016 22:08:46 tarihinde yazılmış
Modern ulaşım diye birşey yok bu şehirde. Külüstür halk otobüsleri ve dolmuşlar şehre hakim. Halk otobüsleri yine muavin çalıştırmaya başladı. Yolcu kapma yarışları, yolun ortasında durmalar, sürekli korna çalmalar, küçük arabaları sıkıştırmalar, patlak ve simsiyah duman çıkaran egzoslar, duraklarda uzun süre beklemeler, küfürlü konuşmalar. Bu halk otobüsü denen ama midibüsten bozma araçları Adananın başına kim bela etti? Peki kim buna bir çözüm bulacak?

tarafından 23.10.2016 21:33:05 tarihinde yazılmış
Plakasız ruhsatsız motosikletler trafikte cirit atıyor ve yarış yapıyor, egzos patlatıyor, makas atıyor kimse ilgilenmiyor.

tarafından 22.10.2016 12:34:33 tarihinde yazılmış
Adana caddeleri keşmekeş. Tam bir üçüncü dünya ülkesi şehri tarzında caddeler. Yollar çok dar ve yetersiz. Belediye otobüsü ve metro çok yetersiz. Ulaşım felaket.

tarafından 21.10.2016 10:28:00 tarihinde yazılmış
Ulaşım özel halk otobüsü ve dolmuşlara emanet. Kimse dokunamaz

Yusuf şahin tarafından 18.10.2016 14:03:23 tarihinde yazılmış
Adanada neydiği belirsiz bi büyükşehir var. Adamlar hiç bi iş yapmıyorki ulaşım yapsın

tarafından 18.10.2016 10:28:39 tarihinde yazılmış
Adana trafiği tam bir keşmekeş haline geldi. Araç sayısı ve trafik sıkışıklığı arttı. Kamyon, kamyonet ve motosikletler hiçbir kurala uymadan trafikte seyrediyor. Yollar dar ve yetersiz. Trafik ışıkları çok fazla 50 metrede bir lamba trafik akışını yavaşlatıyor.

Adanalı tarafından 17.10.2016 21:36:26 tarihinde yazılmış
Kızılay caddesine çözüm bulun

Adanalı tarafından 17.10.2016 21:36:20 tarihinde yazılmış
Kızılay caddesine çözüm bulun

Finansbank tarafından 17.10.2016 18:22:38 tarihinde yazılmış
Dolmuşar kalkarsa adana rahat lar..

BK tarafından 17.10.2016 16:01:52 tarihinde yazılmış
keşke fen işleri daire başkanlığınada sizin gibi bilimsel ve akılcı düşünebilen birisi gelebilse, otoban giriş çıkışlarının rezalet ötesi haline bir bakın, çukurovada antep istikametine gitmek için milletin attığı taklalara bakın yeter

trafik tarafından 17.10.2016 15:26:21 tarihinde yazılmış
yolları çukur ışıkları ayarsız zavallı bir kent adana kafa eski kafa oldu bitti.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER
Fuat TÜRKER
Çocuk ve Ölüm

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
3501
Bugün Gelen: 
32055
Toplam Ziyaretçi: 
226802915


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.