10:56:14 / 18.01.2017 
Polis, PKK yandaşlarına göz açtırmıyor   |   Mert'in kamerasına Donat yakalandı   |   Adana'da SGK hizmet binaları açıldı   |   Bunlarda sahte nakliyeci   |   'Adana Yatırım Stratejisi' toplantısı   |   Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi açıldı   |   Klima evi yaktı   |   Genital Bölge Lazer Epilasyon   |   Sedat Sözlü'den bırakma sinyali   |   Adana kan bağışında birinci oldu   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana’da FETÖ operasyonu
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ADANA METROSU ADANA'NIN YÜKÜ
03.11.2016

Adana Metrosu'nun (Hafif Raylı Sistem), Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devrinin gerçekleştirilmesi isteniyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 1988 yılında yapımı için ilk adımı atılan, 15 yılı geçkin sürede dış kaynaklı hazine garantili krediyle 533 milyon dolara inşa edilen Adana Metrosu'nun (Hafif Raylı Sistem), Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devrinin gerçekleştirilmesi isteniyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından 1988 yılında yapımı için ilk adımı atılan, güzergahtaki binaların istimlak edilmesi, yıkımı ve ardından inşaat çalışmalarıyla hizmete girmesi uzun yılları alan Adana Metrosu'nda 14 Mayıs 2010'da biletli yolcu taşınmaya başlandı.

Dış kaynaklı hazine garantili krediyle 533 milyon dolara inşa edilen 13.5 kilometrelik metroya ilave olarak planlanan 10.3 kilometre uzunluğundaki Balcalı ve yapımı süren yeni stadyuma kadar uzanacak ikinci etap hat projesinin maliyeti de, 274 milyon 300 bin dolar olarak belirlendi.

Ancak, Adana Büyükşehir Belediyesinin maddi olanakları ve İller Bankası payının yüzde 40'lık bölümünün, metronun kredi borcu ve faizine kesilmesi nedeniyle, ikinci etap çalışmalarına başlanması mümkün olmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde metronun borcunun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devri ile ikinci etabının tamamlanması konusunda verdiği sözün yerine getirilmesi istenirken, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin İller Bankası payından her ay yapılan yüzde 40'lık metro borcu kesintisinin ise şehre alt yapı, cadde, köprü ve çevre düzenlemeleri gibi yeni hizmetler için kalacağı belirtiliyor.

"Cumhurbaşkanımızın talimatı meseleyi çözer"

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, metro ile ilgili her kesimin beklentilerinin olduğunu söyledi.

"Sayın Cumhurbaşkanımız muhakkak Başbakan iken bir söz verdiyse onu yerine getirme noktasındaki samimiyetini sürdürüyordur" diyen Sözlü, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanımız herhalde bu konuda uygun iklim ve zamanını bekliyor. Ama bizim için ve Adanalılar için uygun bir iklim ve zaman var. Biz buradan sesimizi bir kez daha duyurmak isteriz. Hak, hukuk ve adalet noktasında ve Adana'nın diğer metro yapılan iller arasında eşit şartları ve hakkı olduğunu düşünüyorum. Bunun, adalet ve hukuk adına yapılması gerekir. Sayın cumhurbaşkanımız başbakan iken söz verdi ama şimdi devlet başkanı gibi. Bu konudaki bir talimatı ve işareti meseleyi çözecektir."

Adana milletvekili Tümer, çağrıda bulundu

CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana halkının metro çilesinin bitmesini beklediğini belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2011 yılında Başbakanlığı döneminde Uğur Mumcu Meydanı'nda metronun bakanlığa devri ve ikinci etabın tamamlanması konusunda söz verdiğini hatırlattı.

Adana halkının, bu sözün yerine getirilmesini istediğini vurgulayan Tümer, "Sayın Başbakan Binali Yıldırım'ın Ankara'daki metroları "yıldırım hızıyla bitirme" sözünüze diyeceğimiz yok. Ancak Adanalılara da üvey evlat muamelesi yapılmamalı. Devlette devamlılık esasından hareketle Sayın Cumhurbaşkanının Adanalılara verdiği sözün, Sayın Yıldırım tarafından yerine getirilmesini bekliyoruz" dedi.

Kaya: "Adana borç batağından kurtarılmalı"

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı H. Çağdaş Kaya da bir kentin gelişmişliğinde ilk ölçütlerden birinin metro olduğunu söyledi.

Adana Metrosu yapımının finansman sorunu ile başladığını, güzergah yanlışı ile devam ettiğini ve ağır borç yükü altında bitirildiğini anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"Belediyeyi borç yükü altında ezen metro, doğmamış çocukları bile borçlandırmaktadır. İstanbul, Ankara, Antalya ve Konya'da olduğu gibi Adana Hafif Raylı sistemin işletmesi de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca devralınarak Adana hafif raylı sistemden kaynaklı borç batağından kurtarılmalıdır. Adana'nın imarı konusunda olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi, Ulaşım Master Planı. Bu master plan dahilinde yapılacak güzergah iyileştirmeleri ile hafif raylı sistem daha rantabl çalışacak ve Adana halkına daha iyi hizmet verecektir."

Bu haber 6145 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mehmet Hilminin Okul Arkadaşı tarafından 13.12.2016 16:40:52 tarihinde yazılmış
Mehmet Hilmi ÖZKAN.. Sen önce kendine bak..Annen baban abilerin o kadar zorlamasına rağmen, Ülkücülük kurtçuluk itlik köpeklik adına ne lise okulunu doğru dürüst okuyabildin nede zar zor kazandığın üniversiteyi.. Senle başlayanlar üniversite bitirip meslek sahibi oldular. Evlerini geçindiriyorlar. Sense bir asalak olarak hala annenden babandan otlanıyorsun. Sanırım iki abin belki de senin yüzünden Adanayı terketti. Face sayfana baktım ve hala birilerine diş gösterip ısırmaya çalışıyorsun. Ne oldu okulunu bırakıp köpekliğini yaptıklarına bugün hırsız mı diyorsun? Onun bunun kepekliğini yapmaya devam et. Senden keçi çobanı bile olmaz. Bu konuda yazı yazacak söz söyleyecek enson rezil sensin. Daha pişman olacağın günler önünde.. seni bekliyor. Allah ıslah etsin.

Mehmet Hilmi ÖZKAN tarafından 09.12.2016 15:18:13 tarihinde yazılmış
BÜYÜKŞEHİRİN BAŞINDAKİ EŞKİYA VE HARAMİLERİNİN CEBİNE GİDECEK OLAN %40 LIK PAY İÇİN BAŞ REİS DENİLEN ŞAKLABAN SAVAŞ BİLE ÇIKARIR

Zeki boğa tarafından 13.11.2016 09:22:51 tarihinde yazılmış
Adana'da bir deyim var ahmakmıyım,ahmak değilim ama nasıl olur 25 yıl beceriksiz,yeteneksiz,vizyonsuz birini belediye başkanı yaptın diye sormazlarmi adama.Sayesinde Şehrim batık ve ruhsuz gecekondu görünümünde.metro denilen ucube aslında Adanalıya verilen en büyük ceza.Nasıl düzelir İBB Belediyesi uygulamaya başladı havaray.Nedir havaray Almanya da wuppertal şehrinde var raylarin havada olmasi vagonlarin havada gitmesi bir şey düşünmeye gerek yok İBB yaptığı havarayi yap işlet devret olarak ihale edin sorunu kökünden çözecek .HAVARAY EN akıllı çözem...

Nadir tarafından 04.11.2016 17:54:46 tarihinde yazılmış
Metronun projesi Murat KARAYALÇINA ait. Proje SHP belediyesi olan ÇOLAK a ait.. Aytaç durak sadece yanlış bir projeyi uygulamıştırrr

AHMET tarafından 04.11.2016 08:41:34 tarihinde yazılmış
İSMET KARACA BEYE AYNEN KATILIYORUM.

yörük GURD tarafından 04.11.2016 00:03:07 tarihinde yazılmış
İstasyon Meyda'nındaydım,bizatihi söz vermişti bitireceğiz diye sayın Cumhurbaşkanı.Adana'nın kozmopolit kimliğinden dolayı alabileceği en fazla oyu almıştır ; ama sözünü tamamlamasını bekliyoruz.Elindeki parayla Sözlü hangi hizmeti yapsın.? Belediyeyicii olarak hepsini fazkasıyka yapıyor Sözlü.Eğer Metro Hastane ve Sıtad'a kadar uzarsa Adana'nın tırafik sorunu kısmen rahatlar.Birinci etabta yer altına alınmalıdır.Aytaç Durak'ı 10 kez mahkemeye verdiler o etabı da yaptırmamak için.

Nadir tarafından 03.11.2016 21:33:49 tarihinde yazılmış
Aman kurtulmasın.. kurtulursa yeni kazıklar gelecektir demektir.... Yapın hafif raylı sistem.. şimdiden ulaşım master planı yapıp çevresel yollar ve hafif raylı sistemlerle ile şehri kuşatın...anamurdan başlayıp mersin tarsus adana osmaniye iskenderun dörtyol hatay samandağ yayladağa kadar gidecek hızlı tren ile bağlantılı metrolar yapılmalı..yeniden dizayn edilmeli. günü değil geleceği de düşünen adamlar lazımm

tarafından 03.11.2016 21:31:23 tarihinde yazılmış
Bu metro değil, hafif raylı sistem. Metro tamamen yeraltından gider. Bu ise yolu ikiye bölüyor ve trafiği daha beter tıkıyor. Adananın başına bela bir proje oldu.

Ali tarafından 03.11.2016 21:29:10 tarihinde yazılmış
Allah o aytaç durak bildiği gibi yapsın ölmesin ama rezil olsun

fatih tarafından 03.11.2016 20:46:28 tarihinde yazılmış
Sn cumhurbaskanina soylemedigin kalmadi simdi ondan medet bekliyorsun...hangi bayraga selam verdigin belli degil..insallah devretmezler zaten bise yaptigin yok ..sahi kopru ne oldu kopru

Vatandas tarafından 03.11.2016 18:00:07 tarihinde yazılmış
Ben bir adana lı vatandaş.olarak adana da daha metro ya binmedim nereye gittiğinide bilmiyorum ama. Ama şu bir gerçek. Sn. Sözlü park lardaki büfe lere ruhsat verecek. Herkes in kendi büfesi olacak Allah razı olsun Sn.sözlü den iyi ki oy verdik. Bizleri mekan sahibi yaptı Bizlere Belediye de iş verdi. Rabbim seni korusun.

adanalı tarafından 03.11.2016 17:03:05 tarihinde yazılmış
Ulan Aytaç Durak ... bu kadar mı basit Adana'lıyı gördün. - Güzergah yanlış - - Yer altından gitmesi yanlış - Yer üstünden gitmesi yanlış (köprü'lerin her metreküpü dolar maliyetler) - Hem zemin Turgut Özal üzerinden - Ziya Paşa - Atatürk Cad. - E-5 - Üniversite ve Havalimanı yapsayın günah mı olurdu. Üstelik ilk sipariş edilen ve paslanmaya ve eskimeye bırakılan - Raylar ve - Vagonlar (eskimiş / yenilenmesi gerekir) HEPSI sadece Para uğrunamı? DOYMADINMI halen ?? Değdimi şimdi ? Allah seni bildiği gibi yapsın emi !!

vatandaş tarafından 03.11.2016 15:42:26 tarihinde yazılmış
üst geçit alt geçitler yeterli miktarda yok bırakın araç için yaya için bile üst geçit yok. trafiği azaltmak istiyorsanız. şehir içi ulaşımı rahatlatıp insanları toplu taşımaya teşvik etmelisiniz. gerekirse bisiklet yolu tramvay bu şekilde ulaşıma ağırlık vermelisiniz. metronun geçiş güzargahı zaten yanlış alt yapı çalışması şart. üst geçitler yayalar için özellikle şart.

adanalı tarafından 03.11.2016 13:52:45 tarihinde yazılmış
ödesinde Sözlü daha çok gününü gün etsin önce belediyeyi adam gibi yönetenleri seçelim sonra devir olsun yoksa bu zihniyetle bu Adana çok kötü yönetiliyor

BB tarafından 03.11.2016 13:42:33 tarihinde yazılmış
Adana Belediyesi borç yükü altında ezilmekte,vatandaş ise trafik tıkanıklığı yüzünden ezilmektedir. Adana için boş bir yatırımdır. Hafif raylı sistem bu sorunu çözerdi. Metro güzergahından giden sürücülere yayalara esnaflara bir sorun memnun olan varrmı

ismet karaca tarafından 03.11.2016 13:12:59 tarihinde yazılmış
bu metroyu yapanların tüm servetine el konulmalı.en başta da aytaç durak olmak üzere.böyle metro mu olur.adanayı 250 yıl geriye götürdü.devletin kaynakları böylesine gelişi güzel kullandıgı ve belediyeyi borlandırdıgı için aytaç durak ve yandaşlarının tüm servetine OHAL kapsamında el konulmalı acilen.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER
Fuat TÜRKER
Çocuk ve Ölüm

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
3343
Bugün Gelen: 
31835
Toplam Ziyaretçi: 
226802695


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.