10:53:16 / 18.01.2017 
Polis, PKK yandaşlarına göz açtırmıyor   |   Mert'in kamerasına Donat yakalandı   |   Adana'da SGK hizmet binaları açıldı   |   Bunlarda sahte nakliyeci   |   'Adana Yatırım Stratejisi' toplantısı   |   Pulmoner Rehabilitasyon Merkezi açıldı   |   Klima evi yaktı   |   Genital Bölge Lazer Epilasyon   |   Sedat Sözlü'den bırakma sinyali   |   Adana kan bağışında birinci oldu   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Adanalı 6 işadamından 4’ü tutuklandı
Doktorlara FETÖ operasyonu
Adana'da 54 şirkete kayyum atandı
MHP'nin 'ihraç listesi' sızdı!
Adana'da FETÖ operasyonu
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Şemdinli'de karakola saldırı: 9 şehit
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana’da FETÖ operasyonu
Sokakta kanlı hesaplaşma
 ÇOK YORUMLANAN
Büyükşehir'de bir garip teklif!
Adana'da sokak düğünleri yasaklandı
Adana'ya yonca kavşak
Savcı, Sözlü’nün tutuklanmasını istedi
Adana metro yükünden kurtulmak istiyor
Büyükşehir yeni araçlar alacak
İşletmelere ASKİ kazığı
Kaya'dan 'ulaşım planı' eleştirisi
Holiganlar küçük kıza acımadı!
Sarıçam, öğrenci kenti olacak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
2016'DA ADANA'NIN EĞİTİM RAPORU
11.01.2017

Vali Demirtaş: “Eğitimde başarı çıtasını yükseltme hedefinde emin adımlarla ilerliyoruz”
Adana Valisi Mahmut Demirtaş, eğitim ve öğretimde başarı çıtasını çok daha yükseğe çıkarmak için, devlet ve hükümetin öncülüğünde gerekli tüm çalışmaların yapıldığını söyledi.

Vali Demirtaş, 2016 yılının Adana’nın eğitim ve öğretiminde önemli atılımların gerçekleştirildiğini rakamsal verilerle anlattığı değerlendirmesinde, “Adana’da bin 121 resmi ve 153 özel olmak üzere toplam bin 274 okul, 437 bin 415 bini resmi okullarda, 32 bin 394’ü özel okullarda olmak üzere toplam 469 bin 809 öğrenci, 25 bin 881’i resmi okulda, 3 bin 87’si özel okulda olmak üzere toplam 28 bin 968 öğretmen ve 14 bin 108’i resmi okul, 2 bin 656’sı özel okulda olmak üzere toplam 16 bin 764 derslikle eğitim ve öğretim hizmeti veriliyor” dedi.

Adana’da tamamlanmış ve devam eden projelerden bahseden Vali Mahmut Demirtaş, 2016 yılı yatırım programında bulunan 20 projenin inşaatının tamamlandığını belirtti.

Demirtaş, daha sonra şöyle devam etti:
“Bu projeler, 431 derslik, 5 atölye, 1 spor salonu, 1 eski öğretmenevi ikmal inşaatı, toplam 900 kişilik olmak üzere 4 öğrenci pansiyonunu kapsamaktadır. 8 projenin inşaatı ise devam etmektedir. Bu sekiz proje ile 480 derslik,10 atölye,1 spor salonu ve toplam 900 kişi olmak üzere 4
öğrenci pansiyonunu yapılması planlanmaktadır. 103 derslik, 2 atölye, toplam 300 kişi olmak üzere 2 öğrenci pansiyonundan oluşan 6 projenin ihalesi yapılmış olup sözleşme aşamasındadır. 56 derslik ve 1 spor salonundan oluşan 4 proje ihale aşamasındadır. 284 derslik, 2 atölye ve 1 spor salonundan oluşan13 projenin ihaleye esas dosyası hazırlanmaktadır. Bu projelere ek olarak, ikili eğitimden tekli eğitime geçilmesi için 102 adet okul alanı çalışması, Milli Eğitim Bakanlığı’mıza gönderilmiştir. 2016 yılında ilimizde bulunan ve onarımları yapılan okul sayısı 119’dur. Bu onarımların maliyeti 11 milyon 698 bin 834 TL’dir. Ayrıca ilimizdeki 3 adet okul 2 milyon 822 bin 294 TL. maliyetle güçlendirilmiştir.”

Adana Valisi Demirtaş, okullardaki etkinlik ve projelere değinerek, “Eğitim ve öğretim alanında başarıyı yakalamak amacıyla, Okul Tabanlı Değerlendirme, Akredite ve Kalite Sistemi (ODAK) Projesi, Erasmus Plus Projeleri, TÜBİTAK 4007 Adana Bilim Şenliği Projesi, TÜBİTAK 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması, Minik Kalplerin Kardeşliği Projesi, Eğitim Kalitesinin Geliştirilmesi Başarı Her Yerde Projesi, Okullar Hayat Olsun Projesi, Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi“, veliler ve servis sürücülerinde trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalık ve bilincin geliştirilmesi amacıyla, 5 okulda bin 398 öğrenciye yönelik olarak “Can Dostlar Hareketi Projesi”, SODES Destek Programı kapsamında hazırlanan “Minik Raketler Büyük Hayaller Projesi” başarıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Çukurova Kalkınma Ajansı Teknik Destek Projeleri ile Bilimsel Proje Danışmanlığı Eğitimi, Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından desteklenmeye değer bulunmuş ve proje çerçevesinde Seyhan ilçesinde görev yapan öğretmenlere “Proje Döngüsü Eğitimi” verilmiştir” ifadelerini kullandı.

Adana’da okuma yazma kursları kapsamında düzenlenen 615 kursla, 5 bin 84 kişiye ulaşılmış ve bin 814 kişiye okuma yazma belgesi verildiğini kaydeden Demirtaş, “Aile Eğitimi 0-18 Yaş Projesi kapsamında açılan 129 kursla 2 bin 259 kişiye ulaşılmış ve 714 kişiye belge verilmiştir. Genel kurslarla 7 bin 726 kursla 130 bin 502 kişiye ulaşılmış ve 67 bin 642 kişiye belgeleri düzenlenmiştir. Mesleki ve Teknik 5 bin 73 kursla 94 bin150 kişiye ulaşılmış ve 51 bin238 kişiye belgeleri düzenlenmiştir. Bağımlılıkla Mücadele kapsamında; bin 375 kurs açılarak 34 bin 223 kişiye kurs verilmiş olup bunlardan 27 bin 970 kişiye belgeleri verilmiştir. İlimiz genelinde bu yıl düzenlenen seminer, şenlik ve konferans sayısı 167, yarışma sayısı ise 186’dır” diye konuştu.

“Adana’da İsmet İnönü İlkokulu Uzaktan Eğitim Merkezi, E-Sınav merkezine dönüştürülmüş, 19 Eylül 2016 tarihinde ilk e-sınav yapılmış ve bin 420 aday sınava girmiştir” diyen Vali Demirtaş, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde izinsiz eğitim ve öğrenci barınma faaliyeti gösteren yerlerle ilgili çalışmaları yürütmek üzere komisyonlar kurulmuştur. İlimizde 255 kaçak eğitim kurumu kapatılmıştır. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sorunsuz ve en kaliteli şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir” dedi.

“Eğitim ve öğretim, bireylerin ve toplumların geleceğini şekillendiren en önemli olgudur”

Eğitim ve öğretimin, bireylerin ve toplumların geleceğini şekillendiren en önemli olgu olduğuna dikkat çeken Vali Mahmut Demirtaş, 2016 yılı eğitim ve öğretim değerlendirmesini şöyle sürdürdü:
“Çocuklarımıza nitelikli bir eğitim ve öğretim imkanı sunarak onları geleceğe hazırlamak, bunu yaparken aynı zamanda ülkemizin geleceğini de inşa etmek hayati görevlerimiz arasındadır. Bu gerçekten hareketle, ilimizin eğitim ve öğretimdeki başarı çıtasını çok daha yükseklere çıkarmak, en önemli ve öncelikli hedefimizdir. Adana'nın eğitim ve öğretimdeki başarı çıtasını çok daha yükseklere taşımak amaç ve hedefinde, tüm paydaşlarla birlikte gerekli tüm çalışmaları titizlikle yürütmeye kararlıyız. 2017 yılında ilimizdeki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin en iyi, başarılı ve sağlıklı şekilde yürütülmesi yolundaki çabalarımız kararlılıkla sürecektir. Bu vesile ile tüm idarecilerimiz ve öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.”
Bu haber 333 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Darbe bitti mi?
YAZARLAR
Bekir Fevzi YILDIRIM
Bekir Fevzi YILDIRIM
Milli seferberliğe destek

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Nikah ve Sadakat

KONUK YAZARLAR
Soner Yalçın

Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER
Fuat TÜRKER
Çocuk ve Ölüm

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
3125
Bugün Gelen: 
31527
Toplam Ziyaretçi: 
226802387


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Uçak Bileti Tatil sürücü kursu tek kullanımlık terlik kapadokya balon turları Uçak Bileti
Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.