00:22:09 / 27.05.2018 
Adana’nın geçici aday listesi açıklandı   |   Furkan Vakfı'nda hırsızlık şoku   |   Kaçan araçtan kaçak sigara çıktı   |   Bakan Sarıeroğlu, Adana esnafını gezdi   |   Adana’da huzur uygulaması   |   Gece bekçisi şantiyede ölü bulundu   |   Anız yangını saman deposunu kül etti   |   Kanala düşen küçük kız öldü   |   Adana'da kaçak cep telefonu operasyonu   |   AK Parti Adana milletvekilleri tanıtıldı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
ÇÜ Balcalı hastanesi devrediliyor
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Bir römork dolusu at eşek eti yakalandı
Vali Demirtaş'tan 'at eti' tepkisi
AVM'de bıçaklı saldırı
Adana'da toplu taşımaya zam
Kıskanç adam karısını öldürdü
Tamirci cinayetinde 'tecavüz' iddiası
Genç adam evinde ölü bulundu
Tartışma kanlı bitti
 ÇOK YORUMLANAN
MHP Adana Milletvekili Adayı Listesi
CHP'li Barut'tan Büyükşehir'e sert eleştiri
AK Parti Adana milletvekili adayları
Büyükşehir'de bütçe krizi işçileri vurdu
Gölün ortasında 'bici bici' eylemi
Sözlü: Beş yılın hakkını vereceğim
Akgedik'ten Sözlü'ye 'hizmet' eleştirisi
Adana'da toplu taşımaya zam
Kent içi trafiğe tek yön formülü
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ADANA TRAFİĞİNE ÇÖZÜM ARANIYOR
06.12.2017

Adana'da trafik için bazı yolların tek yön yapılması, kavşakların sayısının azaltılması tartışılıyor.
Adana Büyükşehir Belediyesi, trafik akışını hızlandırmak amacıyla çarşı merkezindeki caddelerin ve baraj seddesi yolunun tek yön yapılmasını, ana arterlerdeki kavşakların sayısının azaltılmasını tartışmaya açtı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, trafik sıkışıklığıyla ilgili kent halkının memnun kalacağı çareler üretmek amacıyla çarşı merkezindeki caddeler ve baraj seddesi yolunun tek yön yapılması ile ana arterlerdeki kavşak sayısının azaltılmasını tartışmaya açtı.
 
Sözlü’nün talimatları doğrultusunda üç ana başlıkta taslak planlar hazırlayan Ulaşım Daire Başkanlığı yöneticileri ilk etapta toplu taşıma esnafı temsilcileriyle toplantı yapıp, modelleri paylaştı.
 
Özel halk otobüsü ve dolmuş kooperatifleri temsilcilerinin görüş ve önerilerini dinleyen Büyükşehir bürokratları, toplu taşıma esnafı, güzergahlardaki işyeri sahipleri ve vatandaşların düşüncelerini harmanlayıp, en doğru çözümü hayata geçirmeyi hedeflediklerini söyledi.
 


Toplu taşıma esnafı bilgilendirildi
Ulaşım Daire Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) ve Adana Minibüsçüler Esnaf Odası Başkanı Nihat Sözütek, özel halk otobüsleri ve dolmuş kooperatiflerinin başkanlarını bilgilendiren Ulaşım Daire Başkanı Murat Kütükçü, Başkan Hüseyin Sözlü’nün kentin geleceğine yön verecek projeleri arasında ulaşım yatırımlarına büyük önem verdiğini vurguladı. Ulaşım Ana Planı’nı hazırlarken, trafiği rahatlatan hamlelere yenilerini eklemek için yoğun çalışma yürüttüklerini kaydeden Kütükçü, özellikle çarşı merkezi ve Adana Şehir Hastanesi’ne erişimi rahatlatma konusunda yoğunlaştıklarını ifade etti.

Çarşıda tek yön nasıl olsun?
Toplantıda kentin çekirdeğini oluşturan Küçüksaat ve 5 Ocak Meydanı bölgesinde sıkışıklığı ortadan kaldıracak tek yön trafik akışıyla ilgili alternatif planlamalar paylaşıldı.
 
Ali Münif Yeğenağa, Kızılay, Abidinpaşa, İnönü caddelerinin hangi istikamette tek yön yapılması ile Çakmak Caddesi’nin yayalaştırılması için 3 taslak planı açıklayan Ulaşım Daire Başkanı, hangisinin tercih edileceğine birlikte karar vermekten yana olduklarını dile getirdi. Toplu taşıma esnafının önerilerine açık olduklarını duyuran Kütükçü, farklı önerilerin taslak planlara eklenebileceğini söyledi.
 


Baraj Seddesi yolu da tek yön oluyor
Gündeme getirilen bir başka güzergah, üniversite kampüsleri ve Adana Şehir Hastanesi’ne ulaşım sağlayan baraj seddesi yolu oldu. Sabah ve akşam saatlerinde kuyrukların oluştuğu güzergahın kampüsler ve hastane istikametinde tek yön yapılması görüşü ağırlık kazandı.
 
Toplu taşıma araçlarının dönüşü ise Mithat Özsan Bulvarı’nı takiben otoyola giriş, Beyazevler çıkışını kullanarak, Özdemir Sabancı Bulvarı’ndan mevcut hattan devam şeklinde benimsendi. Özel araçların ise otoyaldan diledikleri çıkışı kullanabilecekleri ifade edildi. Baraj seddesi yolundaki tek yön uygulamasının Devlet Bahçeli Köprüsü’nün trafiğe açılmasıyla doğal olarak sona ereceği kaydedildi.

Kavşak sayısı azalacak, akıllı dönüşler gelecek
Trafik akışını hızlandıracak diğer girişim, kavşak sayılarının azaltılmasına yönelik ortaya çıktı. Ulaşım Daire Başkanı Kütükçü, kentin ana arterlerinde 138 adet kavşak bulunduğunu, bu bağlantıların trafik akışını olumsuz etkilediğini belirtip, kavşakları azaltmaya yönelik çalışma yaptıklarını toplu taşıma esnafıyla paylaştı. 106 kavşakta farklı senaryoları ele aldıklarını aktaran Kütükçü, hangi kavşağın kaldırılmasının yararlı olacağı, nerelere akıllı dönüşler yapılacağına ilişkin, ilerleyen günlerde görüş alışverişine devam edeceklerini bildirdi.

Esnaf temsilcileri, çarşı merkezdeki sıkışıklığa çare olacak çözüme en çok kendilerinin sevineceğini vurgulayıp, tek yön yapılacak hatlara Debboy ve Seyhan caddelerinin eklenmesini, Büyüksaat yönünde de toplu taşıma araçların geçişinin sağlanmasını istediler.

Esnaf temsilcilerinin önerilerini not alan Büyükşehir bürokratları ise taleplere göre ilave taslak planlar hazırlayacaklarını, güzergahlardaki işyeri sahiplerinin ve vatandaşların fikirlerini de alarak, Adana halkının memnun olacağı iyileştirmelere son şeklini vereceklerini sözlerine ekledi.
Bu haber 9839 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Emre Şeneldi tarafından 09.01.2018 15:06:54 tarihinde yazılmış
Bir alternatif planlama da toplu taşıma ve özel araçlar çarşı merkezine giremeyecek çarşı merkezindeki tüm caddelere tramway hattı oluşturulabilir

tarafından 25.12.2017 23:29:58 tarihinde yazılmış
Çözüm çok basit, Gaziantepte bile trafikten kaldırılan dolmuş, kaçak taksi, servis minibüsü gibi ilkellikleri kaldırabilmeleri lazım. Ayrıca, Tek yön vs ıvır zıvır yerine hızla dev bulvarlar açılmalı ve yollar genişletilmeli. Bunları da yapamayacaklarına göre pansuman tedbirlerle bu trafik sorunu çözülmez.

sezin tarafından 25.12.2017 21:56:07 tarihinde yazılmış
Adana'da dolmuş ve otobüsler yolların sahibi gibi davranıyor.. kural tanımıyorlar, güvensiz sürüşlerle ve duraklama ve trafiği kitlemek pahasına bekleme yapıyorlar. Dolmuşların sayıları azaltılmalı ve her yere girmemeliler. Adanaya trafiği aksatmayacak yaygın yeraltı metro ağı gerekiyor. Bunu göze alacak; dolmuşçu ve halkotobüsçüleri gerekirse karşısına alacak sağlam bir yönetim gelmelim Adanaya. Halkotobüsü ve dolmuş çetesi şehri ele geçirmiş gibi. Kayseriye bakın biraz. Maalesef Mersin de de Adana ya benzer bir durum var. Yerel yönetimler çok suçlu;radikal çözümler gerekiyor.

mehmet yeşilyurt tarafından 23.12.2017 14:41:48 tarihinde yazılmış
Adana mızın şehir merkezini girmek ızdırap işkenceden beter Kuruköprüden Eski vilayete kadar şehir merkezindeki trafik karmaşası düzeltimesi için Dolmuş ve halk otbüsleri Kuzeyde Demir yolun dan Doğuda seyhan Nehirden, Batıda Seyhan Belediyesinde ve Güneyde Metro Güzergahında İçeriye Alınmasın. Bu dolmuş ve otobüslere bakın içinde 1 veya 2 kişi bulunmaktadır.ve bu güzergahtaki araçların %70 Dolmu ve otobüstür Belediye Otbüsleri buralara aktarma yaparak veya uzman kişileri belirlencek aktarma merkezleri yapılarak şehir mekezine dolmuş ve Halk otobüsleri girmesin buralardan belediye otobüsleri 5 dakika arayla servis sağlanırsa trafik daha sakinolur Hepsi küçük saat e girmek zorundamı D400 karayolundan inip en uzak mesafe 300-400 m hekes orda inmiyor yüreğir toplu taşıma taşıtları yeni yapılan dörtyol u dönüşünden geridönsün aynı şekilde çukurovadan gelen belediyeden u dönüş yapılarak geridönülsün yeşil evler, barkal ve denizli hatlarıda bu şekilde düzenlem yapılması veya aktarma merkezleri yaparak daha hızlı ve trafik yoğunlu ortada kalkar ALLAH rızası için bir el atın sayglarımla iyi çalışmalar

İLERİGÖRÜLÜ tarafından 17.12.2017 21:27:15 tarihinde yazılmış
ALLAH SUKUR YILLARDIR YAZDIGIM YAZIYI ENSONUNDA AKTİF EDECEKLER... ÇETİNKAYANIN ÖNUNDEN BEŞOCAK MEYDANINA KADAR TEKŞERİT GENİŞ BİR YOL... ORTA REFUJ KALKACAK... KESİNLİKLE ŞEHRİN İÇİNE BALIKCILAR PAZARINDAN VEYA RA YOLLARDAN MERKEZE GİRİŞ OLAMYACAK... GİRİŞ OLACAK.SADECE. İNSATAGRAMDA VE FACEDE BOL BOL YAZDIM... SANIRIM GÖRMİŞLER. YAPACAKLAR.

tarafından 17.12.2017 16:19:33 tarihinde yazılmış
Bu belediye ile imkansız

adanalı tarafından 16.12.2017 19:11:36 tarihinde yazılmış
adananın trafiğine çözüm bulan efsane başkan olur

budistin üvey babaları tarafından 14.12.2017 23:18:30 tarihinde yazılmış
Bravo başkanımız inşaallah en kısa sürede bu karmaşaya çözümler üretip halkın duası nı alacacaksınız başkanım👍🏻

tarafından 14.12.2017 14:15:56 tarihinde yazılmış
Dolmuşları kaldırın, belediye otobüslerini arttırın

hasan tarafından 14.12.2017 10:21:43 tarihinde yazılmış
toplantıyı belediye ile dolmuş-otobüsçüler yapıyor ama asıl çileyi çeken sade vatandaş yok! e burdan bir sonuç çıkmayacağı baştan belli.

kozan tarafından 13.12.2017 23:15:00 tarihinde yazılmış
durmuş ali yıldız kozanlı akp büyükşehir adayı görmek istiyoruz....

vatandaş tarafından 13.12.2017 20:08:38 tarihinde yazılmış
SİZ KEN MEYDANLARINI GENİŞLETELİM DİYE SÖYLENİRKEN YENİ YAPILAN MENDERES BULVARI GİBİ OLSUN YAZIN GÖR ORAYI KAVGA DÖVÜŞ NELER OLACAK NELER MİLLET TE SABIR KALMAMIŞ GEZMEYE GELENLER DURACAK YER BULAMAYINCA TEK ŞERİT YOL OLMUŞ ESKİ HALİ TIKANIRKEN ŞİMDİKİ HALİNİ SABIRSIZLIKLA YAZ GELİNCE GÖRECEGİZ.TURGUT ÖZAL BULVARI ARABA OTOPARKI OLMUŞ 2 SIRA BAZENDE 3 SIRA PARK EDİLİYOR, YOLU TEK ŞERİT ÇİFT ŞERİT HESABI YAPARKEN ALTERNATİF YOLLAR DA BULUNSUN

BİLİNÇLİ ADANALI tarafından 11.12.2017 12:48:41 tarihinde yazılmış
"ADANA TRAFİĞİNE ÇÖZÜM ARANIYOR" İFADESİ BİLE SEVİNDİRİCİ.EN AZINDAN SORUN TESPİT EDİLMİŞ.BUNADA ŞÜKÜR.AMA OTURUP DOLMUŞÇULARLA ESNAFLA DEĞİL ÜNİVERSİTEDEKİ MÜREKKEP YALAMIŞ ADAMLARLA GÖRÜŞELİM.İLİM VE FENDEN YARARLANALIM.SEYHAN KÖPRÜSÜ DAR, GENİŞLETELİM.O BÖLGEYE YANİ ESKİ ADANAYA MİNİBÜS, OTOBÜS KAMYON FALAN SOKMAYALIM.ADANADA METRO VE KÖRÜKLÜ OTOBÜSÜ ÇOĞALTALIM.DOLMUŞLAR AZALSIN YA DA HİÇ KALMASIN.ESKİ ADANADAKİ TAPU ADLİYE VERGİ DAİRESİ EMNİYET ESKİ MÜZE VS.Yİ BAŞKA YERLERE TAŞIYALIM.O BÖLGEYİ TURİZM VE TİCARET MERKEZİNE DÖNÜŞTÜRELİM.KARNIYARIK ÜSTÜNÜN KAPATILMASINDA 2.ETABI DA TAMAMLAYALIM.

Hasan köseoğlu tarafından 10.12.2017 23:35:29 tarihinde yazılmış
Ana bulvar ve caddelerdeki yol üzeri araç parklarını kaldırın .yol araçlara iki serit açılsın. Şehir merkezine toplu ulaşım rahatlar kimse özel aracı ile gitmez ...Kaldırımlar bile park edilmiş araçlar ile dolu.NEREDE İSE TUVALETE BİLE ARABA İLE GİDECEKLER... TEK ÇARE TOPLU ULAŞIM... DAHA FAZLA METRO &TRANWAY İLE ANA ARTELLERE ULAŞIM.... BURDAN ARA MAHALLELERE DOLMUL VE OTOBÜS İLE ULAŞIM...sevgi ve saygılarımla.

ADANUS tarafından 10.12.2017 14:08:20 tarihinde yazılmış
ADANA TRAFİĞİNE ÇÖZÜM..... SÖZLÜYÜ GÖREVDEN ALIN YERİNE BİR BÜROKRAT ATAYIN BAŞKA ŞANSIMIZ YOOOOOKKKKKKKK

çare tarafından 09.12.2017 17:32:43 tarihinde yazılmış
ticaret işi olmayan hariç arabasıyla merkezi yerlere gelmesin özellikle çakmak. abidinpaşa.küçüksaat gibi yerlere.. ama insanlarımız yürümeyi sevmiyor...

50 SENELİK ADANALI. tarafından 09.12.2017 13:31:46 tarihinde yazılmış
Sayın Başkan Hüseyin SÖZLÜ, Ulaşım Daire başkanı Murat KÜTÜKÇÜ, Adananın nüfusu şu an baktım 2.211.455 kişi.Böylesine büyük bir şehirde yıllardır diğer büyük şehirlerde olduğu gibi YİĞİT bir başkan maalesef çıkmıyor. Ulan siz her seferinde toplamda sayıları 2000 civarında olan Adana nüfusunun binde 0.8 ne denk gelen Dolmuş Halk otobüsü vs; esnafın çıkarlarını gözeterek bir takım ilişkiler içine girerek ve onların direktifleri ile çözemezsiniz. Sözlü ve KÜTÜKÇÜ yiğit olun ve Adananın menfaatini ön planda tutun.Diğer Büyük şehirlere olduğu gibi şehrin ana arterlerine toplu taşıma araçlarını sokmayın. Yüreğir'den gelenleri müze kavşağından, Seyhan dan gelenleri Kuru köprü dönerli üst geçit kavşağından, Topel, itimatları Fuzuli caddesinden, şehir merkezine sokmadan devam ettirirseniz bakın neler olacak görün. Bu dolmuş koopları 35 yıl evvel Adana küçücükken şehir merkezinde dönüp duruyorlardı sıkıntı yoktu, Şehir büyüdü ve büyüyen her tarafa güzergahlar açarak işlerini büyütüp ALLAH ziyade etsin zengin oldular, güzergah çoğaltıp büyürken sesleri çıkmıyor, metropol olup büyüyen Adananın trafiği sıkışınca, bir veya bir buçuk km şehir merkezine girmemeleri söz konusu olunca tüm Adanayı ayağa kaldırıyorlar olmaz beyler olmaz.Yiğit bir Belediye Başkanı ve Ulaşım Daire Başkanı gerekli ADANA ya.Üç beş dolmuşçunun sözü ile oturup kalkmayan Ufku ve Dünyası geniş bir ekip lazım Adana ya. Kızılay,(oradaki tarihi güzellikler ön plana çıkacak şekilde dizayn edilip)Çakmak ve Cemal Gürsel caddeleri kesinikle yayalaştırılıp, sabah saat yedi ve akşam saat yedi de ürün nakli için kısmi olarak araç trafiğine açılmalı. Küçük saatin merkezinden 1,5 km daire çizerek bu bölgeye asla belediye dahi olsa toplu taşım aracı girmemeli. Ziya paşa , Atatürk, Gazi paşa caddelerine toplu taşım girmemeli ve modern bir takım çalışmalar yapılmalı. Büyük şehirde yaşamak isteyen herkesler bir azıcık rahatlarını bozup yürümeliler yada 5 veya 10 TL verip taksiye binmeliler her tarafa otobüs dolmuş gitmez modern şehirlerde. EVET YİĞİT ve CESUR BAŞKAN LAZIM ADANA YA YILLARDIR DOLMUŞ VE OTOBÜS LOBİSİ ADANA YI KATLEDİYOR.

Fatih tarafından 09.12.2017 08:49:41 tarihinde yazılmış
Bu trafik istanbulda bile yok...bunu cozecek belediyede adanada yok...zaten hizmet bekleyende yok

ADANALI tarafından 06.12.2017 22:24:43 tarihinde yazılmış
Büyük postanenin oradaki kiremithane ve yavuzlar dolmuşları trafiği tıkıyor onlar orada bilerek vakit geçiriyorlar ve arka arkaya dizliyorlar dolayısı ile küçüksaatte trafik tıkanıyor

erkan adanali tarafından 06.12.2017 19:59:02 tarihinde yazılmış
Laf deyil icraat istiyoz aytac durak batirdi sizde kurtarin artik uyumayin

Ali sahin tarafından 06.12.2017 19:34:36 tarihinde yazılmış
Çözüm bulunacak trafiğe ilk önce minibüs otobüsler carsiya girmiyecekk dev gibi otobüsler var özellikle ınönü parkının onu yesil bez batak ballacali arabaları var kirmizi yanıtı hareket etmiyorlar

Ferhat tarafından 06.12.2017 19:19:53 tarihinde yazılmış
İnsanlar araçlarını katacak yer bulamıyorum önce yollara ceblik. Araç park yerleri yap...

tarafından 06.12.2017 16:53:19 tarihinde yazılmış
Yeni bulvarlar ne oldu? Unutuldu. Böylebasit tedbirler ile trafik sorunu çözülmez

tarafından 06.12.2017 16:52:36 tarihinde yazılmış
Bunlar pansuman tedbirler. Dev bulvarlar yapılmazsa ve toplu taşıma modern körüklü otobüsler ile ve metro ile yapılmadıkça bu sorun çözülmez. Daha önce baraj seddi tek yön yapıldı. Bu sefer de şehir hastanesi önü ve otoyol girişinde tıkanıklık oldu geri vazgeçildi. Şimdi tekrar aynı yanlış uygulamayı geri getiriyorlar.

mehmet kürşat aktaş tarafından 06.12.2017 16:46:54 tarihinde yazılmış
Büyük saat toplu taşıma trafiğine açılırsa,tüm toplu taşımanın yükünü taşıyan Kızılay caddesi rahatlayacaktır.özler caddesi ve küçüksaatteki yığılmada kalmayacaktır.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Listeler Açıklandı Yarış Başladı
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
4035
Bugün Gelen: 
2148
Toplam Ziyaretçi: 
278010278


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.