13:01:20 / 22.01.2020 
Cendere'yi canlı izlemek için tıklayın!   |   İncirlik'te toplu işçi kıyımı   |   Hileli gıda ihracata darbe vuruyor   |   CHP'li Develi'den partisine eleştiri   |   MHP'li Ersoy'dan çiftçilere ziyaret   |   Azılı hırsızlar tutuklandı   |   Adana merkezli 5 ilde FETÖ operasyonu   |   Hipodromda narkotik uygulaması   |   Balıkesirspor: 1 - Adana Demirspor: 6   |   Kablo hırsızları yakalandı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Adana'da evleri su bastı
Dolmuşta feci ölüm
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP yeni adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Erdoğan, Adanalılara seslendi
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
BÜYÜKŞEHİR OCAK AYINDA KÂRA GEÇECEK
28.08.2019

Zeydan Karalar, Adana Su ve Kanalizasyon İşletmesi’nin mali durumu ve borç durumuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, “ASKİ’de fazla ödeme yapıldığını tespit ettiğimiz kalemlerden yaklaşık 60 milyon TL’yi tahsil ettik. Böylece bugüne kadar ASKİ’ye yaklaşık 160 milyon TL para kazandırdık” dedi.

Zeydan Karalar, Adana Su ve Kanalizasyon İşletmesi’nin (ASKİ) mali durumu ve borç durumuyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Başkan Karalar, toplantıda geçtiğimiz yıl aylık 10 milyon lira açık veren ASKİ’nin, 2019’un Temmuz ayında 15 milyon lira artıya çıktığını söyledi.

Kentin genelinde temiz içme suyu sıkıntısı olduğunu ve bunu gidermek için gerekli çalışmaların sürdüğünü vurgulayan Karalar, “Hem Büyükşehir Belediyesi hem de ASKİ hizmet üreten müesseselerdir. Hizmetin bedelini de karşılamanız gerekiyor ve biz de bunu yapıyoruz. Ne yazık ki iki güzel nehre sahip olan Adana’nın üçte birinde sağlıklı su yok. 21’inci yüzyılda, Adana gibi bir kentte sağlıklı suyun olmamasını içime sindiremiyorum. Adana’nın son yıllarda hak etmediği yerde olduğunu biliyoruz ve bunun için arkadaşlarımızla birlikte hummalı bir çalışma içerisindeyiz” diye konuştu.

Gereksiz görülen ekipmanlarda tasarrufa gidildi
Gelir ve gider dengesini düzeltmek için yaptıkları çalışmalara değinen Başkan Karalar, mevcut hizmetlerde gereksiz görülen ekipmanlarda tasarrufa gittiklerini ve çeşitli incelemeler sonucunda hizmet sağlayıcılarının uygunsuzluklarına yönelik cezai işlem uygulanması için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Karalar, gelir ve gider tablosuyla ilgili şunları söyledi:
“Tasarrufa ilk olarak araç kiralarıyla başladık. Baktık ki hiç çalışmayan ya da çok az kullanılan araçlar var. Bu araçları tespit ederek iptal ettik. Bu araç kiralarından aylık 2 milyon lira tasarruf ettik. Bunu yıla vurduğunuzda 24 milyon TL tasarruf anlamına geliyor. Bu kiraların ödemelerinde de hesaplamalardaki yanlışlıklardan dolayı 4 milyon lira fazla para ödendiğini tespit ederek bu parayı tahsil ettik. Yine yüklenici firmanın vermesi gereken araçlarla birlikte zorunlu hizmetlerin verilmediğini tespit ederek, bedeli olan 4 milyon 500 bin lirayı tahsil ettik. Uzaktan okumalı sayaç alımı ihalesinde ise yapılan incelemelerde, firmanın ihtiyacı sağlayamamasına rağmen ihalenin gerçekleştirildiği tespit edilerek 8 milyon 300 bin TL ceza kesilip, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. ASKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde tüm yazıcı, tarayıcı ve fotokopi makinelerinde kullanılmak üzere 5 bin 524 adet toner satın alındığı faturalandırılmış. Fatura var ancak toner yok. Bu malzemelerin 2 milyon 104 bin liralık bedelinin tahsil edilmesi için girişimde bulunduk.”

“ASKİ’ye bugüne kadar 160 milyon TL kazandırdık”
Toplamda fazla ödenen yaklaşık 60 milyon TL’yi tahsil ettiklerini ve seçildikleri günden bugüne kadar yaklaşık 160 milyon TL ASKİ’ye para kazandırdıklarını kaydeden Karalar, “İçme suyunun temini amacıyla yapılan sondaj ve kuyu açma işlemleriyle ilgili saha incelemeleri yaptık. Bu incelemelerde yaklaşık 13 milyon lira bedelle 76 kuyu açma ihalesinin yapıldığını ancak 35 adet kuyunun hiç açılmadığını tespit ettik. Bu çalışma kapsamında açılan kuyu falan yok. Açılmış gibi fatura edilen bu 35 kuyunun zararı 5 milyon 267 bin TL olduğunu belirledik. Bunun yanı sıra 1 milyar 652 milyon liraya yapılacağı öngörülen ve ihalesi yapılan Yedigöze Barajı’nın yapımını göreve gelir gelmez durdurdum. Arkadaşlarımızla beraber oturduk ve çok ciddi bir çalışmadan sonra bir proje yaptık. Aynı mesafede, aynı kapasitede çalışacak şekilde 285 milyon liraya bu işin bitirileceği yönünde raporlar ortaya koyduk. Biz müdahale etmeseydik, 1 milyar 300 milyon TL’yi boşuna verecektik. Bu evvela ülkemizin, vatandaşımızın parası” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi Ocak ayında kar eder hale gelecek”
Belediyelerin iş kapısı olarak görülmeye başlandığını ancak bunun önüne geçmek için çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Karalar, “Belediyelerin tek işi insan çalıştırmak değildir. Ben bu Büyükşehir Belediyesini 4 milyar 320 milyon TL borçla devraldım. Belediye her ay yaklaşık 60 milyon lira açık veriyordu. Dolayısıyla borç şu anda 4 milyar 900 milyon liralara kadar yükselmiş durumda. Hareket kabiliyetimiz sınırlı olsa da yapacağımız çalışmalarla birlikte Adana Büyükşehir Belediyesini Ocak ayından sonra kar eder hale getireceğiz” ifadelerini kullandı.

Bir basın mensubunun Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine yapılan kayyum atamalarından sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi için de benzer bir çalışmanın olacağı söylentilerini sorması üzerine Başkan Karalar, “Hayır ola, kim neyi atayacakmış? Kimseye buradan ekmek çıkmaz” yanıtını verdi.

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Yıl Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, ASKİ Genel Müdür Vekili Zeki Aysan ve çok sayıda basın mensubu katıldı.
Bu haber 2880 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

yıl tarafından 05.09.2019 11:27:32 tarihinde yazılmış
Sayın başkan okullar açılıyor okul servisleri ile ilgili çalışmalar ne alemde chp nin bedava servis sözünü unutmadık.israf çalışmaları nasıl gidiyor emre aydın konserine katılamadık bir daha ki konserlere inşallah.

Serhat tarafından 30.08.2019 01:00:36 tarihinde yazılmış
Başkan Su indirimi sözün yalan oldu aksine artırdın...Yolsuzluk hırsızlık varsa ver yargıya icabına baksınlar...Atacaksan sözlü zamanında giren tüm personeli at ama sen ne yaptın gariban işçi ile uğraştın sözsüz ün bürokrat ları iş başında peki bu bankamatik çi dediğin personel lere bu bürokrat lar niye göz yummuş? Sonrada liste yapılıyor bu bürokratlar tarafından? yakınmayı bırak Girne köprüsü yanına ivedi yan yolları yap,Otogarı taşı,Asfalt işine başla,Çöp varilleri ni değiştir, sokakları süpürt ,daha onlarca iş var Hani geçen demiştin Çukobirlik te yöneticilik yaptım diye Evet Arpalık olduğunu herkes bilir Çukobirlik in ...Solcu lar avrupa dan örnek verir bisiklet ile toplu taşıma ile işine gidip gelen siyasetçi tipi hani sende bilirsin Belediye de ne kadar makam aracı var hepsini SAT sende bisiklet kullan tüm Türkiye seni ayakta alkışlasın hadi göreyim seni ...

Wunder tarafından 29.08.2019 23:39:55 tarihinde yazılmış
Sayın başkan Yedigöze barajı şuan faal. Siz baraj mı yapacaksınız yoksa var olan barajdan su mu getireceksiniz? Hani borç 6 milyar liraydı. Askı de kara geçersiniz tabi su faturalarına yaptığınız zam belediyeyi de kara geçirir. Gerçekten elinizde suç delili varsa hiç durmadan savcılığa teslim ediniz lütfen.

en tarafından 29.08.2019 16:07:58 tarihinde yazılmış
zeydan hikaye anlatıyor.Belediyenin borcunun 4 milyar 900 milyon lirala dayandığını söylüyor ve dört ay içerisinde belediyenin kâra geçeceğini söylüyor bu nasıl olacak.Elindeki belgeleri savcılığa versin.böyle ucuz numaralarla belediye yönetilmez.

tarafından 29.08.2019 15:13:18 tarihinde yazılmış
Bunları hemen savcılığa ver ve acil olarak hizmete başla. Vatandaş hizmet bekliyor.

Vatandaş tarafından 29.08.2019 12:22:13 tarihinde yazılmış
Bu yapılan yolsuzlukların cezasını kim çekecek.yoksa yaptıkları çaldıkları yanlarına kârmı kalacak.

necmi tarafından 29.08.2019 11:19:05 tarihinde yazılmış
Hüseyin Sözlü adamsan çık basına ve bunlara cevap ver...açıklama yap yap ki mhp ye verdiğim oyları sineme çekim halkı ve bizi rahatlat aksi durumda bundan garı senin olduğun bir partiye oy vermem verdirmem...Ve bunlar gerçekse ALLAH c.c seni ve senin birlikte bu pislikleri yaptığın yandaşlarını helak etsin hak haram olsun...

gidirli çömelek hattı tarafından 29.08.2019 09:35:54 tarihinde yazılmış
başkanım karaisalı belediye başkanının kızıldağ yayla güreşlerinde adana belediyesi de batsın sende bat zeydan karalar diye yeri gögü inlettiğinden haberiniz var mı ? yoksa kış uykusunda mısın?hiç kimse büyükşehir ve de belediye başkanı için böyle konuşamaz. ve de konuşturulmamalı büyük başkan ZEYDAN.

yalnız tarafından 29.08.2019 08:47:09 tarihinde yazılmış
Adana da reklam ve afiş belediyeciliği başladı.

Zaza tarafından 28.08.2019 22:34:35 tarihinde yazılmış
Geldiğinden beri hep dert yanıyor beyefendimiz. Sormazlar mı adama sen Seyhan belediye başkanıydın bu durumları az buçuk meclis üyesi olarakta biliyordun. Uzun süredir takip ediyorum sadece dert yanıyor hizmet yok. Birileri anlatsın artık belediye kar etme yeri, ticarethane değildir. Halka hizmet etmek için kar zarar hesabına dusmeyeceksin. Böyle yaparsan kaybetmeye mahkumsun.

tarafından 28.08.2019 20:45:48 tarihinde yazılmış
Versene o zaman bütün dosyaları savcılığa

Şehmuz tarafından 28.08.2019 16:57:53 tarihinde yazılmış
Helal sana başkanım rabbim seni ve aileni korusun.

sadık kır tarafından 28.08.2019 16:26:11 tarihinde yazılmış
birsürü yolsuzluk bulmuş zeydan başkan ama suçu yok vatandaş kırmızı ışıkta geçse polisler peşine düşer adalet bu işte

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Garplılaşma ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1793
Bugün Gelen: 
40219
Toplam Ziyaretçi: 
324070440


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.