00:47:10 / 27.05.2018 
Adana’nın geçici aday listesi açıklandı   |   Furkan Vakfı'nda hırsızlık şoku   |   Kaçan araçtan kaçak sigara çıktı   |   Bakan Sarıeroğlu, Adana esnafını gezdi   |   Adana’da huzur uygulaması   |   Gece bekçisi şantiyede ölü bulundu   |   Anız yangını saman deposunu kül etti   |   Kanala düşen küçük kız öldü   |   Adana'da kaçak cep telefonu operasyonu   |   AK Parti Adana milletvekilleri tanıtıldı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
ÇÜ Balcalı hastanesi devrediliyor
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye
Bir römork dolusu at eşek eti yakalandı
Vali Demirtaş'tan 'at eti' tepkisi
AVM'de bıçaklı saldırı
Adana'da toplu taşımaya zam
Kıskanç adam karısını öldürdü
Tamirci cinayetinde 'tecavüz' iddiası
Genç adam evinde ölü bulundu
Tartışma kanlı bitti
 ÇOK YORUMLANAN
MHP Adana Milletvekili Adayı Listesi
CHP'li Barut'tan Büyükşehir'e sert eleştiri
AK Parti Adana milletvekili adayları
Büyükşehir'de bütçe krizi işçileri vurdu
Gölün ortasında 'bici bici' eylemi
Sözlü: Beş yılın hakkını vereceğim
Akgedik'ten Sözlü'ye 'hizmet' eleştirisi
Adana'da toplu taşımaya zam
Kent içi trafiğe tek yön formülü
Adnan Oktar'dan Başkan Sözlü'ye

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Mahmut Çelikcan ile röportaj
 

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, bizleri kabul ederek siz değerli okuyucularımızdan gelen yorum ve sorularında değerlendirildiği bir röportaj yaptık.

 

 

Hüseyin Bayrak: İlk sorumuz şu olsun, daha önce bir internet sitesine canlı yayın konuğu oldunuz mu?

Mahmut Çelikcan: İlk defa oluyorum.

 

Hüseyin Bayrak: Sorularımıza okuyucularımızdan gelen sorularla başlayalım. İlk sorumuzu Yusuf Arslan sormuş.

Selamünaleyküm öncelikle hayırlı ramazanlar dileğiyle başlayayım. Ben 19 mayıs mah 1115 sokakta oturuyorum bizim sokak cadde seklinde ama devamı yok acaba bu yolun devamı açılacak mı böyle mi kalacak ve yollar asfalt mı olacak parke kilit taş mı daha doğrusu yollarımızı yapmayı düşünüyormusuz? Ben üniversite öğrencisiyim başka şehirlere gidince şehircilik ön plana çıkıyor Adana gibi çarpık kentleşme değil bu konuda Yüreğir için bir projeniz var mı ve Adana’da sadece parkla kandırılıyor bu sizin için değil büyükşehir için elbette yeşillik lazım ama şehircilik daha önemli ve Yüreğir ile ilgili projeleriniz var mı? bu eski yerlerin alınıp yerine toplu konut şeklinde yerler yapılıp şehirleşme modernleşme sağlanabilir mi? Teşekkürler ...

Mahmut Çelikcan: Yüreğir’de yollar ile ilgili ihaleler yapıldı önümüzdeki dönemde çalışmalar başlayacak. Kentsel dönüşüm ile ilgili projelerimiz var ancak Büyükşehir TOKİ ve dönüşümün yapılacağı yerde yaşayan vatandaşların mutabakatının sağlanması gerekiyor. Ara sokaklar genelde parke ana yollar asfalt olacak.

 

Hüseyin Bayrak: Sayın Başkan Yüreğir'de ne umdunuz  ne buldunuz?

Mahmut Çelikcan:  Yüreğir geçmiş dönemlere bakıldığında beklediğimden daha kötü.

 

İbrahim Avcı: Ben Yavuzlar mahallesi sakinlerindenim, benim sorum göreve geleli 5 ay oldu Yüreğir’in gözbebeği incisi olan Kazım Başer Parkı öncelikli olmak üzere bütün parklara neden hizmet verilmedi bakım onarım yapılmadı çok mu zordu yani temizliğini yaptırmak, onarılacak aletlerin bakımını yapmak ayrıca göreve geldiğinizden bu yana belediye bu taraflara adam akıllı birşe yapmadı nedense Levent, Anadolu,19 Mayıs oralardan başladı  neden neden neden, belediyenin imar müdürlüğü aracı Yunusoğlu’nda neden yardım paketi dağıtıyor da bu mahallelerde dağıtmıyor ama sizden ricam lütfen gözbebeğimiz olan Kazım Başer Parkımızı yeniden canlandırın saygılarımla,,,

 

Mahmut Çelikcan:  Park bahçelerle ilgili zamanında yapılması gereken ihaleler göreve geldiğimizde yapılmamıştı. Park bahçelerde ihaleleri aştık ancak ihale süreci elimizde olmayan sebeplerden dolayı uzadı. Ancak önümüzdeki yıl bu konularda daha iyi olacağız. Hizmet yetişebildiğimiz ölçüde Yüreğir’in her tarafına yapılıyor ve yapılmaya devam edecek

 

Hüseyin Bayrak: Geldiğinizden bu yana Yüreğir’in sorunları yerine Büyükşehiri ilgilendiren sorunlarla ilgilendiğiniz yönünde eleştiriler var ne diyorsunuz? Güney çevre yolu sizin görev alanınıza giriyor mu?

Mahmut Çelikcan: Adana’da yaşayan, Adanayı yöneten herkes Adananın sorunlar için emek sarf etmek zorundadır.

Bende bu anlayışla ve geçmişte bir Karayollarında görev yaptım için bu projenin Adana’ya kazandırılması için kendime görev addettim.

Bu projenin tüm Adana’yı ilgilendirmesinin yanında Yüreğir’e de çok büyük katkıları olacaktır. Bunu bu şekilde değerlendirmek gerekiyor.

 

Ahmet Gürbüz: Sayın Çelikcan yerel tv’lerin birinde hakkınızda bir programda başkan seçilmeniz insan mantığına gerçekten aykırı olduğunu onayladım programı yapan şahıs sizin doğu kökenli bir vatandaş olduğunuzu Adana ili Seyhan ilçe güney batısı olan Dağlıoğlu tarafında oturduğunuzu söyledi mantıken Yüreğir’e gerçek bir Yüreğirli bir vatandaşın başkan seçilmesi bence daha mantıklı olacağını düşünüyorum ama siz diyeceksiniz ki ben halkın oyları ile seçildim derseniz mantığıma aykırı bir cevap olarak gelir kanaatindeyim sayın Çelikcan.

Mahmut Çelikcan: Adana metropol bir şehir olup yurdumuzun bir çok ilinden insanlar burada yaşamaktadır. İnsanların doğduğu yer değil doyduğu ve hizmet edebildiği yer önemlidir. İnsanları doğduğu yere etnik kökenine göre değerlendirmek çok yanlıştır. Adana’ya en iyi hizmeti yapan  en iyi Adanalıdır.

 

Vedat Er: Sayın başkanım Ramazanınızı tebrik ederim, ben Ulubatlı Hasan mahallesinde esnafım aynı zamanda burada oturuyorum mahallemizde bulunan conoların ne zaman kaldırılacağını sormak istiyorum şimdiden teşekkürler ZENGİBAR ZÜCCACİYE VEDAT ER

 

Mahmut Çelikcan:  Söz konusu mahallemizde huzurun sağlanması için Adana Valiliği tarafından çalışmalar devam ediyor. Bu mahallemizi de Yüreğir’de ki diğer mahalleler gibi huzurlu olması için Valilik ve Emniyet güçlerimizle işbirliği yapmaya devam ediyoruz.

 

Hüseyin Bayrak: Kamuoyunda tartışılan bir konu, Adana’ya adapte olamadı şeklinde eleştiriler vardı. Özellikle evinizin Ankara’da olması meselesi gündeme getirildi.

 

Mahmut Çelikcan:  Yaklaşık iki ay önce Ankara’da bulunan evimi çocukların okulu bitince Adana’ya taşıdım. Yüreğir’le ilgili bir adaptasyon sorunumuz yok. Görevimizin başındayız. Adana’dan ben hiçbir zaman kopmadım. Yapılan eleştirileri kasıtlı ve maksatlı buluyorum. Çocuklarımın okulu bitene kadar mecburen bekledim.

 

Aysun: Merhaba lütfen başkana bu sorunumuzu iletirseniz çok sevinirim Sarıçam mahallesi ve Akıncılar’da ki bu hurdacıların açma ruhsatı var mı yoksa nasıl çalışıyor varsa nasıl veriliyor? Çevre kirliliği, görsel kirlilik, pis koku, ses kirliliği ya anlayacağınız bir kişiler öldüğün demi önlem alınacak? okul açılmadan biran önce kapatılması lazım ya çok kötü Sarıçam mahallesi ve Akıncılar’a gazetecileri bekliyorum hurdalar sokaklara dökülmüş büyük tehlike

 

Mahmut Çelikcan: Geldiğimiz günden beri Yüreğir’in envanterini çıkartırken denetlemelerimiz devam ediyor.  Hurdacıların belli bir noktaya taşınması için Büyükşehir belediyesi ile Yüreğir belediyesinin ortak bir çalışması devam ediyor. Ruhsatı olmayanlar denetleniyorlar. Ruhsatı olsa bile çevreye zarar verenlere gerekli müdahaleler yapılacak.

 

Hakan Aydemir: Sayın Mahmut bey'e görevinde başarılar dilerim 1. sorum. Polis Okulu TOKİ konutlarında oturuyorum ve Özel İl İdare binasından başlayarak Polis Okuluna kadar uzanan kaldırımlarımız 4 senedir tüm müracaatlarımıza rağmen henüz yapılmadı ne zaman yapılacak. Bu konuyu yanlış hatırlamıyorsam 2 sene önce Ömer Topçu beyi konuk ettiğiniz de yine sormuştuk ama Ömer bey bulunduğumuz bölgeye 6 trilyon yatırım yapıldığını söylemişti ancak o kadar dolaşmamıza ve çatıya çıkıp bakmamıza rağmen bir yatırım göremedik 2. Soru; yapılacak bu kaldırım üzerine 2 adet üzeri kapalı durak yapılabilir mi çünkü kış günlerinde insanlar sabahları işlerine giderken servis bekliyorlar beklerken de yağmur altında kalmak zorunda kalıyorlar.

Mahmut Çelikcan: Bahse konu olan yol ana cadde olup Büyükşehir belediyesinin görev alanındadır. Ancak bu talebin yerine getirilmesi ile ilgili takipçi olacağımızı bildirmek isterim.

 

Ahmet Soylu: Sayın başkan ben Yavuzlarda oturuyorum doğma büyüme Yüreğirliyim bundan 10 yıl önce Yüreğir Adana’nın en büyük köyü idi ama şimdi geldiğimiz noktada artık Adananın merkezi konumuna geldi kentsel dönüşümden sonra Sinanpaşa, Yavuzlar, Kazım Başer, Kışla ve Köprülü artık Adananın Reşatbeyi veya Cemalpaşası haline gelecek iş merkezlerinin de yoğunlaştığı bir dönüşüm yaşanacak bu dönüşümde işin başında siz olacaksınız sayın başkan iddia ediyorum daha şimdiden Yüreğir’in en büyük sorunlarından biri trafik sorunudur maalesef ana caddeler dar ve kullanışsız örnek Orhan Kemal Caddesi, esnaf mecburiyetten ya kaldırıma yada caddeye park ediyor ve trafik dahil her şey allak bullak oluyor ama yasaya göre de ana caddelerin sorumluluğu büyükşehir belediyesine aittir sayın başkan bu yeniden yapılanmada trafik sorunu ve bu park yerlerinin belirlenmesinde bir çalışmanız var mı ben karayollarından gelmenizin Yüreğir için bir avantaj olduğuna inanıyorum saygılarımla not semt pazarları ile ilgili ne düşünüyorsunuz

 

Mahmut Çelikcan: Öncelikle Ahmet beye teşekkür ediyorum. Adana’da kentsel dönüşümün en çok uygulanacağı bölge Yüreğir bölgesidir. Kentsel dönüşümle ilgili çalışmalarımız mevcut olup gerek Büyükşehir gerekse TOKİ başkanlığı ile ön görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu dönüşümde bize en büyük yardımcı olacak taraf vatandaşımızdır. Vatandaşımızın bu projelere inanması ve destek vermesi  gerekmektedir. Kentsel dönüşümle beraber trafik, yeşil alan, park bahçe gibi bir çok sosyal donatıyı da beraberinde halletmiş olacağız. Bunun için kentsel dönüşüme çok önem veriyoruz.

Pazar yerleri hakkında çalışmalarımız var ancak Pazar yerleri konusunda ciddi sıkıntımız var yer problemini halledebilirsek birkaç tane örnek semt pazarı çalışmasını başlatmak istiyoruz.

 

Hüseyin Bayrak: Kentsel dönüşüm çerçevesinde basında da yer aldı, Yüreğir Belediyesi’nin Sinanpaşa’da yıkım gerçekleştirdiği yazıldı.

Mahmut Çelikcan:  Sinanpaşa’daki geçmişten devam eden kentsel dönüşüm iki etaba bölündü. 1. etap Fet Ahmet Gülşen Cami civarıdır. Burada vatandaşlarla görüşmelere Büyükşehir belediyesi başladı ve anlaşmalar devam ediyor. Bunun neticesinde söz konusu yerler yıkılmıştır.

 

Ahmet Yıldız: Sayın Başkan öncelikle sizden umutlu olduğumuzu,size güvendiğimizi ifade ederek, saygılarımı ve başarı dileklerimi iletiyorum; Bossa yanı başımızda yıllardır atıl durumda, Alışveriş merkezi olsaydı buranın çehresini değiştirecekti kentsel dönüşümü tetikleyecekti, Aytaç Durak tarafından engellendi, neden? Yüreğir'i temsil eden bir başkan olarak bu haksızlığı önleme çabasında neler yapabilirsiniz? Sizden çözüm bekliyoruz. Saygılarımla

 

Mahmut Çelikcan: Yüreğir’de yeni iş alanlarının oluşturulması ile ilgili her türlü çabanın içerisinde olacağız. Yüreğir’deki işsizliğin çözümü iş alanlarının artırılmasındadır bunun için buna çok önem veriyoruz. İlke olarak yatırım yapacak kişi ve kurumların her türlü yardımına koşmaya hazırız.

 

Mehmet Darendeli: Sayın başkanımıza Hiltonsa otelinin karşısındaki 50 dönüme yakın arsanın istimlak işinden vaz mı geçildi istimlak edilmeyecekse o bölgenin Yüreğir’in çehresini değiştirmek ticaret merkezi haline getirmek gibi bir projeniz var mı? Karşıyaka sanayi çarşısı ile ilgili bir projeniz var mı? saygılarımla

 

Mahmut Çelikcan: Bahse konu olan alandaki çalışmayı Büyükşehir belediyesi yürümektedir. Karşıyaka sanayi ile ilgili dönüşüm düşüncemiz bulunmaktadır.

 

Nadir: Yüreğir’in güneyinde kokudan geçilmiyor. İnsanlar hayvan besliyor. Bazı drenaj kanalları etrafında hayvan iç organları ve leşleri dolu. Ara sokaklarında asfalt yok. buralar için ne düşünüyor? Yoksa kuzeye yada doğuya doğru açılımda ısrar mı edilecek? Regülatör köprüden aşağıda DSI ile görüşülerek Seyhan nehri iç göl haline getirilemez mi? Güneyin hep pislikler ile mi anılması lazım? GÜNEY AÇILIMI istiyoruz.. Bırakın Kürt Ermeni açılımını .. Güney açılımına bakın. Teşekkürler. Başarılar. Birde şunu öğrenmek istiyorum. Karayolları Genel Müdür yardımcılığını bırakıp Adana’da keşmekeş ve düzenbazların cirit attığı bir mekanda hizmete talip olmaktan memnun mu? Allah’ım günahım neydi? Neden geldim Yüreğir’e diye pişmanlık duyuyor musunuz? Adana gibi cambazların dolaştığı bir mekanda, Çekemeyenlerin Çelikcant diye küçümsediği Siz değerli İNSANA Başarılar diliyorum..

 

Mahmut Çelikcan: Özellikle hayvan ahırlarının bulunduğu bölgeleri birebir tespit çalışmalarımız devam etmektedir. Yüreğir’in önemli olan bu sorunun çözümü için ilgili kurumlar kaymakamlık ve valilikle birlikte önümüzdeki günlerde kapsamlı bir çalışma başlatacağız. Çünkü bu sorun sadece Yüreğir belediyesinin çözeceği bir sorun değildir.

 

Yasemin Eskimez: Mahmut Bey, etnik kökeni ile ilgili spekülasyonlara mahal verecek açıklamalar neden yaptı? Zaza ya da Kürt olmak sınıf mı düşürüyor?

Mahmut Çelikcan: Böyle bir açıklamam söz konusu değildir. Bunu kasıtlı olarak bazı çevreler fitne çıkartmak amacı ile yapmaktadır. Bu ülkede, bayrağımız altında yaşayan herkes kardeştir.

 

Namık Turan: Yüreğir insanı çok duygusal bir yapıya sahip, yani kendisine hizmetten önce selam verecek adam ister; Mahmut Bey, daha ne zamana kadar odasından halkın içine çıkmayacak?

Mahmut Çelikcan: Sürekli halkın içerisindeyim. Takdir ederseniz ki tek tek Yüreğirlinin evine konuk olamam mümkün değil ancak her gün Yüreğir mahallelerini ziyaret ediyorum bu nedenle zaten Yüreğir’in sorunlarına vakıfım.

 

Hüseyin Bayrak: Sayın Mahmut Çelikcan son olarak mesajınızı alalım;

Mahmut Çelikcan: Görevi devraldığımız Yüreğir belediyesinin idari ve mali görüntüsü çok kötü olmasına rağmen göreve geldiğimiz günden beri halkımızda şikayet ve önerilerini dikkate alarak bir çok yapısal değişikliklere gittik. Bundan sonrada bu değişiklikleri yapmaya devam edeceğiz. Eğer iyi bir ekip oluşturamazsanız iyi bir hizmeti de Yüreğir halkına sunamayız. Bunu için öncelikle iyi bir ekip oluşturma çalışmasını yürüttük bunun yanında Yüreğir’de uygulayacağımız projelerle ilgili çalışmalarımızda devam ettirdik, inşallah 2010 yılı başından itibaren çalışmalarımızın karşılığını almaya başlayacağız ancak şunu da unutmamak gerekir ki Yüreğir belediyesinin bütçesi çok yetersiz olup kapatılan 7 beldenin de belediyemize bağlanması ile sıkıntımız daha da artmış durumdadır. Biz bunu mazeret kabul etmeyip bütçe gelirlerimizi artırarak Yüreğir’in her kesimine elimizden geldiğince hizmet etmeye devam edeceğiz. Burada önemli olan halkımızın parasını yerli yerinde kullanmaktır. Halkımızdan bize güvenmelerini ve desteklerini devam ettirmelerini diliyor, soru ve yorumları ile röportaja katılan tüm vatandaşlarımızın dilek ve temennileri not alınmıştır hepsine teşekkür ediyor saygılar sunuyorum.

 

Hüseyin Bayrak: Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ediyoruz. Görevinizde başarılar…

Bu roportaj 18777 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Daha Önceki Röportajlar

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

mahmut artış tarafından 06.04.2014 02:27:10 tarihinde yazılmış
sayın başkan öncelikle yeni ğörevinizde başarılar delerim çoçuklarımız park yüzü ğöremiyor parkları taziye evi yaptınız ama çoçukların oyun alanları kısıtlandı 19 mayısta 1 tane ağacımız yok

emre yıldız tarafından 24.01.2014 16:06:55 tarihinde yazılmış
Sayın saygı değer başkanım öncelikle teşekkür ederim ki siz böyle bir anket yapmışınız.Ben SARIÇAM MAH sinde 20 senedir doğduğum yer buradaki gençlerin için bi çalışma yapılmasını istiyorum gençler gittikçe uyuşturucuya alıştırılıyor buralara da kültür evleri gibi güzel bilgili işler yapılsın ki arkadaşlarımız kurtulsun bu kötü işlerden saygılarımla...

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Listeler Açıklandı Yarış Başladı
YAZARLAR
Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU

Fuat TÜRKER

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
51
Bugün Gelen: 
4138
Toplam Ziyaretçi: 
278012268


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.