17:59:41 / 19.06.2019 
Yerli patates 'Nahita' hasat edildi   |   Girmen'den pamuk için prim çıkışı   |   Hırsızlık yapan karı koca yakalandı   |   Borçla aldığı aracın lastiklerini çaldılar   |   Oto elektrik dükkanı alev alev yandı   |   ASİM'den Mursi için dua   |   Adana merkezli DEAŞ operasyonu   |   Acılı baba her yerde oğlunu arıyor   |   HDP'nin gençlik meclisine PKK operasyonu   |   Adana'da FETÖ operasyonu   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Adana'da evleri su bastı
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP yeni adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Sözlü yaklaşan seçimleri değerlendirdi
Sözlü'den iddialı seçim çıkışı

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Allah Her Şeyi Hayırla Yaratır
Elif NİSA   -    [email protected]

İnsanın yaşadığı tüm olaylar hayır ve güzellikle yaratılmıştır. Belâ gibi görünse de her olay mümin için nimettir, hayırdır. Mümin için güçlenme ve olgunlaşma vesilesidir.

 

Müminin diğer insanlardan farkı, bu gerçeğin farkında olması, bu yüzden Allah’a teslim olarak huzur içinde yaşam sürmesidir. İnsanların büyük kısmı, yaşadıkları zorlukları üzüntüyle karşılar, sıkıntı duyar ve sürekli karamsar bir bakış açısı içinde yaşar. Allah’ın büyüklüğünü ve gücünü gereği gibi takdir edemediklerinden, olayların hayırlı yönlerinin farkında olmaz.

 

Oysa insanın yaşadığı her andan hoşnut olabilmesi ve Allah’a şükredici bir tavır içinde olması zor değildir. Allah’ın gücünü gereği gibi takdir etmek ve O’na gönülden teslim olmak, kişiye bu üstünlüğü kazandırır. İnsan, Allah’ın üstün gücü ve sonsuz aklı karşısında son derece aciz bir varlıktır. Her an Allah’ın korumasına ve vereceği nimetlere muhtaçtır. Allah’ın kendisine öğrettiği kadarını bilebilir. Allah’ın sonsuz aklına ve hikmet dolu yaratışına boyun eğip teslim olmak insan için büyük ihtiyaçtır. İnsan, olayların genellikle tek bir yönünü görür ve buna göre değerlendirir; oysa Allah o olayda sayısız hikmetler ve sonuçlar yaratmıştır. İnsanın belki de yaşamındaki en büyük zorluk, hiç beklemediği en güzel sonucu getirecektir. Yüce Allah bu gerçeği insanlara “... Olur ki hoşunuza gitmeyen bir şey, sizin için hayırlıdır ve olur ki, sevdiğiniz şey de sizin için bir şerdir. Allah bilir de siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi, 216) ayetiyle haber verir.

 

Birçok insan, yaşadığı zorluktan dolayı ümidini yitirirken, ardından elde edeceği kazancı düşünemez. Oysa bu zorluğu Rabbimiz hikmetle yaratmıştır ve kulunu bununla denenmektedir. Her şeyi Allah’ın yarattığına kesin bilgiyle iman etmeyenlerin aksine, zorluğun hayırla sonuçlanacağını kavrayan ve Allah’a içten tevekkül edenler, bu imtihandan kazançlı çıkacaklardır.

 

Bu gerçeği kavramak insanın şükrünü de artıracaktır. İmanı yaşamanın güzelliği, kişinin yaşadığı her olaya hayır gözüyle bakmasına, dünyada ve ahirette mutluluk içinde yaşamasına neden olacaktır. İnsanın dünyada ve ahirette güzel bir hayat ile yaşaması, Yüce Allah’ın gücüne, ilmine, hâkimiyetine olan imanı ve güveni ile mümkün olabilir.

 

Her soruna çözüm getiren, her belâyı ortadan kaldıran, her olayı hayırlı kılan imandır. İman olmayınca her olay şer görünür. Zordur dünya hayatı ancak her zorluğun sonu güzelliktir. Allah ile kopmaz, sarsılmaz bağlantıda olanlar için gelecek sonsuza kadar hayırdır. Allah’ın mümine yardımı kesintisizdir.

 

Dünyanın imtihan amacıyla hazırlanmış bir imtihan mekânı olduğunun, sınandığının, ancak her şeyi Allah’ın hayırla yarattığının bilincinde olmak, insanın yaşadığı zorluklara yürekten sabretmesini ve güzel bir teslimiyetle teslim olmasını ve sağlar. Müminin mutmain ve dengeli olmasına karşın, Kur’an ahlakından uzak, inkârcı kişiler ise her olayda olumsuzluk ve sorun arayışı içindedirler. Bu nedenle ahiretten önce dünyada da sıkıntı ve azap dolu bir yaşam sürerler.

 

Yaşananlara ‘hayır gözüyle bakmak’, ümitvar olmak demektir. Bu, olaylar karşısında umursamaz bir tavır takınmak ya da çok fazla iyimser davranmak anlamına gelmez. Allah’tan ümit kesmemek Kur’an’ın emridir, her durumda ümitvar olunmalıdır. Olası tehlikelere karşı tedbir almak farzdır; insanın her türlü tedbiri alması ve her çözüm yolunu denemesi sorumluğu gereğidir. Tüm tedbirleri aldıktan sonra ise sonuca boyun eğer. Çünkü her iş, Allah’ın dilemesiyle hayırla sonuçlanacaktır.

 

‘Korku tüneli’ gibidir dünya hayatı; insan içinde dolaşırken zahiren korkutucu, endişe verici şeylerle karşılaşır. Ama sonunda onların hepsi geçer, gider; bitmeyen zorluk yoktur. İnsan, Allah’a güvenmeli, bu dünyadan hayırla çıkacağını bilmeli. Bilmeli ki yolun sonu aydınlıktır; samimi kulunu aydınlığa çıkaracak olan Allah'tır ve O'na güvenip-dayanmak müthiş bir lükstür.

 

Allah'tan gelen her şeyi, sabır ve tevekkül içinde, O’ndan hoşnut olarak ve en güzel tavırla karşılayabilse, insanın yaşayacağı başka korku kalmayacaktır. Dünyevi korkular gibi içinde acı, ıstırap ve dehşet olmayan, aksine insana neşe, akıl, ufuk, haz, şevk ve güzellik veren Allah korkusunu kalpten yaşayana başka korku mu var?

 

Yaşadığı olayların tesadüfen başına geldiğine inanan insanın rahatça yaşam sürmesi mümkün müdür? Hayat pamuk ipliğine bağlı iken her an başına bir şey gelebileceğini düşünen insanın gecesi gibi gündüzü de kâbustur. Kaderi bilmiyor, kendisini nelerin beklediğini merak ediyor, özellikle olumsuz olaylar yaşayacağı olasılığını düşünüp, sıkıntı duyuyor birçok insan. Bu düşünceler ciddi şekilde huzurunu kaçırıyor, strese sokuyor. İnsanın bu konuda huzurlu yaşayabilme nedeni, kendisine can veren Yaratıcının, her şeyi kontrolü altında tutuyor olmasıdır. 

 

Bu gerçeği kavramış olan insan, tüm yaşamı süresince Rabbine dayanıp güvenir. Kendisini bir kader dâhilinde yaşatan, sayısız nimet veren Allah'a yönelir ve gerçek huzuru tadar.

 

Allah yarattığı için her olay güzeldir, hayırdır. İnsan hayır gözüyle baktığında her şeyin hayırlı yönünü görür. Şer gözüyle bakan her şeyi karanlık görür. Allah’ın sonsuz gücünün her yerde olduğunu bilmeli, hayır gözüyle bakmalı.

 

Allah sana bir zarar dokunduracak olsa, O’ndan başka bunu senden kaldıracak yoktur. Ve eğer sana bir hayır isterse, O’nun bol fazlını geri çevirecek de yoktur. Kullarından dilediğine bundan isabet ettirir. O, bağışlayandır, esirgeyendir. (Yunus Suresi, 107)

Bu yazı 494 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL

Burcu Nur CİNGÖZ

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2234
Bugün Gelen: 
53834
Toplam Ziyaretçi: 
310754886


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.