15:48:05 / 16.10.2018 
Adana'da suç örgütü operasyonu   |   Jandarma ve polisten kan bağışı   |   Tavuk etinde yüzde 40 indirim   |   Firari hükümlünün 'ölü' numarası tutmadı   |   Plakasız araç polisi alarma geçirdi   |   İkinci kattan atlayan hırsız yaralandı   |   Çıkan kavgada 13 yaşındaki çocuk vuruldu   |   Ekmek yapacakları ardiyede yangın çıktı   |   Adana Lezzet Festivali sona erdi   |   Sit alanındaki kazıdan kemikler çıktı   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
İşte Adana'nın milletvekilleri
Erdoğan, Adanalılara seslendi
Dolmuşta feci ölüm
Adanalılar bu binaya çözüm istiyor
Kavgayı ayırmak isterken vuruldular
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Adana'da olaylı gece
İş adamının sır intiharı
Kadın polis vurulmuş olarak bulundu
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Sözlü yaklaşan seçimleri değerlendirdi
Dolmuşta sivil polis var
Sözlü'den 'Cumhur İttifakı' çıkışı
MHP'den 'askıda ekmek' seferberliği
Sarıçam Platformu'ndan Erdoğan'a teklif
Sözlü'den Ak Parti ve CHP'ye ilginç cevap
Toplu taşımada nakit ödeme kalkıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Kübra Sezen DORA
Eğitim Öğretim Kurumu Seçerken Dikkat!
Kübra Sezen DORA   -    Rehberlik ve Psikolojik Danışman

Okulların açılmasıyla veliler çocuklarının eğitim-öğretim sürecindeki başarısını arttırmak adına çeşitli araştırma girişimlerinde bulunması ile beraber eğitim-öğretim kurumlarının da rekabetlerinin hızla arttığı görülmektedir. Seçeneklerin, sunulan imkânların çokluğu ve hemen her kurumun sunduğu ders saatlerinin benzer olması kafaları oldukça karıştırıyor. Peki bu kurumları farklı yapan nedir ve veliler nelere dikkat etmelidir?

·         Öğrenme sürecinde öğreten ve öğrenen ne kadar etkin rol alabiliyor, öğretmen alanında yetkin mi?

·         Kurumun benimsediği önleyici ve geliştirici öğretim programları mevcut mu?

·         Sınav başarısı öğretmen-psikolojik danışman-öğrenci- veli arasındaki güçlü bağ ile sağlanır; bu bağın varlığından emin olunmalıdır. Veli, öğrenci ve kurum sac ayağı gibidir; kurum ve ebeveyn, kurum ve öğrenci arasında etkili bir iletişim var mı, kurum velilere ebeveyn eğitimi veriyor mu?

·         Sınıf mevcutları öğrencinin kendini rahatça ifade edebileceği ve özgür tartışma ortamı bulabileceği sayıda mı?

·         Kurum dışı eğitsel kültürel ve sosyal faaliyetler mevcut mu, kurum; kurum dışı öğrenme ortamlarıyla ne kadar entegre olabiliyor?

·         Konu tarama ve deneme sınavları öğrencinin başarısını arttırmaya yönelik olarak düzenli ve öğrenci düzeyine uygun hazırlanıyor mu?

·         Kurumun sunduğu fiziksel öğrenme ortamı, konumu ve çevresi eğitim ve öğretime uygun mu?

·         Kurum idaresi güler yüzlü enerjik olmalıdır; veliler ve öğrenciler rahatlıkla kendini ifade edebilmeli, iletişim kurabilmelidir.

·         Dikkat edeceğiniz en önemli unsurlardan biri de kurumun psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisinin bulunmasıdır. Bu servis kurumun bel kemiğidir; öğrenci öğretmen ve veli ile görüşmeler sağlayarak esas başarıyı sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyor olmalıdır. Peki rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi nedir ve nasıl olmalıdır?

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi;

Rehberlik ve psikolojik danışmanlığı aynı kişi yapar, ikisi birbirinden ayrılamaz; rehberlik yön göstericidir, öğrencinin seçim yapmasına yardım eder psikolojik danışman ise ruha dokunur.

Öğrenciyi tanır ve onu kendisine tanıtarak; problemlerini çözmesi, gerçekçi kararlar alması, ilgi ve yeteneklerini geliştirmesi, çevresine sağlıklı ve dengeli bir uyum sağlaması ve böylece kendini gerçekleştirmesine yönelik olarak bireyle yüz yüze kurulan bir yardım ilişkisi kurar. Yardım alan kişiye “danışan”, yardımı veren kişiye “psikolojik danışman” denir.

Eğitim süreci içinde rehberlik hizmetleri vererek öğrencinin gelişmesine uyumuna yardım etmeye yönelik çalışmalarda bulunur. Rehberliğin temel ya da sonal(nihai) amacı bireyin kendini gerçekleştirmesini sağlamasıdır. Bu durumda rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi de bu hedefi en iyi şekilde oluşturmayı amaçlar.

Her öğrencinin kapasite, yetenek, ilgi ve ihtiyaçları farklıdır; eğitim anlayışında her öğrencinin bireysel farklılıkları olduğunu kabul ederek öğrenci merkezli eğitim öğretim ortamı oluşturulmaya çalışır.


Eğitim öğretim yılı başında öğrencilere kurumu, kuralları ve işleyişi tanıtarak öğrencileri yeni ortama alıştırmaya yönelik oryantasyon hizmeti verir.

 

Bireyin kendine, gelişimine ve uyumuna yardımcı olmasını sağlamak adına bireyi tanıma hizmeti vermelidir. Böylece öğrenci kendi zayıf ve güçlü yönlerini tanır.

Öğrencinin gerek duyabileceği her türlü bilgiyi onun yararına sunmalıdır.

 

Öğrenci kendi gelişimine ve düşüncelerine uygun kararlar aldıktan sonra tercih yapar. Bu noktada öğrenciye kendine uygun bir eğitim kurumuna, branşa, işe ya da mesleğe yönelmesi ve o konuma yerleşmesi için yapılabilecek yardım hizmetlerini sunmalıdır. Öğrencinin hayatına yön veren yerleştirme sürecinin sonu ne olmuştur diye takipte kalmalıdır.

Çevre ve aile ile ilişkiler kurarak ortak bir rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi anlayışı sağlanmalıdır.

Öğrencilere en iyi şekilde yardımcı olabilmesi adına rehber ve psikolojik danışmanın odası tüm fiziksel donanımlara sahip olmalıdır; unutmayın öğrenci bu odada rahat hisseder ve kendini açarsa yolun yarısını tamamlamış sayılır.

Oda içinde bilgisayar, yazıcı hoparlör, fotokopi makinesi gibi elektronik araçlar bulunmalıdır.

Odanın bulunduğu konum; öğrenci, veli ve öğretmenlerin kolaylıkla ulaşabileceği şekilde konumlandırılmış olmalı.

 

Oda içerisindeki dekor öğrencinin gözünü yoracak, dikkatini dağıtacak şekilde olmamalı; ideal sıcaklıkta ve ışığı iyi almalıdır.

Bu yazı 1003 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Rabia dogan tarafından 03.10.2018 13:01:03 tarihinde yazılmış
Ellerinize saglık çok güzel bir yazı ve tespit olmuş 👍🏻👍🏻

Sln-dyr tarafından 03.10.2018 10:53:25 tarihinde yazılmış
Kübra hanım yazınızı çok başarılı buldum ellerinize sağlık

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Sapık linçleri doğrumu?
YAZARLAR
Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Avrupa Vahşidir

Elif NİSA

Yüksel MERT

KONUK YAZARLAR
Kübra Sezen DORA

Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Garp Yokuşunda Dindarlar

ALINTI YAZARLAR
Abdurrahman DİLİPAK
Abdurrahman DİLİPAK
Şikâyetname!

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
3714
Bugün Gelen: 
64035
Toplam Ziyaretçi: 
291430658


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.