02:50:46 / 27.05.2020 
Uyuşturucu satıcıları mahalleliyi vurdu   |   Vali Demirtaş'tan çiftçilere 'geçmiş olsun'   |   Çukurova'da biçerdöver, kırsalda orak   |   Tufanbeyli’de fasulye soğuktan kurudu   |   Vali Demirtaş: Başarı hepimize ait   |   Rüzgar buğdaya zarar verdi   |   Nargile kutusundan uyuşturucu çıktı   |   Uyuşturucu tacirleri kaçamadı   |   Engelli adam evinde ölü bulundu   |   Polisten palyaçolu, pamuk şekerli bayram   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Adana'da evleri su bastı
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
İMAR BARIŞINDAN KİMLER NASIL YARARLANACAK?
12.06.2018

Bakan Özhaseki, Adana’da Adana Sanayi Odası’nda İmar Barışı konulu bir toplantı gerçekleştirdi
 Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, binaların yüzde 60'ında aykırılık olduğunu belirterek, “Biraz daha hassas davranırsak herhalde yüzde 80’i görecek gibi duruyor. Şimdi böyle bir sıkıntı varsa bunu çözmek lazım. Bir sürü yıkım kararları çıkıyor, cezalar çıkıyor” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi toplantıya katılmak üzere geldiği Adana’da Adana Sanayi Odası’nda İmar Barışı konulu bir toplantı gerçekleştirdi. Bakan Özhaseki, İmar Barışı’nın ne olduğunu, vatandaşların nasıl müracaat edeceklerini açıkladı.

Belediye başkanlarının binaların yüzde 60’ında aykırılık olduğunu söylediğini kaydeden Bakan Özhaseki, “Biraz daha hassas davranırsak herhalde yüzde 80’i görecek gibi duruyor. Şimdi böyle bir sıkıntı varsa bunu çözmek lazım. Bir sürü yıkım kararları çıkıyor, cezalar çıkıyor” dedi.

Aykırı binaları yıkmanın doğru olmadığını belirten Bakan Özhaseki, “Dar gelirli vatandaş gelmiş binayı yapmış. Devlet üzerine düşeni yapmamış, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmemiş. Yıktığınızda yüzde 3’lük bölümden 45-50 milyar lira civarında bir para geleceğini tahmin ediyorum. Yüzde 97’sini koyun, yeni parayla katrilyonlarca lira ediyor. Bu milli servet, neresini yıkacaksınız bunun” diye konuştu.

Hazine arsası üzerine yapı yapanların, hiç ruhsat almadan yapı yapanların ve ruhsat alıp ruhsata uymayanların olduğunu söyleyen Başkan Özhaseki, “Bunlar aykırı duruma düşüyor haliyle. Bir sürü sıkıntılar çıkıyor ve bu sıkıntıları da gidermek gerekiyor. Bu işte 3 tane istisna getirdik. Birisi Boğaziçi öngörüm dediğimiz; sade bir vatandaşın gemiyle giderken boğazda gördüğü alanlar, bu kanun kapsamının dışında. İkincisi, Tarihi Yarım Ada içerisinde bir bölüm. Bir de Gelibolu Yarımadası bu kanun kapsamının dışında” şeklinde konuştu.

Bakan Özhaseki, bu proje ile ne tür faydaların sağlanacağına değinerek, “Vatandaşa suyunu, doğal gazını artık kaçak yollardan vermeyeceğiz. Yıkım endişesi vardı. Artık kendi elimizdeki evlerimiz, fabrikalarımız, iş yerlerimiz ekonomik değer ifade ederken düşük bir değer ifade ediyordu. Bütün bu kötülüklere, sıkıntılara da son verecek” dedi.

Bakan Özhaseki vatandaşların nasıl müracaat edeceğine dair bilgiler vererek, “Vatandaşlarımızın bir yere gitmesine gerek kalmadan, e-Devlet üzerinden müracaat yapabilecek. Zaten mühendislik bürolarına gidip ölçtürse ciddi bir bedel alacaklar. Vatandaşın direkt internet üzerinden girişi çok kolay bir şekilde kendi beyannamesiyle yapılabiliyor. Eğer yalan beyan varsa yarın resmiyete döküldüğünde başına bela alır” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların İmar Barışı için ödeyeceği miktarlara da açıklık getiren Bakan Özhaseki, “Vatandaşlar iş yerlerine yüzde 5, konutlara yüzde 3 bedel ödeyecek. Bu hesaplamayı toprak bedeli belli, bu bedelin üzerine yapının fiyatı konuyor. 100 metre kare olan bir arsada eğer gecekondu ise 600 lira ile çarpıyor, 60 bin lira diyor. Toprak bedeli de 10 bin liraysa 70 bin lira oluyor. Bu bedelin yüzde 3’ünü hesaplıyor ve vatandaş direkt bunu ödüyor. Eğer lüks yapıya doğru gidiyorsa, 2 bin lira ile hesaplıyor yapı bedelini” diye konuştu.

Kıstasların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde bulunduğunu belirten Bakan Özhaseki, “Vatandaş yapı sınıfını seçerek kendisi işaretliyor.
 
Vatandaşımızdan istediğimiz önce bir kimlik bilgisi, arkasından yapısı ile ilgili bir takım bilgiler, herkesin yapabileceği şeyler, bunu doldurup bize internet ortamında gönderiyor. Bayramdan sonra da yüzde 3 ve yüzde 5 ile çarparak parasını yatırdığında kendisine yapı kayıt belgesi aynı anda geliyor” şeklinde konuştu.
 
İnternetle uğraşmak istemeyen vatandaşlara da bir takım bilgiler aktaran Bakan Özhaseki, “Bizim Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gelerek herkes müracaatını oradaki memur arkadaşlarımız vasıtasıyla yapabiliyorlar. İlçelerde ise tapu müdürlüklerinde açılan masalarda herkes yardımcı olmaya çalışıyorlar” diye konuştu.
Bu haber 2711 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Terzi Ahmet tarafından 18.06.2018 21:12:50 tarihinde yazılmış
Bu gibi yasadışı işleri meşrulaştırma uygulamaları, ancak geri kalmış ülkelerde geri kalmış menfaatçi zihniyetler tarafından yapılır.

Serdar tarafından 18.06.2018 17:09:04 tarihinde yazılmış
( AL GÜLÜM VER GÜLÜM. ) DAHA ÖNCE OY TOPLAMAK İÇİN BELEDİYE BAŞKANLARININ YAPTIĞI KURNAZLIĞI ŞİMDİ KOCA HÜKÜMET YAPMAYA ÇALIŞIYOR. BU DA ANKET SONUÇLARININ İÇ ACICI OLMADIĞINI VE ÇARESİZLİĞİ GÖSTERİR.

Gürçeşmeli tarafından 17.06.2018 19:22:03 tarihinde yazılmış
Oy uğruna bu işleri yaptığınız için size oy vermeyeceğim.

Seçim Rüşveti tarafından 14.06.2018 14:51:32 tarihinde yazılmış
İKİNCİ İMAR BARIŞI NE ZAMAN OLACAK ACABA ? MİLLET HAZİNE ARAZİSİNE BİNA YAPMAYA ONA GÖRE BAŞLASIN.

Onur tarafından 14.06.2018 14:28:01 tarihinde yazılmış
“Dar gelirli vatandaş gelmiş binayı yapmış. Devlet üzerine düşeni yapmamış, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmemiş. Sayın bakanım bu sözleri güzel söylemişsinizde; bu işleri yapması gereken devlet adında canlı bir varlık yok.Devlet 16 yıldır sizsiniz.16 yıldır tüm bürokrasi yerel yönetimlerin çok büyük bölümü hepsi sizin elinizde .Yani devlet görevini yapmamış derken aslında kendinizden bahsediyorsunuz.Görevinizi yapmadıysanız millet seçimde ona göre oy verir.

Onur tarafından 14.06.2018 14:05:04 tarihinde yazılmış
Oy kazanmak için her yol mubah.Yeterki Reis başkan olsun Akp ömrübillah iktidarda kalsın.Bakanların vekillerin Yedi göbek sülaleleri lüks içinde yaşasın Yasa dışı işler yapılmış, devletin kanunları hiçe sayılmış, hazine arazileri talan edilmiş,kaçak yapılaşma olmuş hiç önemli değil. ( " Yiyin efendiler yiyin bu hanı-iştiha sizin.doyuncaya tıksırıncaya çatlayıncaya kadar yiyin " - Tevfik Fikret )

Aziz Erçetin tarafından 14.06.2018 02:33:36 tarihinde yazılmış
Hazine arazisine şimdi bina yapmaya başlasak ve 3 ay içinde bitirsek affa girer mi acaba ? Giriyorsa bunun karşılığında sözleşme yaparak hükümete oy vereceğim.

Doruk tarafından 13.06.2018 17:47:15 tarihinde yazılmış
Dar gelirli vatandaş gelmiş binayı yapmış" diyerek oy uğruna suçu nasılda yumuşatıyor. Hazine arazisine bina yapanlar,hiç ruhsat almadan bina yapanlar,ruhsat alıp ruhsata uymadan bina yapanlar diye suçları sınıflandırıyor.Keşke bizde bu güne kadar hazine arazisine bina yapsaydık.Yasalara uymasaydık şimdi daha kazançlı çıkardık. Bu şekilde bazı hazine arazisi hırsızlarından oy alabilirsiniz ama dürüst vatandaşların oylarını kaybedeceksiniz.

tarafından 13.06.2018 02:51:41 tarihinde yazılmış
Ğeçin bunları gardaş sanki senin bildigini Başbakan Sözlü bilmiyor yürüyün ancak gidersin bir şey değişecek her şey değişecek 2 dönem

Karataş tarafından 12.06.2018 23:43:17 tarihinde yazılmış
İMAR BARIŞI DEĞİL SEÇİM KURNAZLIĞI YARIŞI

Karataş tarafından 12.06.2018 23:26:04 tarihinde yazılmış
" Yapıların %60 ında aykırılık varmış.Biraz daha hassas incelerlerse % 80 i bulurmuş.Hiç tapusu olmayan gecekondular varmış. " Sayın Bakanım Bu ülkede 16 yıldır iktidarda siz varsınız neden bu aykırılıklara izin verdiniz Vatandaş ve seçmen olarak hesap soruyorum neden şimdiye kadar kontrol etmediniz.Biz bu işleri siz düzene sokacaksınız takip edeceksiniz diye sizlere oy verdik.Aykırılıklar seçim öncesimi aklınıza geldi.Yoksa bir taşla üç beş kuş vurma fırsatımı gördünüz.Hem aykırılıklar resmileşip sorun olmaktan çıkacak,hem yüklü bir para toplanacak,hemde yasa dışı yaptığı işin görmezden gelinmesi karşılığı köylü kurnazı vatandaş size oy verecek.Bir taşla iki kuş değil- bir taşla on kuş.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1501
Bugün Gelen: 
4506
Toplam Ziyaretçi: 
330855708


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.