20:36:42 / 04.08.2020 
Nüfusta DGS mesaisi   |   Adana'da maske denetimi   |   Yasak tabelasının altında yüzüyorlar   |   Pozantı gurur gününe hazır   |   Kasaplar Odası'ndan 'kıyma' operasyonu   |   Bakkalı vurup soydular   |   Adana'da kuyu faciası   |   Adana'da kaçak içki operasyonu   |   Sokak ortasında silahlı saldırı   |   Eve benzin döküp yaktılar   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
TOPLUM GERÇEK GAZETECİLERİ TANIR
29.01.2019

İnternet Habercileri Platformu (İHP) Başkanı Murat Berhun, medyanın digital medyaya evrilmesi sürecinde ...
İnternet Habercileri Platformu (İHP) Başkanı Murat Berhun, medyanın digital medyaya evrilmesi sürecinde, okurlara; 5651 Sayılı kanuna uygun, doğru, objektif ve hızlı bilgi akışını sağlamak için mücadele ettiklerini belirtti.
 İHP’ye üye haber sitelerinin basın meslek ilkelerine azami ölçüde uymaya çalıştığını ve İHP’nin gücünü örgütlülüğünden aldığını kaydeden Berhun, kendilerine (sözde) ‘gazeteci’ diyen bazı çevrelerin bu sürece uymak yerine emekçi gazetecilere şantaj yaparak saldırdığını vurguladı ve bu şekilde hareket edenleri şiddetle kınadı.

Türkiye’de İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesini içeren 5651 sayılı kanunun çıkmasında Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak üyesi bulunduğu İnternet Yayıncıları Derneği’nin (İYAD) büyük katkısı olduğunu anımsatan İHP Başkanı Berhun “Malesef uzun süredir 5651 sayılı kanuna uygun, objektif, doğru ve hızlı yaptığımız yayıncılığa karşı saldırılar mevcut. Bu saldırıların kendilerine (sözde) gazeteci diyen bazı kişilerce yapılması medyanın geleceği açısından düşündürücüdür. Bu saldırıları ancak ve ancak, kanuna uygun, objektif, doğru ve hızlı haberciliği içine sindiremeyenler gerçekleştirmektedir. Şunu bilmelidirler ki; hiçbir şantaja ve üstü açık ya da kapalı tehdide boyun eğmeyen İHP, kanuna uygun, objektif, doğru ve hızlı yayıncılık yapmayı kararlılıkla sürdürektir” dedi.
“GAZETECİLERE TEHDİT VE ŞANTAJ YAPANLAR, HABER KAYNAKLARINA NE YAPMAZ?”
18 yıldan bu yana internet gazeteciliği yapan ve üye gazetecilerin büyük bölümünün de yine 18 yıla yaklaşan internet gazeteciliği yaptığını anımsatan Berhun “Amaç kaliteli, güven veren internet medyası oluşumuna katkı sunmaktır” diye konuştu.

İnternet gazeteciliğinin hızlı bilgi akışıyla birlikte güvenilir olmasının önemine işaret eden, tüm dünyadaki büyük medya kuruluşlarının artık internet gazeteciliğiyle daha ön plana çıkmaya çalıştığını, belirten Berhun şunları söyledi:
“Malesef 300-500 lira ile internet gazetesi kurabilenler kendini “gazeteci” sanmaktadır. Kendini gazeteci sanınca da “Gazeteci-Haber kaynağı” ilişkisini kuramamaktadır. İşi şantaja, tehdide kadar ulaştırmaktadır. Bu tip ‘sözde’ gazeteciler utanmadan gazetecilere bile şantajda ve tehditte (aba altıntan sopa göstermek) sınır tanımamaktadır. Varlıkları az sayıda olan kişiler, gazetecilere bile yalanlarla şantaj ve tehditte bulunabilirken, kendilerine reklam vermeyen haber kaynaklarına ne yapmaz ki! Bahse konu az sayıdaki ‘sözde’ gazetecilerle, doğrulardan sapmadan, mücadele edeceğimizi bildiririz”

“İHP, BASILI MEDYAYA GÜÇ KATMAYA, DİGİTAL MEDYADA KALİTEYİ YÜKSELTMEYE KARARLIDIR”

İnternet Habercileri Platformu’nun (İHP) evrilen medyanın temelini oluşturmak, kaliteyi, doğru haberciliği ve en önemlisi hızlı haberciliği geliştirmeyi amaçladığını ifade eden İHP Başkanı Murat Berhun sözlerini şöyle tamamladı:
“Bizim hedefimiz;  İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesini içeren 5651 sayılı kanunun gelişmesi ve uygulanması, okurlarımıza gazetecilik temel ilkelerine uygun içerik sunulması, haber kaynaklarımızın mesajlarının ve bilgi sunumlarının doğru yayınlanması, cevap ve düzeltme hakkına saygılı, dağınık değil, derli toplu bir anlayışla kentimizin ve ülkemizin gelişimine katkı sunmaktır. Biz basılı mecrada yayın yapan gazetelere güç katmak, digital medyada kaliteyi ele ele vererek yükseltmek istiyoruz. Bu hedefte örgütlü mücadelemiz sürecektir. Okurlarımızın ve haber kaynaklarımızın, az sayıda olan ‘sözde gazeteciler’in yanlış davranışlarının farkında olduklarına, gerçek gazetecilere bakış açılarının değişmediğine inanıyor, tüm emekçi gazetecilere selam ve saygılarımızı sunuyoruz.”
Bu haber 9248 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nadir tarafından 02.02.2019 12:14:43 tarihinde yazılmış
Adana ve türkiye genelinde gaztecilik ETİĞİNE uymayan UCUBELER dolu. gazteciler cüzdanın arasındaki banknotlar arasına sıkışmış durumda. Gazteciler ile adana siyasetine şekil vermeye çalılımaktadır. Çakallar sözlüden çok iyi beslendi. Bir kısmı aleyhinde yazarmışçaına sarfederken bazılarıda yalakalıkda had hudud tanımamaktadır. Çıkıp gaztecilerin ahkam kesmesi ETİK değildir. Her GAZTECİ ÇIKARCIDIR.. ÇIKARINI DÜŞÜNMEYEN GAZETECİ GAZETECİ değildir.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2083
Bugün Gelen: 
71153
Toplam Ziyaretçi: 
335012754


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.