03:39:12 / 27.05.2020 
Uyuşturucu satıcıları mahalleliyi vurdu   |   Vali Demirtaş'tan çiftçilere 'geçmiş olsun'   |   Çukurova'da biçerdöver, kırsalda orak   |   Tufanbeyli’de fasulye soğuktan kurudu   |   Vali Demirtaş: Başarı hepimize ait   |   Rüzgar buğdaya zarar verdi   |   Nargile kutusundan uyuşturucu çıktı   |   Uyuşturucu tacirleri kaçamadı   |   Engelli adam evinde ölü bulundu   |   Polisten palyaçolu, pamuk şekerli bayram   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Adana'da evleri su bastı
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ADANA'DA SEÇİM GÜVENLİĞİ TOPLANTISI
14.02.2019

Vali Mahmut Demirtaş “Seçimi sıfır hatayla tamamlamak için tüm tedbirleri alacağız" dedi.
 Adana Valisi Mahmut Demirtaş, 31 Mart'ta yapılacak seçimin sıfır hatayla, kazasız belasız tamamlanması için tüm tedbirleri alacaklarını söyledi.

Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında düzenlenen Seçim Güvenliği Toplantısı Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Vali Demirtaş, bir yandan il genelinde vatandaşların asayiş ve güvenliğini sağlamak adına yoğun bir mesai yaparken, diğer yandan yaklaşan 31 Mart Yerel Seçimlerinin kentte huzur ortamında gerçekleşmesi, seçimlerin hatasız bir biçimde tamamlanması için çalışmalara ara vermeden devam ettiklerini dile getirdi.

Düzenledikleri “Seçim Güvenliği Toplantısı’’nın tüm bu çalışmaların gözden geçirilip gerekli tedbirlerin şimdiden alınması açısından büyük önem arz ettiğini belirten Vali Demirtaş, ‘’Malumunuz olduğu üzere 20 Ocak Pazar günü, İçişleri Bakanımızın başkanlığında bölgemizdeki 11 ilin valilerinin katılımıyla Seçim Güvenliği Bölge Toplantılarının 4’üncüsü Gaziantep’te gerçekleştirilmiştir. Bu toplantıda Bakanımız, seçim güvenliği konusunda geniş değerlendirmelerde bulunmuş ve önemli gördüğü hususların altını çizmişlerdir. Bakanımız konuşmalarında, öncelikle her seçimin kendine ait bir anlamının, bir öneminin ve topluma verdiği bir mesajının olduğuna; son 5 yılda gerçekleştirilen 6 seçimin, kendi anlamlarının dışında huzur, istikrar ve değişim gibi anlamlara geldiğine dikkat çekmişlerdir’’ dedi.

Tüm tedbirler alınacak
Seçimin bir hizmet yarışı olduğunu ve bunun kazananının da mutlaka Türkiye olması gerektiğini ifade eden Vali Demirtaş, ‘’Görevimiz, vatandaşlarımızın özgür iradelerini sağlıklı bir şekilde, herhangi bir aksiliğe ve güvenlik zafiyetine meydan vermeden sandığa yansıtacak ortamı temin etmektir. Bu itibarla tecrübemizi, bilgimizi, yeteneğimizi sahaya yansıtmalı, tedbiri elden bırakmamalıyız. Tüm birimlerimizin birbirleriyle koordinasyon içerisinde çalışmasını mutlak surette temin etmeliyiz. Seçim güvenliği hususunda görevlerimizin temelde üç ana başlıktan oluştuğunu bilmeliyiz. Birincisi, kampanya ve propaganda döneminin güvenliği, ikincisi seçim günü oy verme güvenliği, üçüncüsü ise seçim gününün akşamında oy sayımının güvenliği, sonuçların, listelerin ve söz konusu tüm evrakların ilgili yerlere seçim hukukuna uygun bir biçimde iletilmesidir. Bu üç temel başlıktan hareketle önümüzdeki süreçte görevlerimizi hakkıyla ve hatasız bir biçimde yerine getirmemiz gerekiyor’’ diye konuştu.

Seçimle ilgili bugüne kadar ve bugünden 31 Mart’a kadar geçecek süreçte yapılacak açıklamalar ile yaşanması muhtemel gelişmelere karşı tedbirli olunmasının önemine dikkat çeken Vali Demirtaş, ‘’Unutmayalım ki her seçim olduğu gibi bu seçim de dünyanın çeşitli merkezlerinden yakından izlenecek. O nedenle bizler mikro düzeyde, ilimizde ve ilçelerimizde seçimin sıfır hatayla, kazasız belasız tamamlanması için tüm tedbirlerimizi alacağız‘’ dedi.

Güvenlik planları hazırlanacak
31 Mart yerel seçimleri ile ilgili personele yönelik seçim güvenliği eğitim çalışmalarının 15 Şubat itibariyle tamamlanacağını belirten Vali Demirtaş, ‘’Bununla birlikte İl GAMER bünyesinde vali yardımcımızın başkanlığında “Seçim Koordinasyon Merkezi”miz de çalışmalarına başladı. Ayrıca daha önce gerçekleştirdiğimiz seçimler dikkate alınarak, risk analizlerimiz yapılacak ve bu doğrultuda il seçim güvenlik planlarımız hazırlanacaktır. Bu planın hazırlanmasında tüm birimlerimiz koordinasyon ve iş birliğini üst düzeyde sağlayacaktır’’ şeklinde konuştu.

Miting programları, yemekli toplantılar ve mahalle toplantılarının, kampanya ve propaganda döneminde üzerinde hassasiyetle durulması gereken, en ciddi organizasyonlar olduğuna dikkat çeken Demirtaş, ‘’Yoğun katılımla gerçekleşen bu organizasyonların yapıldığı alan ve mekanların güvenliğinin sağlanması, büyük önem arz etmektedir. Alan ve mekanın aranması, üst aramalarının gerçekleştirilmesi, giriş çıkışların kontrol altında tutulması, miting meydanlarına çıkan yolların kapatılması gibi tedbirler mutlak surette alınmalıdır. Afiş çalışmalarının sadece seçim bürolarıyla sınırlandırıldığı unutulmamalı, çocukların broşür dağıtımında kullanılmasına da izin verilmemelidir’’ ifadelerini kullandı.

Güvenlik, özgür bir ifade için var
Bununla birlikte görüntü ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik tedbirlerin de elden bırakılmaması gerektiğini belirten Vali Demirtaş, ‘’Siyasi partilerin stant çalışmalarını izin verilen noktalarda yapmaları sağlanmalı; bu noktaların dışında faaliyet yapmak isteyenlere ise izin verilmemelidir. Ayrıca dijital ortamlarda güvenliğin sağlanması, sosyal medyanın seçim çalışması görünümünde halkı galeyana sevk eder mahiyete bürünmemesi, terör örgütü propagandasına ve gezi olayları benzeri bir harekete mahal verilmemesi için, ilgili birimlerimiz tarafından sıkı takibinin yapılmasını sağlayalım. Bunu yaparken de propaganda faaliyetlerine engel olmayacak şekilde yapılmasına özen gösterelim. Güvenliği bahane ederek özgürlüklerin önüne geçmeyelim. Unutmayalım ki güvenlik, özgür bir ifade ve tercih ortamını sağlamak için vardır. Bizim görevimiz, özgürlüğü temin etmektir‘’ şeklinde konuştu.

Vali Demirtaş şöyle devam etti:
"Seçim gününe kadar seçim sandıklarının kurulacağı, oy pusulalarının ve oylar kullanıldıktan sonra torbaların saklanacağı ve sevk edileceği mekanların kameralarının, GAMER merkezlerinin çalışır vaziyette olmasını sağlamalıyız. Bu üzerinde durmamız gereken en önemli husustur. Bu mekanlarda kamera olup da çalışmamasının, hiç olmamasından daha büyük sıkıntılara neden olabilir."
Daha önceki seçimlerden hatırlanacağı üzere bu konunun tartışmasının günlerce, hatta aylarca sürebileceğine değinen Vali Demirtaş, ‘’O nedenle seçim gününden önce kameraların çalışma durumunu test etmeliyiz. Bir seçim tatbikatı ile kendi eksikliklerinizi görmeli, tatbikat neticesinde ortaya çıkan sonuçların analizini yapmalısınız. Kamera konusunda olduğu gibi, aydınlatma ve enerji hususunda da gerekli hassasiyeti göstermelisiniz. Trafo, elektrik dağıtım tesislerine sabotaj ihtimaline karşı tedbirlerinizi şimdiden almalısınız. Hatırlayınız, elektrik kesintisinin yaşanmasının bazı çevreler tarafından art niyetli bir biçimde kullanılması gündemi oldukça işgal etmişti’’ dedi.

Provakasyona mahal verilmeyecek
Adana’da 250 binin üzerinde Suriyeliyi misafir ettiklerini hatırlatan Vali Demirtaş, Suriyelilere oy kullandırılacağına dair provakatif girişimlerin önüne geçmek için, hem seçim öncesinde hem de seçim günü daima teyakkuzda olunması gerektiğini ifade ederek, ‘’Böylesi bir provakasyona mahal vermemeliyiz. Medya mensuplarının sandık başı işlemlerine engel olmamak kaydıyla, haber ve bilgi maksadıyla sandık çevrelerinde bulunmalarına imkan tanımalıyız. Seçim gününün akşamında oy sayımının güvenliği, sonuçların, listelerin, söz konusu tüm evrakların ilgili yerlere, seçim hukukuna uygun bir biçimde iletilmesi hususunda da, azami hassasiyet göstermeliyiz’’ diye konuştu.

Gerek sonuçların gerekse evrakın sorunsuz bir biçimde yetkilisine teslimine kadar işlerin başından ayrılmamak gerektiğini ifade eden Vali Demirtaş konuşmasını söyle sürdürdü:
‘’Biliyorsunuz, hemen her seçimde ‘çöplükte bulunan oylar’ gibi birtakım şaibeler çıkarmaya meraklı bir kesim var. Dolayısıyla son ana, son saniyeye kadar tüm birimlerimizle, tüm personellerimizle görevlerimizin başında olmalı ve en küçük bir şaibeye fırsat vermemeliyiz. Esas itibariyle seçim gününün bir provasını yapmak, eksikleri görmek adına en etkili yöntemdir. Biliniz ki bu seçimin önemi, çekilen tüm zahmetlerin tümüne değerdir. Dolayısıyla alacağınız hiçbir tedbiri fazla görmeyin. Bir kez daha ifade etmeliyim ki bizim işimiz, seçimin sağlıklı bir şekilde yapılmasını temin etmektir. Bunun içinde can güvenliği de var, istismara şaibeye fırsat vermemek de var. O nedenle dikkatli olursak, ihmal etmezsek ve sürekli iletişim halinde olursak, bu seçimleri Allah’ın izniyle ilimiz genelinde herhangi bir olumsuzluk yaşamadan tamamlarız.’’

Oy kullanacak engelli vatandaşlara ve yaşlılara da yardımcı olunması gerektiğinin altını çizen Vali Demirtaş, 31 Mart Yerel Seçimlerinin Adana ve ülke adına hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Vali Mahmut Demirtaş’ın konuşmasının ardından toplantı İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan sunum ile devam etti.
Bu haber 1153 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nadir tarafından 15.02.2019 07:50:50 tarihinde yazılmış
Hırsızlığı mahkelerce kanıtlanmış olan birine ne önlem alırsanız alın tesir etmez. Hele hele hırsız içerde olursa kapı kilit tutmaz. Eğer mert ve cesursanız adilseniz aşağıdaki yazdıklarımı biraz düşünürsünüz. Gereğini yapmanız beklenemez. 1- Seçim çalışmalarında kamu kaynakları hoyratça kullanılmaktadır. Kamu ve kamu tarafından kiralanan araçlar ile makam araçları seçim için kullanılıyorsa bu hırsızlıktır. Başkalarının hakkını gasbedip yarışa 90 önden başlamadır. 2- Kamu çalışanlarını mesai saatleri ve mesai sati dışında kendi seçim çalışmalarında gönüllü yada gönülsüz olarak kullanıyorsa bu bir hak gasbıdır. Çalışanlar başkana yalakalık için olmadık şeyler yapıp sosyal medyada paylaşmaktadır. Mevcut başkan adına oy zorbalığı yapıp insanların seçme hakkını gasba çalışmaktadırlar.3- İŞKUR imkanı sadece cumhur ittifakı kullanmaktadır. insanlar işi ile tehdit edilmektedir. BU ha birine silah çekip oy istemişsin ha işi ile tehdit etmişsin aynıdır. 4- Kamu kaynakları seçim çalışmaları için talan edilmektedir. Yapılmayan işler yapıldı gibi gösterilip kaynak seçim çalışmasına aktarılmaktadır. Sayın vali gereğini yapmanız beklenmez. Devlet mekanizması çalışıyor. yapar yada yapmaz. o idaricilerin vijdanında kalmış. Ama şunu unutmayın ki İLAHİ ADALET YARINA Bırakır ama YANINA BIRAKMAZ .. Yapanların yanına kar kalmaz. İlahi adaletten kaçan olamaz.

hayri tarafından 14.02.2019 20:08:24 tarihinde yazılmış
Normal güvenliği sağlayamayan seçim güvenliğini nasıl sağlayacak?

Hacı Coşkun tarafından 14.02.2019 19:04:32 tarihinde yazılmış
işi sağlam yaparsanız hiçbirşey olmaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2800
Bugün Gelen: 
6068
Toplam Ziyaretçi: 
330857270


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.