07:03:52 / 25.05.2020 
Polisten palyaçolu, pamuk şekerli bayram   |   Rüzgar ağaçları kökünden söktü   |   Kozan’da buğday tarlası yandı   |   Şehit aileleri evlatlarının mezarına götürüldü   |   Tufanbeyli’de feci kaza   |   Adana'da kaçakçılık operasyonu   |   40 derece sıcakta patates mesaisi   |   Adana'da narkotik uygulamaları sürüyor   |   Zorba dilencilere polis müdahalesi   |   Buğday çiftçinin yüzünü güldürdü   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Adana'da evleri su bastı
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
BUĞDAY'DA MEVCUT ÜRETİM YETERLİ DEĞİL
16.05.2019

İncefikir, buğday üretiminin arttırılması için yeni tarım politikası ile çalışma yapılması gerektiğini söyledi.
Seyhan Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi Cahit İncefikir, buğday üretiminin arttırılması için yeni tarım politikası ile çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

İncefikir yaptığı açıklamada, buğdayın stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekerek, 2023'te Türkiye nüfusunun 86 milyona ulaşacağı öngörüldüğünde mevcut üretimin yeterli gelmeyeceğini söyledi.

Türk insanının beslenme alışkanlıklarına bakıldığında tahıl ve tahıl ürünleri tüketiminin ilk sırada yer aldığını belirten İncefikir, "Dünya nüfusunun giderek artması sonucunda, gıda talebinde ortaya çıkan artışa rağmen, üretim bu talebi karşılayamamaktadır. Türkiye'de halkın beslenme durumu bölgelere, mevsimlere, sosyo-ekonomik düzeye ve kentsel-kırsal yerleşime göre önemli farklılıklar göstermektedir. Bunun yanında, ülke genelinde beslenme alışkanlıkları incelendiğinde, tahıl ve tahıl ürünleri tüketimi ilk sırada yer almaktadır. Hem gıda, hem de hayvan yemi olarak kullanılması itibariyle, insan beslenmesinde önemli bir yer tutan buğday, Türkiye tarımı açısından stratejik bir üründür. Bu açıdan ele alındığında tahıl politikasının devlet eliyle oluşturularak üretimin arttırılması, dalgalanmaların azaltılması ve fiyat istikrarının sağlanması hedeflenmelidir" dedi.

"Ekim alanında gerileme var"
Buğday ekim alanında geçmiş yıllara göre gerileme olduğunu söyleyen İncefikir şöyle devam etti:
"1993 yıllında 9,8 milyon hektara ulaşan buğday ekim alanı 2,5 milyon hektar daralmayla 2018 yılında 7,3 milyon hektara gerilemiş, buğday tohumunun veriminin artırılması sonucunda üretimimiz 19 - 20 milyon ton aralığında sabitlenmiştir. Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 2019 yılı alım fiyatına göre sert ekmeklik buğdayın 2018 yılında 1.050 TL/ton olan alım fiyatının yüzde 29 artış ile 1.350 TL'ye, makarnalık buğdayın 1.100 TL/ton olan alım fiyatının yüzde 32 artışla 1.450 TL'ye yükseltilmiştir. Ancak üreticinin girdi maliyetlerini incelediğimizde Bir önceki yılın aynı dönemine göre mazot fiyatı 2018 yılı Eylül-Ekim aylarında yüzde 35, üre gübresinin fiyatı yüzde 95, DAP gübresinin fiyatı yüzde 90, tarım ilacı fiyatı da ortalama yüzde 75 civarında artış göstermiştir. Üreticinin önümüzdeki sezonda üretime devam edebilmesi için ton başına buğday fiyatının en az 1800 lira olması gerekirken, açıklanan taban fiyatının üretimi gerileteceği öngörüden öte bir gerçekliktir. Bu verilerden yola çıkarak buğday ekim alanlarının gelecekte küçüleceğini, ithalata bağımlılığın artarak devam edeceğini tespit ederek yetkilileri acil önlem almaya ve ithalat yerine kendi üreticilerini desteklemeye davet ediyoruz. İthalatı değil üretimi hedefleyen, küçük ölçekli aile işletmelerini destekleyen, sürdürülebilir ve planlı bir tarımsal üretim politikası hepimizin önceliği olmalıdır."
Bu haber 1249 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1308
Bugün Gelen: 
13117
Toplam Ziyaretçi: 
330771346


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.