16:51:36 / 01.04.2020 
Otomobil evin bahçesine uçtu   |   Vali Demirtaş'tan birlik mesajı   |   Havadan, karadan, gölden korona uyarısı   |   Yüksel Mert köpeği nasıl uyuttu?   |   Adana'da kaçak maske operasyonu   |   Efsane Cendere canlı yayında   |   Başkan Çetin'de maaşını bağışladı   |   Adana'ya gelen herkesin ateşi ölçüldü   |   Adana'da sahte dezenfektan operasyonu   |   Demirspor’dan 6 bin erzak kolisi   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
İşte Adana'nın milletvekilleri
Adana'da evleri su bastı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
MHP yeni adaylarını açıkladı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
Erdoğan, Adanalılara seslendi
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ÇİFTÇİLERE DESTEK SÖZÜ VERDİ
21.01.2020

MHP Adana Milletvekili Ersoy ve İl Başkanı Avcı, Yüreğir Ziraat Odası’nı ziyaret etti
Yüreğir Ziraat Odası (YZO) Başkanı Mehmet Akın Doğan, üreticilerin mesken abone grubuna göre yüzde 14 daha pahalı elektrik kullandığını belirterek, “Tarımsal sulama abone grubuna sağlanan fiyat avantajı ortadan kalkmıştır. Üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımda kullanılan elektrikte birim fiyatlar düşürülmeli” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy ve İl Başkanı Bünyamin Avcı, Yüreğir Ziraat Odası’nı ziyaret ederek, Başkan Mehmet Akın Doğan’dan çiftçilerin sorunları hakkında bilgi aldı.

Çukurova tarımı ve çiftçilerin sorunlarının görüşüldüğü ziyarette Başkan Mehmet Akın Doğan, bölgede etkili olan sağanak yağışlar ve çiftçi sorunları hakkında bilgi verdi.

Yüreğir Ovası'nda yılın 365 günü ekim ve hasat yapıldığına dikkat çeken Başkan Doğan, üreticilerin birçok sorun yaşadığını, yüksek elektrik fiyatları, tarımsal kredi borçları ve Adana'da son günlerde yaşanan yoğun yağışlar nedeniyle sular altında kalan tarım arazilerinden dolayı çiftçilerin zor durumda olduğunu söyledi.

Çiftçinin hali perişan
Tarımsal sulamada üreticilerin karşı karşıya kaldığı sorunların başında elektrik fiyatlarının geldiğini söyleyen Başkan Doğan, ‘‘Tarımsal sulamada üreticilerimizin karşı karşıya kaldığı sorunların başında ise elektrik fiyatları gelmektedir. Ocak 2018-Ocak 2020 döneminde fiyat artışları yüzde 108,2’ye ulaşmıştır. Mesken abone grubu fon, pay ve vergi dahil 69,5 kuruşa elektrik alırken, meskenlerde oturanların gıda ihtiyacını karşılayan üreticilerimizin ödediği tutar 80,8 kuruştur’’ dedi.

Üreticilerin mesken abone grubuna göre yüzde 14 daha pahalı elektrik kullandığının altını çizen Doğan, şunları dile getirdi;
"Üreticilerimiz mesken abone grubuna göre yüzde 14 daha pahalı elektrik kullanmaktadır. Tarımsal sulama abone grubuna sağlanan fiyat avantajı ortadan kalkmıştır. Tarımda girdi yükünün hafifletilmesi, üretimin sürdürülebilir kılınması bakımından tarımda kullanılan elektrikte birim fiyatlar düşürülmeli, elektrikte uygulanmakta olan yüzde 1 Enerji Fonu, yüzde 2 TRT payı, yüzde 18 KDV kaldırılmalıdır. Elektrik mutlaka desteklenmeli, indirimli tarifeden elektrik almalarının devamı sağlanmalıdır. Diğer taraftan üreticilerimizin hak ettiği destek, borçlarına mahsuben elektrik şirketlerine aktarılmaktadır. Bu şekilde şirketlerin alacağı devlet eliyle tahsil edilmektedir. Elektrik borçlarının desteklerden tahsil edilmesiyle ilgili uygulama kaldırılmalıdır."

Çiftçinin diğer önemli bir sorununun da tarımsal kredi borçları olduğunu söyleyen Doğan, "Son yıllarda afetlerin de etkisiyle çiftçi kredi borcunu, başka banka kredisiyle kapatmak zorunda kalmaktadır. Bu yıl da yaşanan afetler nedeniyle borçların ödenmesi mümkün görünmemektedir. Yıllardır biriken borçların bir hasat sezonunda ödenebilmesine de imkan bulunmamaktadır. Nitekim çok sayıda çiftçi, borcunu vadesinde ödeyememiştir. Çiftçilere, alacaklı kurumlar uyarı yazıları göndermektedir. Bazı tarımsal kredilerde icralar da başlamıştır. Kefiller ile asıl borçlular arasında borcun ödenememesi nedeniyle çıkan sorunlar da her geçen gün artmaktadır. Ayrıca, Ziraat Bankası 2019 yılında kredi talebinde bulunan çiftçilere kullandırdığı kredinin tamamını nakit olarak ödememiştir. İlçeden ilçeye oranlar değişmekle birlikte genel olarak kredinin bir kısmını nakit, bir kısmını ise çiftçiye girdi alımı için vermiş olduğu çiftçi kartına yüklemektedir. Bununla ilgili çiftçilerimizin şikayetleri vardır. Çiftçimiz kredisini nakit olarak almak istemektedir. Bunun dışında bankalar, çiftçiye, hayat sigortası, tarım sigortası, ipotek gibi ilave masrafları da yaptırmaktadırlar. Çiftçilerin tüm bankalara olan borçları, çiftçi kayıt sistemi kaydı olsun olmasın, faizleri silinmek suretiyle en az 5 yıl vadeyle yapılandırılmasını talep etmekteyiz."

Ersoy'dan destek sözü
Milliyetçi Hareket Partisi Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, Adana'nın Türkiye'nin en önemli tarım merkezlerinden birisi olduğuna dikkat çekerek, yaşanılan sorunları bildiklerini dile getirdi. Adanalı vatandaşlarla sık sık iç içe olduğunu söyleyen Ersoy, "Gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde bize iletilen sorunların çözümü için gerekli girişimlerde bulunuyoruz ve bulunmaya devam edeceğiz" dedi.
Bu haber 11252 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Hasan ÖZDEMİR tarafından 21.01.2020 23:19:40 tarihinde yazılmış
Çiftçi öldü. Ne desteği. Yapacağınız cenazesine katılıp timsah gözyaşı döküp, lütfederseniz birde ruhuna Fatiha.

Ht tarafından 21.01.2020 13:53:55 tarihinde yazılmış
Mazot gübre girdiler bu kadar yüksek iken neyin desteği haber olsun diye yapılan bir haber aynı ekmek gibi insanlrı ucuz ekmeğe muhtaç edip sonra ucuz ekmek üretip bu yaptıkları bir lütuf Muş gibi göstermek gibi bir haber bu yani boş haber

Nadir tarafından 21.01.2020 13:24:35 tarihinde yazılmış
Maşallah tam zamanında ziyaret.. Gelmesende olurdu..

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Garplılaşma ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2637
Bugün Gelen: 
44477
Toplam Ziyaretçi: 
327657660


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.