17:05:12 / 01.04.2020 
Otomobil evin bahçesine uçtu   |   Vali Demirtaş'tan birlik mesajı   |   Havadan, karadan, gölden korona uyarısı   |   Yüksel Mert köpeği nasıl uyuttu?   |   Adana'da kaçak maske operasyonu   |   Efsane Cendere canlı yayında   |   Başkan Çetin'de maaşını bağışladı   |   Adana'ya gelen herkesin ateşi ölçüldü   |   Adana'da sahte dezenfektan operasyonu   |   Demirspor’dan 6 bin erzak kolisi   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
İşte Adana'nın milletvekilleri
Adana'da evleri su bastı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
MHP yeni adaylarını açıkladı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
Erdoğan, Adanalılara seslendi
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
ESKİ VEKİLDEN İLGİNÇ DELEGE ÇIKIŞI
21.01.2020

24. Dönem Adana Milletvekili Turgay Develi, CHP’de devam eden ilçe kongrelerinde seçilen ....
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 24. Dönem Adana Milletvekili Turgay Develi, CHP’de devam eden ilçe kongrelerinde seçilen delegelerin ve daha sonra da kurultay delegeliklerine seçilenlerin kurultayda yeniden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu seçmeleri halinde, “Eğer bu gidiş değişmez, değiştirilmezse ve halk yine umutsuz kalacaksa, bir avuç delege yazıcının dışında CHP'de kimin hangi koltukta oturduğunun ne önemi var ki?” dedi.

Develi, Türkiye'nin bütün illerinde, il başkanı ve bütün yönetim ile birlikte kurultay delegesini yazanların, kurultayda Kemal Kılıçdaroğlu ve istediği listeye oy vererek PM'ni oluşturacağını belirterek, “Aynı politik çizgi izlenecek ve 17 yıldan bu yana her seçimde olduğu gibi aynı sonuçlar alınacaksa, aslında yenilen ve asıl kaybeden, zaten Ak Parti ile iktidarda yer alan neo-liberalizmi CHP'nin de politik çizgisi haline getiren, partinin yönetim iradesi olmayacak mı? Ama hayır böyle olmuyor; halk yine, yeniden ve her defasında yoksulluk ve çaresizliği ile başbaşa kalırken, halkın umudu ve yol göstericisi olması gereken partiyi yönetemeyenler, bu gidişle, bir kez daha, yine, yeniden koltuklarında oturmaya devam edecekler. Eğer bu gidiş değişmez, değiştirilmezse ve halk yine umutsuz kalacaksa, bir avuç delege yazıcının dışında CHP'de kimin hangi koltukta oturduğunun ne önemi var ki? Bu kısır döngü kırılmalı” dedi.

CHP'nin hedefine yeniden iktidar perspektifini yerleştirmek için, değerlendirme - eleştirme özgürlüğünü sınırlarını sonuna kadar kullanarak, daha iyi bir yaşam arayışında, ellerindeki en makul seçenek olan siyasetin alanının genişletilmesi gerektiğini kaydeden Develi, şöyle devam etti:
“Bu çerçevede, 82 milyonluk nüfusunun neredeyse 80 milyonunun hayatından memnun olmadığı ülkemizde, ülkesine ve partisine umudunu yitirmemiş olanların,17 yıldan bu yana mutlak iktidar olan Ak Parti - Tayyip Erdoğan'a karşı bir kez bile seçim kazanamayan siyasi kadro ve anlayıştan, kendini sorgulama, yenileme ve politik çizgisini gözden geçirme talebi hak değil mi? Parti içi iktidarı ellerinde bulunduranlar, parti kadrolarının yeniden oluşturulduğu şu günlerde kendi lehlerine tahkimatı aralıksız şekilde sürdürürlerken, CHP üyelerini oluşturan seçmenin yaşamı sorgulayan, arayışı süreklileştiren ve karşısına çıkan sorunları aşma kültür bilincine sahip olması, partinin bu fikri fukaralıktan kurtulması ve halkımızın geleceğinin daha iyi olacağına inancımın kuvvetli dayanaklarından. Değişim, dönüşüm ve daha iyi bir gelecek umudu, siyasetin aştığı - sınırını çizdiği bu alanlarda filizlenmeli, siyasi partilerde, derneklerde, STK’larda sıkça görülen acizleştirme, itaat ve biat türü dayatmalara direnilmeli. CHP kadrolarının oluştuğu delege seçimlerine ve oradan da örgüt oluşumlarına taşınan politiksizleştirme saldırıları, partinin geleceğini köklerinden koparma, köksüzleştirme girişimi olarak tespit edilip, şiddetle karşı konulmalı.”

Türkiye'nin geleceğini şekillendirme iddiasında bulunan CHP Parti Meclisi ve MYK'sının var olan siyasi kapasite ve siyaset anlayışının, ülke sorunlarını tespit ve çözüm iradesi oluşturmada yetersiz kaldığını da ifade eden Develi, “Seçim sonuçlarına da açıkça yansıyan bu açık başarısızlık ortadayken, yeni bir politik anlayış ve kadro yapılanması kaçınılmazdır. Mevcut yöneticiler dahil, 1980 yılındaki askeri darbe sonrası oluşturulan tüm yönetimlerin içindeki farklı seslere saygı duymakla beraber, partiyi neo-lieralizmin savunucuları arasına katan, iradesini Kemal Derviş'in perçinlediği anlayış tasfiye edilerek, yeni bir politik hat oluşturulmalı. Aydın, yurtsever ve her biri bilinçli bireylerden oluşan insan kaynağına sahip CHP’de, yukarıda çerçevelendirdiğim ve geleceği ipotek altına alacak şekilde oluşturulmaya çalışılan, ‘Ben seni seçiyorum, sen de beni seç, çünkü benim seni seçmemi sağlayan bir yukarıdaki gücü korumamız gerek’ mantık örgülü ahbap çavuş ilişkisi, örgütü politiksizleştirme, ‘itaat ve biat’ temelli kişiliksizleştirme girişimleridir” diye konuştu.

Develi şunları kaydetti:
“İradesini teslim etmiş delegelerin oluşturacağı örgüt partinin değil, bunu yapanların kendi kişisel hedeflerinin peşine düşer. Geleceği oluşturma iradesini oluşturacak olan, halkın umudu CHP örgütlerinin, halkın elinden koparılıp alınmasına şiddetle karşı çıkmak gerekiyor. Bunu başarmalarına izin verilmemeli. Örgütler, geleceğe taşınacak umutlarımızın taşıyıcı kolonlarıdır. Umutsuz yaşayamayacağımıza göre, bunun en değerli aparatının elimizden kayıp gitmesine de müsaade etmemek gerekiyor. Mücadelenin bu alanda yoğunlaştırılması gerekiyor.

Parti üyeleri, yazılan delegeler toplumun geleceğini de şekillendiren kanaat önderlerini, bu sürüleştirme, iradeyi tekleştirme oldubittisine karşı durmaya, buna müsaade etmemeye çağırıyorum.

Parti içi iktidar erkini ellerinde bulundurup delegeyi de istedikleri gibi belirleyenler, il örgütünü de kendi kişisel çıkar ve beklentilerine göre oluşturmayı başarırlarsa, bütün bu sürecin sonunda, onları da 1 milyon 500 bin seçmenden oluşan Adanalılara şikayet ederek, CHP örgütlerine halkımızın sahip çıkmasını isteyeceğim. CHP örgütleri, bir elin parmaklarını geçmeyen siyaset tüccarlarının, kişisel ikbal yolunda koltuk değneklerine dönüşmemeli, aksine, aydınlık geleceğimizin işaret feneri olarak halka rehberlik görevinde olmalılar. Geleceğimizi karartmak isteyenler bilmeli ki bu parti, bilinçleri bağımsızlık savaşında ateşle sınanarak çelikleşmiş bir halka, 'ya istiklal ya ölüm' diyerek önderlik etmiş Mustafa Kemal'in siyasi mirasıdır.”

CHP Adana eski Milletvekili Turgay Develi, “Partiyi size teslim edip, neoliberal politikaların tutsağı olarak yaşamaktansa halka gidip, bütün gerçekleri olduğu gibi anlatıp, sizi halkın vicdanına teslim edelim. Bu mirasın sahibi halktır. Teslim olmayacağız, başaramayacaksınız” ifadelerini kullandı.
Bu haber 7932 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

tarafından 23.01.2020 17:29:05 tarihinde yazılmış
Adam haklı Kılıçdaroğlu ve ekibinin acilen gitmesi lazım AKP başarılı olduğu için değil Muhalefet beceriksiz olduğu için yıllardır iktidarda. Kılıçdaroğlu yenilmeye doymadı koltuk işgalinden başka birşey yaptığı yok yerine kim gelirse gelsin daha fazla oy alır

Halil tarafından 23.01.2020 13:43:00 tarihinde yazılmış
Adam doğruları söylüyor.

kozanlı tarafından 23.01.2020 13:28:22 tarihinde yazılmış
öncesi insanlar hepsi yani boş insanlar birde onların peşinden giden yalaka takımları yıllardır aynı insanlar delege yönetici seçiliyor bu insanlardan bu partiden ne köy olur nede kasaba insanlar onları yolda görse yüzüne bakmazlar oturup bir büroda seçim stralisi delege yazımı yaparlar sonrsda delege yazılırlar parti yönetirler nöyle sosyal demokrat olmaz olsun sonrada çıkarlar AKP yi eleştirirler ırk ayrımı yapanlar kendileri iyi bakın yazılanlara arkalarında oy taşıyacak kapasiteleri kalmamış insanlar hepsi

yıl tarafından 22.01.2020 11:28:07 tarihinde yazılmış
Niye sadece neo-liberalizm üzerinden eleştiri yapıyorsunuz? CHPKK ittifakını neden sorgulamıyorsunuz, dillendirmiyorsunuz? İktidara gelindiğinde bu ittifak Türkiye'yi nereye götürecek?Terör olayları yeniden hortladığı zaman eşlerle birlikte tiyatromu izlenecek? Ya da demokrasi adı altında ülkede bir curcuna, kaos, acizlik mi göreceğiz? 1990' lar da yaşadığımız gibi. Fetöden dolayı yurt dışına kaçanlar ellerinde bavullarla geri mi dönüp hiç bir şey olmamış gibi hayatların devam mı edecekler? İnsanların üzerine bomba yağdıranlar serbest mi bırakılacak? AB'ye şikayetler devam mı edecek,orta doğu katilleri esed ,sisi, netanyahu, bae, mbs ile barışıp nasıl bir politika izleyeceğiz?Ankara belediyesindeki 25 milyonluk skandal tüm ülke çapına mı yayılacak? Birilerine rant sağlamasın diye proje ve yatırımlar duracak mı?Her şey bize ne zaman güzel olacak?Bunlar gibi da ha bir çok soru aklımda. Eleştirmek kolay eleştirdiğiniz şeylerin daha fazlasını yapmak var çünkü akp'de öyle yapıyordu diyerek kendini haklı çıkarma var. Kılçtaroğlu şunu yapacağız bunu biz yaparız deyip duruyor yerel seçimlerden sonra gördük ki iddia ettikleri gibi elle tutulur bir şey göremedik. Mart' ın sonu bahar bie bahar olmadı, söz verildiği halde işçi kıyımları, bahaneler ve bol bol polemik gördük.

Vatandaş tarafından 22.01.2020 10:27:15 tarihinde yazılmış
Çok güzel anlatmış. Katılıyorum.. chp artık vakıf gibi olmuş.yöneticilik yapmış.yıĺlarca sonrada çocuğunu yönetime yazmış.işci alımı olsa yöneticilerin.çocukları yiyenleri alınır.. v.s v.s partisine insanlarına sahip çıkan ekmek veren tek parti.mhp imiş.adamlar sahip çıkıyor.ekmek veriyor.yiğidi öldür.hakkıni inkar etme.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Garplılaşma ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1788
Bugün Gelen: 
45193
Toplam Ziyaretçi: 
327658376


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.