03:25:12 / 13.07.2020 
Ümraniyespor: 2 - Adana Demirspor: 3   |   Adanaspor: 1 - Hatayspor: 2   |   Bakan Selçuk'tan ölen öğretmenin ailesine taziye   |   Özhaseki'nden Karalar yorumu   |   Azılı dolandırıcı yine yakalandı!   |   Adana'da kaçak içki operasyonu   |   Seyhan’da kurban satış yerleri   |   Dolandırıcılığın böylesi   |   Kaçak cep telefonu operasyonu   |   Karalar: "Odaya ihtiyacım yok"   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Prof. Dr. Banu KUMBAK AYGÜN
Endometriozis (Çikolata Kisti Hastalığı) Nedir?
Prof. Dr. Banu KUMBAK AYGÜN   -   

HER YÖNÜ İLE ENDOMETRİOZİS

Endometriozis hastalığı normalde rahim içerisini döşeyen endometrium tabakasının vücudun başka yerlerinde yerleşmesi ile oluşan bir hastalıktır. Neden oluştuğu net olarak bilinmemektedir. Fakat genetik yatkınlık yani aile bireylerinde bu hastalığın olması, bağışıklık sisteminde zayıflık olması ya da bazı toksik maddelere maruziyetin bu hastalığın oluşmasını tetiklediği ileri sürülmektedir.

Endometriozis hastalığı genellikle üreme çağındaki kadınlarda görülmektedir. Her 10 kadından birinde bu hastalığın olabileceği ileri sürülmüştür. Son yıllarda genç kızlarda ve henüz evlenmemiş genç bayanlarda da bu hastalığın olabileceği ve bunun en belirgin göstergesinin de şiddetli adet ağrısı olduğu bilinmektedir. Adetleri çok sancılı olan ve ağrı kesicilerle bile bu ağrının geçmediği genç kızlarda aklımıza ilk olarak endometriozis hastalığı gelmektedir.

Peki endometriozis hastalığı ne gibi şikayetlere yol açar? Endometriozis hastalığı adet ağrısı, ilişki esnasında ağrı, kısırlık olduğunda ilk aklımıza gelen tanıdır. O nedenle adet ağrısı veya ilişkide ağrı olması normal kabul edilmemeli ve mutlaka bir kadın hastalıkları doktoruna başvurmalıdır. Endometriozis hastalığının sebep olduğu diğer şikayetler bulunduğu organa göre değişir ve şunlar olabilir; yorgunluk, idrar yaparken ağrı, idrarda kanama, kabızlık, şişkinlik, gaz sancıları, adet arası kanamalar, adetin leke leke ve kahverengi başlaması ve uzun sürmesi, kasıklarda baskı hissi, ilişkide esnasında ağrı, kısırlık (infertilite) oluşturduğu şikayetlerdir.

Çocuk sahibi olmak isteyen ve infertilite sebebi ile tetkik edilen çiftlerin yapılan değerlendirmede sperm tahlil normal ise neredeyse üçte birinde endometriozis altta yatmaktadır. Bu sebeple adetleri ağrılı olan, ilişkide zorlanan ve çocuk sahibi olmak isteyen bir çift geldiğinde ilk olarak endometriozis düşünülür. Endometriozis tüpleri tıkayarak, yumurtalıklarda kist yaparak (endometrioma, çikolata kisti) veya rahimde kitle oluşturduğunda rahim içerisini daraltarak ya da baskı yaparak (adenomyozis) infertiliteye sebep olabilir. Öte yandan her endometriozis hastası kısırlık sorunu yaşamaz. Endometriozisi olup kendiliğinden gebeliği olan kadınlar da vardır. Dolayısıyla endometriozis hastalarının hepsinde kısırlık olmayabilir fakat endometriozis tespit edildiğinde gebelik ertelenmemeli ve gerektiğinde yardımla üreme tedavilerine geçilmelidir.

 

Endometriozis hastalığını nasıl teşhis ederiz? Öncelikle yukarıda bahsettiğimiz şikayetleri olan kadınlarda ya da çocuk isteyen kadınlarda jinekolojik muayene yapılır ve utrasonografi ile de bakıldığında yumurtalıklarda çikolata kistleri tespit edilebilir. Çekilen rahim filminde tüplerde tıkanıklıklar görülebilir. Yine ultrasonografide rahimde adenomyozis denilen kitleler tespit edilebilir, derin endometriozis dediğimiz nodüller yani küçük kitleler tespit edilebilir. Bu yapıları görmek için dikkatli bir ultrason değerlendirmesi yapılmalıdır. Özellikle çocuk isteyen kadınlarda mutlaka rahim filmi çekilmelidir, film esnasında antibiyotik kullanılması önemlidir. Ultrasonografi sonrası derin endometriozis düşünülen kadınlarda iyi bir MRI tetkiki yapılması da kitlelerin daha net belirlenmesini ve çevre organlarla olan ilişkisini ortaya koyabilir.

Endometriozis hastalığının en önemli sorunlarından birisi geç teşhis edilmesidir. Endometriozis hastaları karın ağrısı şikayeti ile doktor doktor gezebilmekte ve teşhis gecikmektedir. En çok iç hastalıkları hekimlerine, acil doktorlarına ve fizik tedavi doktorlarına ağrı nedeniyle başvurulmakta olup bu hastalık hakkında bilgi sahibi olmak erken teşhis edilmesini sağlayabilir. Kadınların da bu hastalığa işaret eden şikayetleri varsa kadın hastalıkları doktoruna başvurmaları erken tanı konmasını sağlayabilir. Bu nedenle toplumda bu hastalık hakkında farkındalığı ve bilinilirliği arttırmak önemlidir. Özellikle genç kızlarda ve evli olmayan genç kadınlarda teşhis erken konursa ileride kısırlık gibi sorunları yaşamasının önüne geçilebilir.

Endometriozis tespit edildiğinde tedavisi nasıl olmaktadır? Tedavi şikayetin ne olduğuna ve kadının yaşına göre değişir. Eğer adet ağrısı olan genç bir kız ise ilaç tedavisi uygulanır. İlaca yanıt vermeyen genç kızlarda laparoskopi ile ağrıya neden olan yapılar çıkarılabilir. Ağrıları dayanılmaz olan bir endometriozis hastası çocuk istemiyorsa yumurtalıkları alınabilir. Eğer endometriozis tespit ettiğimiz hastamız bebek istiyorsa öncelikle yumurtalık kapasitesi ve tüpleri değerlendirilir. Sperm sorunu varsa tüp bebek tedavisi uygulanır. Yumurtalıklar zayıfsa ya da tüpler tıkalı ise yine tüp bebek tedavisi yapılır. Fakat büyük kistler varsa ya da tüplerde şişlikler varsa önce laparoskopi ile bu sorunlar giderilir ve sonrasında kendiliğinden gebelik olmazsa tüp bebek tedavisine geçilir. Bu konuda tecrübeli bir hekimin bu süreci yürütmesi çok önemlidir.

Endometriozis hastalarında ilaç tedavisi uygulanmasına karar verildiğinde değişik alternatifler vardır; ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları, progesteron hormonu içeren haplar, ilaçlı spiraller ve aylık ya da üç aylık iğneler ile tedavi uygulanır. Bir bayana iyi gelen ilaç diğer bir bayanda fayda göstermeyebilir, ilaç tedavisi kişiye göre belirlenir. Kısırlık problemi olan kadınlarda ilaç tedavisi fayda göstermez.

Endometriozis hastalığında ilaç tedavisi ağrı şikayetine iyi gelmediğinde cerrahi tedavi yöntemlerine geçilir. Cerrahi tedavi yöntemleri laparoskopik olarak yani göbekten ince bir kamera ile girilerek yapılmaktadır. Laparoskopi esnasında karın içerisindeki yapışıklıklar açılır, çikolata kistleri alınır, derin endometriozis odakları çıkarılır, kadının yaşı ileri ise rahim ve yumurtalıklar da alınabilir. Endometriozis cerrahisinde yöntemi belirlerken kadının yaşı, çocuk istemi olup olmadığı ve yumurtalık kapasitesi önemlidir ve bunlara göre nasıl bir cerrahi tedavi yapılacağına karar verilir. Endometriozis hastalığında cerrahi tedavi yapıldıktan sonra hastalık zaman zaman tekrarlayabilir, 5 yıl içerisinde hastaların yarısında tekrar ameliyat gerekebilir. Bu sebeple endometriozis cerrahisi yapıldıktan sonra tekrar hastalığın ortaya çıkmaması için baskılayıcı tedavi yöntemleri uygulanmalı, haplar ya da ilaçlı spiraller ile endometriozisin nüksü engellenmeli ya da geciktirilmelidir. Endometriozis cerrahisi sonrası yakın takip önemlidir. Çocuk isteyen çiftlerde endometriozis ameliyatı sonrası bir yıl içerisinde gebelik oluşmazsa tüp bebek tedavisine geçilmeli, zaman kaybedilmemelidir.

 

Sonuç olarak, endometriozis tedavi ile yok olan bir hastalık değildir, şeker hastalığı gibi sürekli kontrol gerektiren ve tedavilerle baskı altında tutulması gereken bir hastalıktır. En önemli sorunlardan birisi de oluşturduğu şikayetler ihmal edilebildiğinden teşhisde gecikme olmasıdır. Endometriozis hastalığı erken teşhis edilir ve tedavilerle kontrol altında tutulursa kadın yaşamını olumsuz etkilemeyebilir. Endometriozis kansere dönüşmez fakat baskılanmazsa ciddi sonuçlar doğurarak kadınlarda hayat kalitesini düşürebilir, ciddi ağrılara sebep olabilir. Bu sebeple bu konuda tecrübeli bir kadın hastalıkları hekimi tarafından takip ve tedavi edilmesinde yarar vardır. Endometriozisi, çikolata kisti hastalığını toplumda daha bilinir bir hastalık haline getirmek koruyucu kadın sağlığı için önemli ve faydalıdır.

 


Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Telefon: 05354612244
http://www.banukumbak.com
http://www.instagram.com/banukumbak/
http://www.facebook.com/drbanukumbak
http://www.youtube.com/c/profdrbanukumbakaygun

Bu yazı 1323 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT
Yüksel MERT
Ezber(le) Yaşamak

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1148
Bugün Gelen: 
5929
Toplam Ziyaretçi: 
333540148


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.