08:28:30 / 25.05.2020 
Polisten palyaçolu, pamuk şekerli bayram   |   Rüzgar ağaçları kökünden söktü   |   Kozan’da buğday tarlası yandı   |   Şehit aileleri evlatlarının mezarına götürüldü   |   Tufanbeyli’de feci kaza   |   Adana'da kaçakçılık operasyonu   |   40 derece sıcakta patates mesaisi   |   Adana'da narkotik uygulamaları sürüyor   |   Zorba dilencilere polis müdahalesi   |   Buğday çiftçinin yüzünü güldürdü   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
Adana'da evleri su bastı
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Fitne Çukuru
Elif NİSA   -    [email protected]

Müslüman dünyası 19. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren bir fitne çukuruna doğru yuvarlandı. 1400 yıllık İslam tarihinde görülmemiş büyüklükte bir fitne bugün İslam âlemini çepeçevre sarmış durumda. Bu ateş her geçen gün daha da büyüdüğü ve daha çok insanı içine aldığı halde Müslüman dünyasında adeta bir akıl tutulması yaşanıyor.

 

Tüm dünyada ezilen mazlumların sesleri ise bu fitne gürültüsü arasında kaybolup gidiyor. Türkiye dışında, sadece birkaç İslam ülkesi yardım elini uzatıyor maalesef. Oysa zulme sessiz kalan zalimle yol alır; ırkı, dini, kimliği ne olursa olsun, o da zalimdir. “Zalimler için yaşasın cehennem” deyip zalimle birlikte yol almayı nasıl göze alabilir Müslüman?

 

Şeytanî sistem bozgunculuk çıkarmaya, huzur ve düzeni bozmaya, barışı engellemeye devam ediyor. İç çatışmalar, masum insanların ölümleri; bunlar son dönemlerde sayısı gittikçe artan bozgunculuk örnekleri. Özellikle Asya ve Ortadoğu küresel derin güçlerin ve yancılarının özel çalışma sahası. Bu sebeple öncelikle fitne bataklığının kaynağının deşifresi gerekiyor.

 

Her çeşit haksızlığa, zulme ve zalimlere karşı çıkmak, Kur’an’ın önemli emirlerinden. İnsanlara yapılan haksızlık, eziyet ve işkence, haksız yere cana kıymak, hırsızlık yapmak, Allah’ın sınırlarını aşarak insanların hakkına tecavüz etmek, masum insanları yaşadıkları yerden sürüp çıkarmak; tümü Kur'an'ın verdiği zulüm örnekleri.

 

Haksızlıklar karşısında ya da zulme şahit olduğunda susmak, engel olmaya çalışmamak zalimin destekçisi olmaktır. Bâtılı, yanlışı söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise ‘şeytanın askeri’.

 

Peygamberimiz(asm), “kim bir kişinin zâlim olduğunu bilerek ona yardım etmek üzere zâlim ile birlikte yürürse, İslâm’dan dışarı çıkmış olur" buyuruyor ve zulme karşı bizi uyarıyor.

 

Lânet okuyarak, küfrederek, slogan atarak, ağlayarak bir sonuca varılmıyor. Müslümanların birliği için sözlü ve fiili duamız eksik bizim. Sorumluyu etrafta aramayalım; sorumlu bizleriz. “Müslümanlar kardeştir” diyen ama fitneye ‘balıklama dalıp’ kalben kardeş olmayı başaramayan bizler!


Akan her damla kandan, zulme uğrayan, yaralanan ya da hayatını yitiren her insandan kendimizi sorumlu hissetmiyor ve zulme son vermek için, birlik olmak için hiçbir çaba içerisine girmiyorsak, bunun ağır vebaline de hazır olmalıyız.
Bu bir imtihan süreci; sonunda kayba uğrama ihtimalini göz ardı edemeyiz.

 

Müslümanlar ancak güçlerini birleştirerek barış ve huzuru sağlayabilirler, karşıt tutumları tetikleyerek değil. Fitne tuzağına düşmek tarihin her döneminde Müslümanlara pahalıya mal oldu. Her dönem acı, kan ve dehşet getirdi. Artık tuzağa düştüğünü görmeli Müslümanlar ve ittifak edecek yolları aramalı.

 

Müslümanları saran acı ve sıkıntılara, İslam dünyasının üzerini kaplayan karanlıklara her geçen gün yenileri ekleniyor. Dünyanın dört bir yanında oluk oluk Müslüman kanı akıyor. Tüm bunlar gerçekleşirken Müslümanların ufak hesaplar peşinde koşması büyük yanılgı değil mi?

 

Dünya haritasına bir bakın; zulüm görenlerin Müslümanlar olduğu ortadadır. Afganistan, Filistin, Irak, Suriye, Libya, Mısır, Yemen, Myanmar, Somali, Sudan, Doğu Türkistan… Bugünlerde de Keşmir’de yaşanan zulüm haberleri internete düşüyor. O bölgedeki sorununun Güney Asya’yı ateş çemberine çevirme potansiyelini de mi göz ardı mı edeceğiz?

 

Ölüm ölümdür. Vicdanı kasılmamış, kalbi kurumamış herkes, her ölümde hassas olmalı. Sadece Aylan bebeğe ağlayanların gözyaşları timsah gözyaşlarıdır.

 

Çekimleri devam eden Aylan Bebek filminin bir sahnesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “Dünya bizi yalnız bıraksa da, biz insanlığı yalnız bırakmayacağız” sözündeki gibi dünyaya mesaj verdik biz. Biz her dönem Müslüman kardeşlerimizin yanlarında olduk. Bizim gönül sınırlarımız geniş, sınır tanımıyoruz. Türkiye mazlumların, güçsüzlerin ve ezilen Müslümanların dünyadaki son kalesi, son sesi. Biz dünyaya milletimizin mazlumlar için, adalet için nasıl bir araya gelindiğini gösterdik. Biz kimsesizlerin sesi, mazlumların umudu olduk; dün de bugün de masum çocukların gülümseyen gözlerindeki umut olduk. Ya diğer Müslümanlar?

 

Anlamamakta ısrar ediyoruz; bugün en önemli sorunumuz parçalanmışlık. Müslüman ülkelerdeki mezhepler, cemaatler, tarikatlar ve kuruluşlar arasında olması gereken kaynaşma ve yardımlaşma, kısacası dayanışma yok. Oysa Müslüman, Müslümana yanında olduğunu hissettirmeli. Ebu Leheb'in elleri kurumuştu, vicdanını kasıp zulme gözünü kapatan Müslümanların ise kalpleri…

 

Dünya Müslümanları vicdanları dirildiği, Allah’ın ipine hep birlikte sarıldığı, akan kanlar dindiği ve yeryüzündeki yangın söndüğünde; ancak o zaman bayram “bayram” olacak.

 

Tek çözüm; Kur’an’ın ruhu içerisinde Deccali fitneye karşı birlikte saf bağlayarak hareket etmek. Zorluk ve sıkıntılar Allah’ın dilemesiyle hep birlikte aşılır. Birlik olursak Allah zorluk ve sıkıntıları aşmak için güç verecek, aksi halde özrümüzü bile kabul etmeyecek!

Bu yazı 490 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1467
Bugün Gelen: 
15897
Toplam Ziyaretçi: 
330774126


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.