20:19:35 / 04.08.2020 
Nüfusta DGS mesaisi   |   Adana'da maske denetimi   |   Yasak tabelasının altında yüzüyorlar   |   Pozantı gurur gününe hazır   |   Kasaplar Odası'ndan 'kıyma' operasyonu   |   Bakkalı vurup soydular   |   Adana'da kuyu faciası   |   Adana'da kaçak içki operasyonu   |   Sokak ortasında silahlı saldırı   |   Eve benzin döküp yaktılar   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Prof. Dr. Banu KUMBAK AYGÜN
Çikolata Kistim Var, Risklerim Nelerdir? Gebe Kalabilecek Miyim?
Prof. Dr. Banu KUMBAK AYGÜN   -   
Çikolata kisti hastalığı olarak bilinen endometriozis son yıllarda daha sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Her 10 kadından birinde olduğu bilinmektedir. En çok sebep olduğu şikayet şiddetli adet sancısı ve kısırlıktır. Bu hastalığın nedeni hala net olarak ortaya konulamamıştır. Bazı bilgiler daha anne rahminde iken maruz kalınan bazı maddelerin bu hastalığa zemin hazırladığını ileri sürerken, bazı bilgiler genetik geçişi olabileceğini de iddia etmiştir. Fakat anneden kızına geçme gibi bir kalıtsallık söz konusu değildir. Yine bazı bilgiler bağışıklık sistemindeki bozuklukların bu hastalığa neden olabileceğini de ifade etmektedir. Dolayısıyla çikolata kisti hastalığı nasıl oluştuğu konusunda gizemini korumaktadır.

Peki çikolata kisti hastalığımın olduğunu nasıl anlayabilirim? Hangi durumlarda bu hastalıktan şüphelenilir?

Çikolata kisti hastalığında çok değişik bulgular ve şikayetler olabilir. Hiçbir şikayeti olmayan bir kadının normal jinekolojik muayenesi esnasında çikolata kisti saptanabildiği gibi adetleri çok sancılı olan bir kadında hafif endometriozis olabilir. Bu hastalıkta adet sancısı ya da ilişki esnasındaki ağrı hastalığın şiddeti ile ilişkili olmayabilir. Ama adetleri sancılı olan ve bu nedenle işe gidemeyen bir kadında bu hastalıktan şüphelenmek ve bu yönde değerlendirme yapmak doğru olacaktır. Yine ilişkide bulunurken çok ağrısı olan ve bu nedenle cinsel yaşantısında sıkıntı yaşayan bir kadında da endometriozis olabilir.Bir başka önemli şikayet gebe kalmada zorluk olabilir. Sperm problemi olmayan bir çift gebe kalamıyorsa kadında endometriozis olma olasılığı %40’a kadar çıkmaktadır. Kadın infertilitesinin önemli bir sebebi endometriozisdir.

Endometriozis kısırlığa nasıl sebep olmaktadır? 

Endometriozis hastalığı olan kadınların yumurtalık kapasitesi zayıf olabilir, yumurtalıklarda çikolata kistleri olabilir ve bu nedenle ameliyat gerekebilir, bu da gebe kalma sürecini uzatabilir, yine tüplerde tıkanıklıklar olabilir ve endometriozis olan kadınlarda ilişkide zorlanma olabilir ve bu nedenle cinsel yaşantıda düzensizlik ve ilişkide bulunamama olabilir. Bu sebepler kısırlığa ve gebe kalamamaya sebep olabilir. Genellikle çikolata kisti olan veya tüplerinde problem olan kadınlarda ameliyat gerekebilir ve ameliyat sonrası tüp bebek tedavisine geçmek ve gebeliğe giden süreci kısaltmak doğru olacaktır. Öte yandan yumurtalıklarda çikolata kistleri tekrar oluşabilir ve her seferinde ameliyat yapmak yumurtalıkların erken zayıflamasına ve hatta zaman zaman erken menopoza yol açabilir. Bu nedenle ameliyata karar verirken yumurtalık kapasitesini iyi değerlendirmekte fayda vardır. Tabii kadının yaşı da ameliyat kararında etkilidir. Bir başka faktör de çikolata kistinin boyutudur. Genellikle 5 cm ve üstü çikolata kistlerinde ameliyat gerekebiliyor fakat yine yumurtalık kapasitesi ve kadın yaşı en önemli karar verdirici faktörlerdir.Diğer endometriozis ile ilgili şikayet ve bulgular sürekli kasık ağrısı, idrar yaparken kanama, dışkılamada zorlanma ve kabızlık veya ishal gibi şikayetlerin sık olması, ara kanama, adet miktarının yoğun olması, adetin kahverengi leke şeklinde başlaması ya da bitmesi gibi örneklendirilebilir. Çikolata kisti hastalığı rahim kasını tuttuğunda bu duruma adenomyozis deriz ve adet düzensizliği ya da adetle ilişkili şikayetler bu kadınlarda daha sık görülebilir. Zaman zaman ultrasonda adenomyozis ve myom karışabilir. Çikolata kisti hastalığını jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile teşhis edebiliriz. Hormon ya da kan testlerini nadiren isteriz. İstediğimiz kan testlerinin başında ca 125 testi gelir ama bize çok da faydası olmamaktadır. Zaman zaman hastalığın takibinde kullanırız. Yine ileri tetkiklerden MR ya da BT gibi görüntüleme yöntemlerine de tereddüt ettiğimiz olgularda başvurabiliriz ama sıklıkla gerekli olmamaktadır.

Çikolata kisti hastalığı tedavi ile geçer mi?

Bu hastalığın tedavisinde ilaçlardan yararlanılabilir ama bazı durumlarda doğrudan ameliyat gerekebilir. Mesela yumurtalıkta büyük çikolata kisti varsa ya da tüpler ileri derecede şiş ve tıkalı ise ameliyat etmek iyi olacaktır. Her zaman kadının yaşını ve yumurtalık kapasitesini de göz önüne almakta yarar vardır. İlaç tedavileri kistleri tamamen yok etmemektedir ama kontrol altında tutar, en azından büyümesini engelleyebilir, zaman zaman da küçültür ama ilaçlar kesildiğinde tekrar kistlerde büyüme olabilir. Doktor kontrolünde ilaçlara devam etmekte bir sakınca yoktur. Gebelik istendiğinde ilaçlar kesilir ve ileri düzey endometriozis tespit edilmiş ise doğrudan tüp bebek tedavisinin uygulanması tavsiye edilir. Genç ve yumurtalık kapasitesi iyi olan kadınlarda yumurta takibi veya aşılama da uygulanabilir ama bu takip sürecini uzatmadan tüp bebek tedavisine geçmekte de tereddüt edilmemelidir, sürecin uzaması çikolata kistlerinin büyümesi ile sonuçlanabilir, ameliyat gerektiren durumlar oluşabilir. Özetle, çikolata kisti hastalığı artık günümüzde sık görülen bir kadın hastalığıdır. Özellikle adetleri sancılı olan veya kısırlık problemi olan kadınlarda daha sık görüyoruz. Adet sancısı olan her yaş kadında, genç kızlarda bile endometriozis hastalığı olabilir. İhmal etmeden bir jinekolog ile görüşüp muayene ve ultrason yapılması hastalığın erken dönemde teşhis edilmesini sağlar. Erken teşhis bu hastalıkta ameliyat gerekliliğini azaltabilir. Çikolata kisti hastalığında mümkün olduğunca tekrarlayan kist ameliyatlarından kaçınırız, yumurtalık kapasitesini azaltma riski nedeniyle ameliyat öncesi iyi değerlendirme yapmak isteriz. En önemli mesajlardan birisi çocuğu olmayan endometriozis hastalarını çok bekletmeden bir an evvel çocuk sahibi olmaları konusunda uyarmalıyız ve tedavi sürecini de uzun tutmadan gerektiğinde tüp bebek tedavisine geçmek konusunda tavsiyede bulunmalıyız. 
Bu yazı 1241 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1091
Bugün Gelen: 
70345
Toplam Ziyaretçi: 
335011946


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.