16:47:27 / 01.04.2020 
Otomobil evin bahçesine uçtu   |   Vali Demirtaş'tan birlik mesajı   |   Havadan, karadan, gölden korona uyarısı   |   Yüksel Mert köpeği nasıl uyuttu?   |   Adana'da kaçak maske operasyonu   |   Efsane Cendere canlı yayında   |   Başkan Çetin'de maaşını bağışladı   |   Adana'ya gelen herkesin ateşi ölçüldü   |   Adana'da sahte dezenfektan operasyonu   |   Demirspor’dan 6 bin erzak kolisi   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
İşte Adana'nın milletvekilleri
Adana'da evleri su bastı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
MHP yeni adaylarını açıkladı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Ehliyet yenileme ne zaman bitiyor?
Erdoğan, Adanalılara seslendi
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Allah’ın İnananlara Yardımı Haktır
Elif NİSA   -    [email protected]

"...İman edenlere yardım etmek ise, Bizim üzerimizde bir haktır." (Rum Suresi, 47)

 

Yüce Allah gönülden iman eden kullarına yardımı üzerinde bir hak olarak görür, vaat eder. Kulu  aciz ve çaresiz kaldığında, güç yetiremediğinde onu ‘yardımıyla destekler.’ Çünkü, “O, yardım edenlerin en hayırlısıdır.” (Ali İmran Suresi, 150)


Dünya hayatı insan için özel, hikmetle ve kusursuzca hazırlanmış bir imtihan mekânıdır. Allah’ın hoşnutluğunu kazanabilmek ve sonsuz kurtuluşa ulaşabilmek için imtihanları başarıyla geçmek gerekir. Bu, ilk imtihanı yaşayan Âdem(as)’dan itibaren bu şekilde olmuştur, kıyamet saatine kadar da bu şekilde olacaktır. Musibet ve belâlara sabır ve tevekkül göstererek, Allah’a tam bir teslimiyetle teslim olarak kişi imanını kanıtlamalıdır.

 

Kur’an ayetlerinde müminlere dayanılmaz bir yoksulluk ve zorluk çattığı, onların sarsıldıkları ve elçinin beraberindeki müminlerle, "Allah'ın yardımı ne zaman?" diye sorduğu anlatılır. Bu soru, yaşanan zorluk ve sıkıntının büyüklüğünü gösterir. Ayetin devamında ise “Allah'ın yardımı pek yakındır” müjdesi vardır. Allah’ın kesinlikle destek olacağının müjdesinin.  

 

Firavun’un zulmü yüzünden Musa(as) ile Mısır’dan çıkan İsrailoğulları, denize ulaştıklarında, içlerinden bazı zayıf imanlılar, Firavun ve ordusu tarafından sıkıştırıldıklarını düşünerek, panik olmuşlar ve ümitsizliğe kapılmışlardı. Musa (as) ise “Şüphesiz Rabbim benimle beraberdir; bana yol gösterecektir" (Şuara Suresi, 62) diyerek, Allah'ın müminlerle beraber olduğuna kesin inancını göstermişti. Gerçekten de Allah, denizi ikiye yararak, Musa (as)'ın ve kavminin karşı kıyıya geçmesini sağlamış, sonrasında denizi kapatarak Firavun ve ordusunu suda boğmuştu.

 

Allah'ı dost edinen bir mümin, hayatının her anında bu sırrın tecellilerine şahit olabilir. Ancak samimi şekilde sabreder ve sakınırsa küçük/büyük yaşadığı her olayda Allah'ın desteğini ve yardımını hisseder.

 

Allah, Kur’an’da bildirdiği üzere göklere, yere ve dağlara sunduğu ama onların korkarak yüklenmekten kaçındıkları emaneti yüklenen insana, güç yetiremeyeceği şeyi taşıtmayacaktır. Yine de müminden istenen Allah’a tam bir teslimiyetle teslim olması ve zorlukla imtihan sırasında sabretmesidir. Dünyada yaşanan tüm sıkıntıların sonu vardır. Hatta yaşanan en zor zamanlar bir süre sonra, âdeta başkalarının başından geçmiş gibi gülümseyerek anlatılır. Allah’ın kader gereği hayır ve hikmet üzere yarattığı her olayda insan Rabbini görmeli, sabır göstermelidir. Ahirette yaşanacak ve asla tükenmeyecek sıkıntıdan uzak olabilmek için böyle davranmalıdır; orada her şey gibi azap dolu sıkıntılar da sonsuzdur çünkü…

 

Samimi mümin her durumda Allah’a teslimiyette, Allah’a bağlılıkta kararlıdır, ısrarcıdır. Yaşadığı musibet, diğer her şey gibi geçici, yok olucu ve sonludur. Ancak biteceği anı bekleyerek dişlerini sıkmak/tahammül etmek değildir samimi müminin yaşadığı. O Rabbi için sabreder. Ve teslimiyetle, tevekkülle, yine O’nun yardımını bekler.

 

Evet,  ‘Şüphesiz Allah'ın yardımı pek yakındır." (Bakara, 214) Ancak yakın/uzak kavramları dünyevî ve bizim için geçerli kavramlardır. Allah katında zaman yoktur, O bundan münezzehtir. Bu nedenle yardım o an da gelebilir, yıllar sonra da. Ancak bir süre sonra, İlahî yardımdaki zamanlamanın hikmetleri daha iyi anlaşılabilir.

 

İnsan yalnızca sabrederek, ümitvar olarak yardım diler; yardım gelene dek, hatta ondan sonra da sözüne olan sadakatiyle denenir. Sonunda Allah’ın yardımı ve desteği kesin olarak gelecektir. “Öyle ki elçiler, umutlarını kesip de, artık onların gerçekten yalanladıklarını sandıkları bir sırada onlara yardımımız gelmiştir; Biz kimi dilersek o kurtulmuştur. Suçlu-günahkârlar topluluğundan zorlu azabımız kesin olarak geri çevrilmeyecektir.” (Yusuf Suresi, 110)

 

Allah’ın yardımı, O’na kesin bilgiyle iman eden ve O’nun hoşnutluğunu kazanmak için çaba gösteren vicdanlı kullarına olan vaadidir:

 

"Ey iman edenler, eğer siz Allah'a (Allah adına İslam'a ve Müslümanlara) yardım ederseniz, O da size yardım eder ve sizin ayaklarınızı sağlamlaştırır." (Muhammed Suresi, 7)

 

Zorluk ve sıkıntı anları, insanın samimiyetini ve güzel ahlâkını en iyi gösterebileceği zamanlardır. Yalnızca sözüne sadık ve amaçlarına gönülden bağlı olan kullar bu durumlara aşk ve şevkle göğüs gerebilirler.

 

Şu unutulmamalıdır ki; her şey muazzam olsa, o zaman imtihan olmaz. Belâlar, musibetler müminlerin üzerine yağmur gibi yağar; ancak dinmeyen yağmur yoktur… Her yağmur bizim için aşkımızı, sadakatimizi, ahde bağlılığımızı kanıtlama fırsatıdır.

 

Kerem ve ikram sahibi Allah kuraklık vermesin.

 

 

Elif Nisa

Bu yazı 1122 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Ma Ak tarafından 23.01.2020 12:41:07 tarihinde yazılmış
Ihtiyacimiz olan bir konu tesekkürler

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Garplılaşma ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2431
Bugün Gelen: 
44343
Toplam Ziyaretçi: 
327657526


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.