20:30:20 / 15.07.2020 
Başkan Çetin'den sert 'haciz' yorumu   |   Azılı hırsız 16 eve böyle girdi   |   320 kilo kıyılmış tütün ele geçirildi   |   Efsane Program canlı yayında   |   Otomobil kırmızı ışıkta duramadı   |   Kahvehanede kanlı infaz   |   Büyükşehir’de gergin meclis   |   Çalışkan'dan 'İlk 500' değerlendirmesi   |   İlk 500'te AOSB'den 7 firma   |   Karaisalı'da ücretsiz KPSS kursu   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Duanın Gücü
Elif NİSA   -    [email protected]

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta içi, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen, “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı” öncesinde konuştu.

 

Bugüne kadar hastalığın kontrol altında tutulmasıyla ilgili sağlık önlemleri ve diğer tedbirleri peyder pey hayata geçirdiklerini, geçirmeye de devam ettiklerini söyledi. Ayrıca şunları ilave etti Sn Cumhurbaşkanı; “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile KOVID-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynağı devreye alıyoruz…  İnşaAllah bugün burada alacağımız kararlarla bu zoru birlikte başaracağız. Ülkemizi sağ salim bu süreçten çıkardığımızda önümüzde eskisinden çok daha büyük fırsatların bizi beklediğini şimdiden görebiliyoruz. Tabii burada bir taraftan sabır bir diğer taraftan dua ile bizim bu süreci başaracağımıza inanıyorum."

 

Hemen aynı gün, ülkece yaşadığımız zorlu her durumdan siyasi rant hedefleyen etki ajanı şeytanî ekip, Cumhurbaşkanı’nın yaptığı bu konuşmadan sadece “dua” kısmını alıp oradan uygunsuz üslup ve hakaretlerle içindeki İslam düşmanlığını kustu.

 

Dua, ihtiyaç içindeki, güçsüz ve sonlu bir varlık olan insanın, hiçbir şeye ihtiyacı olmayan, sınırsız ve sonsuz güce sahip Rabbine çağrıda bulunması ve tüm benliğiyle O'na yönelip yardım dilemesidir. Duanın gücüne inanmayan, yaşadığı olayların tesadüfen başına geldiğine inanan insanın rahatça yaşam sürmesi mümkün müdür?

 

Doğumu ve ölümü belirleyen Allah'tır. İnsanı zorluktan kurtaran, şifa veren Allah’tır. Hiçbir olay Allah'tan bağımsız gelişmez. Koronavirüs de dahil olmak üzere hastalığa neden olan her mikroorganizma, Allah'ın sebep olarak yarattığı varlıktır. Ve hiçbiri başıboş değildir, Allah'ın kontrolündedir. Bir virüs tesadüfen insan bedenine girmez. Hastalığı meydana getiren, tedaviyi yapan doktoru ve ilacı yaratan, onları şifaya vesile eden Yüce Allah'tır.

 

Kainattaki küçük-büyük her detay, yaşamımızdaki her an, her yeni olay Allah'ın dilemesiyle, O'nun üstün aklıyla ve O'nun belirlediği şekilde meydana gelir. “İşimiz duaya mı kaldı?” ve benzer ifadeler, Allah'ın üzerimizdeki ve tüm kainattaki kontrolüne, gücü ve hâkimiyetine -haşa- güvensizlik ifadesidir.

 

Yaşanan zorluk ve sıkıntılardan insanı feraha çıkaracak tek güç Allah'tır. Dua ederek Rabbi ile bağlantı kuran insan, samimiyetle ettiği her duaya Allah'ın icabet edeceğinin bilincinde olarak bu ibadeti yerine getirir.

Yanlış ama zorluk zamanlarında daha güçlenir dualarımız. Bir musibetle karşılaştığımızda daha gönülden, daha samimi olur.  Dua, yalnızca zor zamanlarda; korku duyduğumuz ya da tehlikelerle karşı karşıya kaldığımızda hatırladığımız bir ibadet değil, hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmalı. İnsan Rabbi karşısındaki aczinin bilincinde olarak hem kolaylıkta, hem de zorlukta O'ndan yardım istemeli. Bundan farklı bir davranış Allah’a karşı büyüklenmek olur.

Allah zamandan münezzehtir; zamana bağlı olan bizleriz. Dua gerçekte bizi kaderimizde olana doğru yönlendirir. Dua ettiğimiz zaman ile sonuca şahit olacağımız zaman arasındaki süreç, sabır ve tevekkül sergileyeceğimiz süredir; onunla sınanırız.

 

Her türlü tedbiri alması ve her çözüm yolunu denemesi insanın sorumluğu gereğidir. Tüm tedbirleri aldıktan sonra ise sabır ve dua ile sonucun hayırla sonuçlanmasını bekler insan.

 

‘Korku tüneli’ gibidir dünya hayatı; içinde dolaşırken zahiren korkutucu, endişe verici şeylerle karşılaşırız. Ama sonunda onların hepsi geçer, gider; bitmeyen zorluk yoktur. İnsan, Allah’a güvenmeli, bu dünyadan hayırla çıkacağını bilmeli. Bilmeli ki yolun sonu aydınlıktır; samimi kulunu aydınlığa çıkaracak olan Allah'tır ve O'na güvenip-dayanmak müthiş bir lükstür.

 

Sarp yokuşlar hiç aşılamayacakmış gibi göründüğünde yardım isteriz Allah’tan, içten dua ederiz ki, icabet etsin. "Umudum azaldı" diyorsak, aslında az olan duamızdır.

 

… O'na korkarak ve umut taşıyarak dua edin. Doğrusu Allah'ın rahmeti iyilik yapanlara pek yakındır. (A’raf Suresi, 56)

 

Bir musibet karşısında hiçbir şey yapmadan beklemek şeytanî bir tevekküldür. Olası tehlikelere karşı tedbir almak farzdır. Samimi inanan insan fiili dua anlamında tedbirlerini alır, sebeplere sarılır; örneğin hastalık durumunda doktora gider, ilaçlarını kullanır. Ancak Şafi olan Allah dilememişse hiçbir doktor şifa veremez.

 

Devletimizin ve bizlerin aldığı her tedbir fiili duadır. “Allah’ım, içimizdeki beyinsizler yüzünden bizi helâk etme” de sözlü dua!

 

“Dua etmekte aciz olmayın, çünkü dua eden hiçbir insan helâk olmaz.” (İbn Hıbbân, Ed’ıye, No:871; Hâkim, De’avât, I, 494)

 

Bilimsel çalışmaların bu küresel salgın karşısında sağlayacağı başarılı sonuçlara güvenelim, tedbirlerimizi hakkıyla alalım, hijyen kurallarına,  çevre ve evlerimizin temizliğine özen gösterelim, beslenmemize dikkat edelim, mümkün olduğunca evden çıkmayalım, sabır ve tevekküle dua edelim, Allah’a güvenip dayanalım.

 

Allah ülkemizi ve milletimizi esirgesin. Sağlık çalışanlarımıza güç kuvvet versin. Devletimize zeval vermesin.

 

 

Elif Nisa

 

 

 

Bu yazı 1641 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nadir tarafından 25.03.2020 08:32:18 tarihinde yazılmış
Esbaba tevessül tevekküle mani değildir. Refik saydamı kapat sonra duaet.. Siyasal islamcıların duası kabul olsa gökten kemik yağar. Diğer insanların haklarını gasb etmezler. Kul hakkı yiyenin duası kabul olmaz.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Yüksel MERT

Elif NİSA

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
1117
Bugün Gelen: 
39623
Toplam Ziyaretçi: 
333680212


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.