00:13:35 / 09.08.2020 
Silahlı yaralamaya 3 tutuklama   |   Adana'da kaçak akaryakıt baskını   |   Bozdurduğu 6 bin doları çaldırdı   |   İş makinası uçuruma yuvarlandı   |   Polis, boğulmalara karşı uyardı   |   Terlikli kapkaççı tutuklandı   |   Başkan Çay'dan o haberlere tepki   |   Altın 'altın çağını' yaşıyor   |   Konut kredisi faizleri yükseltildi   |   Adana'da pkk operasyonu   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Adaletten Dönüp Tutkularına Uymak
Elif NİSA   -    [email protected]

Ey iman edenler! Kendiniz, anne-babanız ve yakınlarınız aleyhine bile olsa, Allah için şahitler olarak adaleti ayakta tutun… Adaletten dönüp tutkularınıza uymayın. Eğer dilinizi eğip büker ya da yüz çevirirseniz, şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır. (Nisa Suresi, 135)

İnsan adaletli davranmanın zor olmadığını, tüm kararlarında her zaman adil davrandığını düşünebilir. Ancak vereceği adaletli bir karar sonucu anne babasının, kardeşi ya da bir yakının ve hatta kendisinin fiziksel ya da manevi bir sıkıntıya girme ihtimali olsa, bu kararı kolaylıkla verebilir mi? Sevdiği, ancak hata yapmış, doğru yoldan sapmış biri hakkında karar verirken de kolayca tarafsız, dürüst ve haktan yana olabilir mi?

 

Zor bir soru bu. Ancak kalbinde Allah sevgisi ve korkusu olan insan bilir ki Allah tüm yapıp ettiklerini, aklından geçen her düşünceyi, sinesinde sakladığı niyetini bilir. Allah'ın rızasını kazanmak için yaşayan insan, işte tüm o yapıp ettikleriyle, söylediği her sözle, Rabbinin, ahiret gününde kendisini yapayalnız sorgulayacağını ve tümünün karşılığını eksiksiz vereceğini bilir.

 

Allah rızası gözetilerek, Allah'tan korkarak sağlanan adalet gerçek adalettir. Adaletin gerçek anlamda uygulanabilmesi için, adaleti çıkarlarına tercih edebilecek üstün ahlâka gereksinim vardır. Bu, Allah'ın emrettiği ahlâktır. Kur’an ahlâkı insanlar arasında kesinlikle ayrım gözetmeden, yalnızca haktan yana, gerçek bir adaleti emreder.

 

Kur’an ahlâkını yaşayan, içinde insanlık onuru taşıyan kişinin adalet anlayışında kişisel çıkarlar, dostluklar, arkadaşlıklar, akrabalıklar, insanların fiziksel farklılıkları asla etkili olmaz. Kararları yalnızca haktan ve doğrulardan yanadır. İnsan kendi çıkarlarından önce karşısındakini düşünmeli, kendisine bir zarar gelecek olsa bile hakkı ayakta tutmalı, adil olabilmelidir. Allah bunu emreder.

Bireylerinin, kendi nefislerinde Kur’an ahlâkını yaşadığı toplumlarda gerçek adalet ve güvenin hâkim olacağı çok açıktır. Gerçek anlamda adalet insanlar arasında hiçbir fark gözetmeden hepsini kapsayan; ırk, dil, din, yakınlık gibi ayrımlar gözetmeyen, güçlülerin değil haklıların üstün olduğu bir sistemdir.

Yalnızca kan veya dostluk bağı olduğu için yakınların korunup-gözetilmesi, insanlarda huzursuzluk oluşturur, güvensiz bir ortam meydana getirir. Özellikle de yönetici konumundaki kişilerin bu yönde tavır sergilemeleri toplumda tahribat oluşturur. Bir ideolojiyi benimsemek, ideolojik körlüğe yol açmamalı. Adalet yapan insanın, kendi taraftarı olduğu düşüncenin hâkim olmasını hedeflemesi adalet anlayışının hâkim olmaması demektir.

 

Kur’an’da söz edilen adalet, yönetenlere tanınan bir hak değildir. Yönetenlerin, her hak sahibine hakkını verme sorumluğunu yüklendiği emanettir.

 

Ey iman edenler, adil şahidler olarak, Allah için, hakkı ayakta tutun. Bir topluluğa olan kininiz, sizi adaletten alıkoymasın. Adalet yapın. O, takvaya daha yakındır. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızdan haberi olandır. (Maide Suresi, 8)

Adalet isteyen insan, öncelikle kendi nefsinde gerçek anlamda adil olmalı. Her durum ve koşulda güzel ahlâktan taviz vermemeyi fısıldayan vicdanını dinlemeli. Duygular, aklın ve vicdanın önüne geçmemeli.

Mümin gücü hakta görür; güçlüyü kesin haklı görüp yanında saf tutmaz. Zalim adaleti gözetmeyip zulmünü artırdıkça kendi cehennemini genişletir. O halde;

Zulmedenlere eğilim göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah'tan başka velileriniz yoktur, sonra yardım göremezsiniz. (Hud Suresi, 113)

Zaman bencillik ve çıkarcılık değil hakkı arama ve batılı zail etmek için hakkı hâkim kılma yolunda, 'Allah'ın yardımcısı' olma zamanı. Dünyada hak arama telaşında olan insan, asıl ahirette Hak’kın karşısına çıktığında ne yapacağını düşünmeli. Adil olanları seven Allah’ın sevgisini yitirmekten içi titreyerek korkuyorsa, ‘O Gün’ü düşünerek hareket etmeli. Uyarıyor Rabbimiz;

"... Yaptıklarınızdan muhakkak sorumlu tutulacaksınız" (Nahl Suresi, 93)

Ki, ilâhi adalette zaman aşımı yoktur. Rabbinin nuruyla yerin parıldadığı, kitabın ortaya konduğu, peygamberlerin ve şahitlerin getirildiği, insanlar hakkında doğruluk ve adalet ölçüsüne göre hüküm verilip kimseye asla haksızlık edilmediği ve herkese yaptığının karşılığının tastamam ödendiği O Gün mutlaka tecelli edecektir.

Bu yazı 1224 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Kamil Büyükhilti tarafından 05.07.2020 12:25:42 tarihinde yazılmış
Yorumkolog kardeş , bu bahsettiğin Tıkni El Murruki ne ileri görüşlü kâhin ruhlu bir zat imiş ! baksana memleket uçuruma yuvarlanan freni patlamış tır misali ilerliyor, ampülün dalkavukluğunu yapan sözde köşe özde ise akyazarlar her yazılarında din tüccarlığını elden bırakmayıp millete beyin yıkama harekatı düzenliyor. Vallahi bravo bu El Murrukiye bunları asırlar önce görmüş mübarek zat.

budist tarafından 02.07.2020 23:41:07 tarihinde yazılmış
Madem konu adaletten açılmış akp nin gizli eller ile başa getirildiği dönemdeki şu sloganını hatırlayalım 'Yoksulluk , Yolsuzluk , Yasaklara karşıyız ' demişlerdi ha birde ülkenin durumunu ' Enkazı devraldık' diyerek enkaza benzetmişti BOP eşbaşakanıyız diyen beyefendi . Yıl 2001 idi ,yıl oldu 2020 ülkede Yoksulluğun yolsuzluğun ve yasakların en zirve yaptığı dönemi asıl şimdi gördük. Halk yakmadığı elektrikteki faturanın KKB bedelini ödüyor geçmediği otoyol ve köprülerin paralarını tıkır tıkır ödüyor, kimler tarafından yapıldığı sır gibi gizlenen şehir hastanelerine gitmese bile bedelini dolar euro baz alınarak ödüyor .Kısacası geldiğimiz nokta şu : vatandaş Çalışacak soyulacak ama asla rahata huzura ve Adalete kavuşturulmayacak .

Nadir tarafından 02.07.2020 05:30:04 tarihinde yazılmış
Siyasal islam sayesinde.. Adalet iktidarın santimetresi oldu

Yorumkolog tarafından 01.07.2020 01:16:12 tarihinde yazılmış
Tıkni El Murruki {fitneül kabalatül yahudiyyen } eserinden rivayette şöyle demiş : Ey Müslümanlar ,İsa dan iki bin yıl sonra Türk'lerin ve arapların yaşadığı beledelerde (ülkelerde)yahudiler çok büyük fitneler çıkartacak yönetimleri ele geçirecekler demiş. Şairler yazarlarda bu fitneye ortak olup Kur'an'dan ayetleri kullanarak büyük vebale günaha girecekler diye uyarmış. Müslümanlardan birisi sormuş Ya Murruki bunları ümmet nasıl tanıyacak dediğinde ise El Murruki şöyle buyurmuş bunların bayrakları olacak bayraklarında Işık Saçan gizli yahudi yıldızı olup içinde lambaya benzer bir resim olacak diyede uyarmış.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
773
Bugün Gelen: 
856
Toplam Ziyaretçi: 
335311470


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.