22:57:08 / 08.08.2020 
Silahlı yaralamaya 3 tutuklama   |   Adana'da kaçak akaryakıt baskını   |   Bozdurduğu 6 bin doları çaldırdı   |   İş makinası uçuruma yuvarlandı   |   Polis, boğulmalara karşı uyardı   |   Terlikli kapkaççı tutuklandı   |   Başkan Çay'dan o haberlere tepki   |   Altın 'altın çağını' yaşıyor   |   Konut kredisi faizleri yükseltildi   |   Adana'da pkk operasyonu   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
Adana'da evleri su bastı
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
ASKİ'de işten çıkartmalar tartışılıyor

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Başımızdaki Büyük Belâ
Elif NİSA   -    [email protected]

Allah dünyayı sevgi üzerine kurmuş ama insanların büyük bir kesiminin sevgiden söz ettiğini işitiyor musunuz? Sosyal paylaşım sitelerine bakın; yazılan yazılarda ve yorumlarda samimi sevgiden bahsettiklerini görüyor musunuz? Hep kin dolu yazılar, hep ‘çamur’ siyaset, hep öfke, hep nefret dili. Çoğu insanın genelde yaptığı; tartışma, saldırı, fitne çıkarmak, ona buna laf söylemek, iftira atmak, etrafa nefret saçmak.

 

Televizyonlara haddini bilmeyen, kavgacı insanları çıkartıyorlar. Bu kişiler de sinsice üslupla, sinir uçlarına dokunarak konuşuyor, ortamda gerilim oluşturuyorlar. Bakıyorsunuz; ne sevgi var, ne merhamet, ne şefkat, ne de muhabbet var. Sürekli bir tartışma, sürekli karşısındakini sorgulama, hakaret, bağırma ve alaycı bir üslupla aşağılama. TV başındaki herkes o belâyı gerilim ve rahatsızlık içinde seyrediyor. Sonunda herkesin canı yanıyor, insanlar mutsuz oluyor. Mutluluk ve sevinç veren konuşmalara ise çok nadir rastlıyorsunuz. Dünyanın birçok ülkesinde aynı durum yaşanıyor.

 

Sürekli tartışmak ister bu tipler. Bilmeyen de geceli gündüzlü tartışır, onlara açıklama yapmaya çalışırlar. Oysa bu kişiler sırf şeytanî zevkini almak için, kavga olsun, muhalefet olsun, kargaşa olsun diye tartışırlar. Onların amacı da besini de budur adeta. Tartışmaya psikolojik açıdan hazır olmayan bu insanları yanlış düşüncelerinden kurtarmak ve gerçeği bulmasını sağlamak zordur, hatta mümkün değildir.

 

Oysa insan sevgiden bahsetmeli. Birkaç kelime bile olsa kin ve nefret yerine sevgi olmalı. Ancak bu insanların dilleri kilitlenmiş, konuşamıyorlar... Olmuyor; aşkı, sevgiyi, şefkat ve merhameti anlatamıyorlar. Allah, niyetlerine binaen onlara sevgiden bahsetmeyi nasip etmiyor.

 

Özellikle son dönemde dozu iyice artan bir nefret bombardımanı altındayız. Kendisi gibi düşünmeyen/yaşamayan insanlara bir kadın, bir anne hatta bir bebek üzerinden saldıracak kadar azgın insanlara şahit olduk. İnsan bunca kin ve nefreti kalbinde nasıl biriktirebiliyor ve kırılan fay hattından gürültüyle açığa çıkan enerji gibi kendince bir sebep bulup bir anda nasıl etrafına saçabiliyor.

 

Kalbindeki sevgiyi öldürmüş olan ne çok kötü var. Bir bebek masumiyeti bile o sevgisiz ölü kalpleri diriltemiyor. Sevgisizlik korkunç bir şey. İnsanın her an kavgaya hazır ve tartışmacı, nefret ve öfke dolu olması çok ürkütücü. Kendi görüşündeki, kendi çevresindeki insanlarla dahi tartışan, kafası karmakarışık, görüşü puslu insanlar ne kadar zarar verici.

 

Kimse kimsenin namusuna, haysiyetine el uzatamaz, kimse kimsenin canını yakamaz, kimse kimseye hakaret edemez, kimse kimsenin onuru ile oynayamaz; özgürlük bu değil! Ahlâksızlığın, kural tanımazlığın ve hadsizliğin kaynağı haline gelen, etik değerlerin adeta talan edildiği sosyal medya kesinlikle disiplin altına alınmalı.

 

Tartışmak, çekişmek, sürtüşmek, düşmanlık, kin ve nefret beslemek, insanların titizlikle kaçınması gereken ve Allah’ın beğendiği ahlâka ters, kötü özellikler. Samimi insan hiçbir zaman bu duygulara kapılmamalı, mütevazı, şefkat ve sevgi dolu olmalı, kötülüğü iyilikle savmalı.

 

İnsanın Allah’a olan bağlılığı derinleştikçe, sevgi gücü de artar. Allah, samimi her kulunun kalbine bu duyguyu ilham eder. Aklı örten, mantık dışı, yapmacık, samimiyetsiz ve insanın oradan buradan gördükleriyle şekillenen komik bir duygu değil, ciddi bir histir gerçek sevgi.

İnsan, dünyada her an sevdikleriyle bir arada ve her şey istediği gibi de olsa, tümünün sonu gelecek, ölüm tadılacak. Kalbinde kin ve nefretle cennete gidebilir mi insan? Burada, dünyada dostluğu öğrenecek, sevmeyi öğrenecek, iyi niyetli olmayı, affetmeyi, merhameti, doğruluğu-dürüstlüğü, güzel söz söylemeyi öğrenecek ve tüm bunların birer nimet olduğunu bilecek önce.

 

İnsan, Allah’ın verdiği en büyük nimetlerden olan ’sevgi gücünü’ çok iyi kullanmaya, sevgi ve merhameti yaşama konusunda engelleri varsa kaldırmaya çaba göstermeli. Konuşurken kalbe hitap etmeli ki kalplerde sıcaklık oluştursun.

 

Ki samimi müminlerin muhabbetinden kalplere nur akar, güzellik ve sevgi akar. Kurdukları sofrada ruhu besleyen her türlü yemek vardır. Her insan orada kendisine şifa olacak gıdayı bulur.

 

Sen hikmetle ve güzel öğütle Rabbinin yoluna çağır. Onlarla en güzel şekilde tartış. Senin Rabbin, yolundan sapanları iyi bilir, doğru yolda olanları da iyi bilir. (Nahl Suresi, 125)

 

 

 

Bu yazı 1366 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Halime Çamugüzel tarafından 11.07.2020 23:06:19 tarihinde yazılmış
Geçen seyrettiğim yandaş olmayan bir televizyon kanalında saygıdeğer birtane ilahiyatçı yazarımız aynen şunları söyledi [ Diyanet'in ve akp nin dininden Allah'a sığınırım] Evet bizlerde Allah'a inanan müslümanlar olarak bu ilahiyatçı hocamızı canı gönülden tebrik ediyoruz ve katılıyoruz .22 milyon kişinin işsizliğini , doğalgaz elektrik benzin motorin zamlarını, batan ekonomiyi din iman edebiyatı yaparak akp ye yaranmışlık yaparak örtemezsiniz! Bebek bezinden, maden suyundan ,sudan ,sabundan ÖTV+ KDV alıp vatandaşı hergün daha fazla nasıl soyabilirim diyen bir hükümetin artık bu ülkede yeri yoktur !! Milletin sabrının sonu gelmiştir.

Kamil Büyükhilti tarafından 08.07.2020 23:10:00 tarihinde yazılmış
Graham fuller ılımlı islam(İslam'ı kullanıp aldatmak) yandaş yazar yarışması yapılsaydı emin olun başta hüseyin olmak üzere tüm ampülistler aynı anda birincilik Ödülü'nü hak ettiği için birinciyi seçemezlerdi. Halk işsiz aç gelecekten umutsuz memleketin devletin tüm kurumları yıpratılmış sizler halen dinidar oryantallik peşindesiniz ,neye kadar nereye kadar düşün milletin yakasından artık.

garip boydag tarafından 08.07.2020 09:50:32 tarihinde yazılmış
En çok ihtiyaç duyduğumuz şey olan sevgi.Ve bizler sevgiye o kadar açiz ki.Onun dısında hersey başimizda ne kadar kötü şeyler varsa hep başimizda.. Yazınız için elinize kaleminize sağlık..

Nadir tarafından 07.07.2020 22:26:22 tarihinde yazılmış
En büyük bela.. Sizin gibi Sİyonist Siyasal islamcılar.. Din diye diye... insanların iman dahil her türlü iiyi huylarını seciyelerini çaldılar. Bundan büyük bela mı olur. İlahi gazaba kendinizi ve kandırdıklarınızı hazırlayın..

Yorumkolog tarafından 07.07.2020 13:22:24 tarihinde yazılmış
Evet yazıda günümüzde yaşanan tv internet gibi ortamların siyonistler tarafından ele geçirilip insanların büyük fitnelere sürüklenmesinden bahsedilmiş özetle. Milletin ödediği vergilerle millete hizmet etmesi gereken trt bile ne yazıkki bu fitneye ortak olmuştur. Tabi bütün bunların arkasında ise akapenin ve yandaşlarının rolü büyüktür. .....medya grubunu ziraat bankasından ertelemeli kredi ile satın aldıran , piyasadaki sayısız gazete tv leri akraba damat eş dosta satın alıp yalan haber fitne ve bozgunculukta sınırları aşanların kim olduğunu hatırlatmaya gerek yok sanırım.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2969
Bugün Gelen: 
51771
Toplam Ziyaretçi: 
335308160


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.