15:21:14 / 27.09.2020 
Doğa ve hayvanlar polise emanet   |   Gizli odadan kaçak telefon çıktı   |   Adana muazzam bir tarih barındırıyor   |   Soya üreticisi destek bekliyor   |   Aynı anda aynı yerde iki kaza   |   MHP Adana’da Avcı güven tazeledi   |   Silah gösterdiği için ateş etmiş!   |   Kaçan şahıslardan silah çıktı   |   Adanaspor: 0 - Ankara Keçiörengücü: 0   |   Korona virüs genlerinden tanınıyor   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
ÇÜ'nün '3 Teker'ine ödül
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Bitmeyen köprüye yeni kaynak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Kurban Neyi Hatırlatmalı?
Elif NİSA   -    [email protected]

Zorluklara rağmen kayıtsız-şartsız ortaya konan Allah’a itaat, mümin karakteridir. İmanî zafiyet içindeki insanlar da yaşadıkları küçük zorluklarda kimi zaman itaat gösterebilirler. Ancak makbul olan, itaatin her türlü şartta ve her türlü zorlukta uygulanmasıdır. Kur'an'da bize aktarılan birçok itaat örneği vardır. Kıssaların birçoğunda peygamberlerin sergiledikleri üstün itaat ve teslimiyetlerinden övgüyle söz edilir.

 

En önemlilerinden biri, gördüğü rüyaya binaen Allah'ın emrine itaat ederek, oğlunu kurban etmeye kalkan Hz. İbrahim(as)'ın kıssasıdır. Allah, Hz. İbrahim'in ve oğlu Hz. İsmail'in başından geçen bu denemeyi ayetlerde şöyle haber verir:

 

Biz de onu halim bir çocukla müjdeledik. Böylece (çocuk) onun yanında koşabilecek çağa erişince (İbrahim ona): "Oğlum" dedi. "Gerçekten ben seni rüyamda boğazlıyorken gördüm. Bir bak, sen ne düşünüyorsun." (Oğlu İsmail) Dedi ki: "Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşallah, beni sabredenlerden bulacaksın." Sonunda ikisi de (Allah'ın emrine ve takdirine) teslim olup (babası, İsmail'i kurban etmek için) onu alnı üzerine yatırdı. Biz ona: "Ey İbrahim" diye seslendik. "Gerçekten sen, rüyayı doğruladın. Şüphesiz Biz, ihsanda bulunanları böyle ödüllendiririz." Doğrusu bu, apaçık bir imtihandı. Ve ona büyük bir kurbanı fidye olarak verdik. (Saffat Suresi, 101-107)

 

Her şeyi bilen ve her şeye gücü yeten Allah, yukarıdaki ayetlerde Hz. İbrahim'i nasıl bir imtihandan geçirdiğini bize bildirir. Elmalılı Hamdi Yazır, Kuran-ı Kerim tefsirinde, Hz. İbrahim'in gördüğü rüyanın normal bir rüya değil bir vahiy olduğunu, bu vahyin yerine getirilmesinin de bir emir olduğunu belirtir. Ayetlerin devamını ise şu şekilde açıklar:

 

“... Bunun üzerine onu zorla yapmaya kalkışmayıp, önce yerine getirilme şeklini istişare etmek üzere böyle görüşünü sorarak tebliğ etti ki, bununla ilk önce onun itaat ve boyun eğmekle ecir ve sevaba ermesini temin etmek istedi. Düşünmeli, bunu söylerken "Ey yavrucuğum!" diye hitap eden bir babanın kalbinde ne yüksek bir şefkat duygusu çarpıyor ve ona ne kadar büyük bir vazife aşkı, Allah sevgisi hakim bulunuyordu... İşte bunun böyle İlahî bir emir olduğunu anlayan ve Allah'ın sabredenlerle beraber olduğunu bilen o yumuşak huylu oğul "Ey babacığım!" dedi, "Ne emrolunuyorsan yap. Beni inşaAllah sabredenlerden bulacaksın."

 

İbrahim(as) ve İsmail(as) Rablerine gönülden boyun eğmiş, teslimiyet ve itaatin en önemli örneğini göstermişlerdir. İman edenler Rablerine gönülden boyun eğen o kutlu insanların yolunu izlemeli ve Allah'ın ayetlerini uygulamadaki titizlikleri, zorluklar karşısındaki sabırlı ve tevekküllü kişilikleri ve koşulsuz itaatleri sebebiyle onları örnek almalıdırlar. Allah, Nisa Suresi'nde Hz. İbrahim'i över ve onu dost edindiğini bize bildirir:

 

İyilik yaparak kendini Allah'a teslim eden ve hanif (tevhidi) olan İbrahim'in dinine uyandan daha güzel din'li kimdir? Allah, İbrahim'i dost edinmiştir. (Nisa Suresi, 125)

 

Yaşadığı imtihandaki kararlı teslimiyeti O'nun derin Allah aşkının ve bağlılığının bir göstergesidir. En ufak bir musibette bizler feryat-figan ederken, Allah, peygamberlerinin yaşadığı zorlu imtihanları örnek vererek kendimizi düzeltmemizi ister.

 

Kurban kesme, et ihtiyacı sebebiyle hayvan kesme değil, bir tür manevi adanış göstergesi, bir ibadetin yerine getirilmesidir. Kurban, Allah'a yakınlaşmaya vesiledir. İnananların Allah'a olan sadakatlerinin, O'nun rızasını hiçbir dünyevi nimete değişmeyeceklerinin, bu uğurda-en sevdikleri de dahil-her şeyi feda edebileceklerinin delilidir. Kurban, Allah adına, O'na yakınlaşmak amacıyla, O'nun dışındaki her şeyi kurban etmektir.

 

Her kurban İbrahim(as)'ın ve oğlu İsmail(as)'ın imtihanını bize hatırlatmalı. Her kıssa bize örnek, bize ibret olmalı. Ki onların ve bizden öncekilerin yaşadıklarından daha mı zorlu imtihanlarımız?

 

Allah’a ulaşacak olan takvamızdır; onun bize kazandırdığı şuur ve duyarlılıktır. İbadetin ruhudur önemli olan. Bu ruh, Kur’ân ahlâkını, Mekke ve Medine’den insanlığa ulaştıran ruhtur.

 

Bu bayram yıllardır özlemle beklediğimiz bir huzuru bir gururu, bir güzelliği de birlikte yaşıyoruz Allah’a hamdolsun. Bugün Ayasofya Camii’nin ibadete açılan kapılarıyla birlikte ruhumuzun kilitleri açıldı, zincirleri parçalandı.  Necip Fazıl’ın ifadesiyle, Ayasofya bir mekân değil, bir ruhtu çünkü.

 

Bugün en fazla muhtaç olduğumuz şey birlik ve beraberlik ruhudur. Allah rızası için birbirimizi sevmemiz, kuvvet kazanmaya vesile olur.  Hani hep “kardeşiz” diyoruz ya, bayramla solunan kardeşlik ruhu, umulur ki daha da güçlenir ve namazla saf tutan Müslümanlar, kurşunla kaynatılmış gibi bir arada, gerçek anlamda samimiyeti, dostluğu ve kardeşliği yaşarlar.

 

Allah, her imtihanla eğitip olgunlaştırsın bizi ve halisane teslimiyetli kullarından kılsın. Peygamberimizin kalpleri imana ısındıran sevgisini ve merhametini kalplerimize raptetsin, o “İlâhi rahmetin parıltısı” ile ruhlarımızı aydınlatsın. Dilerim bayram hayra vesile olsun…

Bu yazı 402 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

budist tarafından 04.08.2020 13:54:10 tarihinde yazılmış
Habibe hanım yorumunuzda ufak bir yazım hatası var 1 siyon doları = 7 Türk Lirası , 1 haçlı Euro'su = 8 Türk lirasından fazla. Damat camdanBakan ekonomi rezil rüsva olduğu halde "Biz umut dağıtıyoruz" diyerek yandaş kanallarda millete yalan üstüne yalan söylüyor , diğer yandan yandaş müteaİT ler ve adam vasfı taşımayan işaDamlarının yaptığı bağışlar(minnet avantaları) ile servetlerine servet katıyorlar! Halk işsiz perişan aç ekonomi batmış adalet sağlık eğitim sistemi çökmüş akp nin ve yandaşlarının umurunda bile değil.

Halime Çamugüzel tarafından 02.08.2020 18:48:44 tarihinde yazılmış
Değerli yorumcu kardeşlerim bir kaç vahim hususta ben ekleyeyim kurban bakın bize neyi /neyleri hatırlattı 7. Libya'nın efsane antisiyonist lideri ,abd ve israilin korkulu rüyası olan ve Kıbrıs'ta işgale karşı Türkiye'nin yanında duran rahmetli Albay Muammer Kaddafi nin ülkesine Organize teröristleri Türkiye'de otellerde ağırlayıp dolarla besleyip müslüman dostumuz Kaddafi'nin şehit olmasına sebep OLMAMALIYIZ .. 8. sudan maden suyundan vazgeçilmez ihtiyaçlardan sabundan deterjandan yüzde 18 KDV+ÖTV ALMAMALIYIZ .

Kamil Büyükhilti tarafından 31.07.2020 23:37:21 tarihinde yazılmış
Yorumkolog rumuzlu kardeşim ,Kurbanın bizlere hatırlattığı bir kaç önemli olayıda unutmuşsunuz ben hatırlatayim. 4}Oğlumuza gemicikler [grostonluk petrol tankerleri] alıp Irak'ın kuzeyindeki yahudi mesut borazani ile gaspettiğimiz petrolleri, israilin aşdod Limanı'na taşıyıp israilin Gazze'yi vurması için gerekli uçak yakıtlarını temin etmeliyiz sonrada Eyy israil diye tv kanallarında gazel okumaliyız !! 5} Gazze'ye giden insani yardım gemisine israil uluslararası karasularda saldırıp 9 müslüman Türk vatandaşını şehit ettiğinde tv kere çıkıp ' banamı sordunuz giderken ' diyerek siyonist israilin yanında yer almalıyız !..6} Suriye devlet başkanı doktor beşşar el Esad ile 2011 yılında bodrumda tatil yapıp kardeşim Esad beyefendi demeliyiz sonrada israil lobisi abd den gelen emir komuta merkezi tarafından Gönderilen talimatla suriyedeki öso isimli terör unsurlarına Tırlar dolusu silah ,mühimmat ,para ,sağlık malzemesi taşıyıp içsavaş çıkmasına sebep olmalıyız !!

Yorumkolog tarafından 29.07.2020 22:05:29 tarihinde yazılmış
Kurban bizlere şunları hatırlatmalı 1) MAN Adası'nda sadece 1 sterline bumerz isimli şirket kurup her hafta 2.5 milyon dolarları yatırıp yatırıp eniştemizi oğlumuzu bu şirketin sahibi gibi gösterip servet elde etmeliyiz. 2) ayakkabı kutularında milyonlarca dolar euro biriktirip babamız bize telefon edip "selamünaleyküm oğlum ne yaptın sıfırladınmı " diye sorduğunda "evet babacığım sadece 30 milyon euro kaldı "demeliyiz 3) vatandaşları Kızılay'a bağışa yönlendirip iliğini kanını sömürtüp toplanan bağışları ensar mensar gibi vakıflara aktarmalıyızki halk alıştığı soygun düzeninden geri kalmasın..

tarafından 28.07.2020 23:02:07 tarihinde yazılmış
Kurban şunu hatırlatıyor :vatandaşları dini yönden düşürüp Kızılay kurban bedeli deyip halkın paralarını ensara peşkeş çekip cukkaya pay yapmamalıyız .pelerinli bilmem ne efendi yok Adıyaman bilmem ne hazretleri adı altında ne kadar zındık ve münafık ,cumhuriyet düşmanı var ise vakıf cemaat kurs dernek kurdurup ramazanda kurbanda halkı buralara bağışa yönlendirip aradaki paylarımızı almamalıyız....

Habibe Ayvacık tarafından 28.07.2020 17:27:08 tarihinde yazılmış
Eveeet yandaş yazar akp elindeki son ayasofya kozunuda kullanarak yolun sonuna geldiğini tüm Dünya'ya ispat etti.18 yıldır trafolara giren kediler ve bir çok yobazı ılımlı islam ile aldatıp yönetimi ele geçirdikten sonra devletin tüm kurumlarını çökertip Cumhuriyetin tüm birikimlerini satıp yok etti. 1 Türk Lirası'nın değeri 7siyon doları, 8 haçlı avrupa eurosu ediyorsa bu ülke bitmiş mahvolmuş tükenmiştir yandaş yazar.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA
Elif NİSA
Dua ve Kader

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
2291
Bugün Gelen: 
35623
Toplam Ziyaretçi: 
338954170


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.