17:34:54 / 27.09.2020 
Doğa ve hayvanlar polise emanet   |   Gizli odadan kaçak telefon çıktı   |   Adana muazzam bir tarih barındırıyor   |   Soya üreticisi destek bekliyor   |   Aynı anda aynı yerde iki kaza   |   MHP Adana’da Avcı güven tazeledi   |   Silah gösterdiği için ateş etmiş!   |   Kaçan şahıslardan silah çıktı   |   Adanaspor: 0 - Ankara Keçiörengücü: 0   |   Korona virüs genlerinden tanınıyor   |  
ANA SAYFA
   Adanahaber Özel
   Adana Güncel
   Ulusal Gündem
   Bölge Haberleri
   Ekonomi
   Dünya
   Siyaset
   Spor
   Sağlık
   Polemik
   Eğitim
   Bilim - Teknoloji
   Dini Hayat
   Kültür & Sanat
   Medya - Makale
   Künye
   Adana Tarihçesi
   Linkler
   Adana Protokol
   Video Galeri
Foto Galeri
Arşiv Arama
Tüm Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Dolmuşta feci ölüm
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Erdoğan, Adanalılara seslendi
İşte Adana'nın milletvekilleri
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
ÇÜ'nün '3 Teker'ine ödül
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
 ÇOK YORUMLANAN
MHP'nin adayı yeniden Sözlü
CHP'nin Büyükşehir adayı Karalar
MHP yeni adaylarını açıkladı
Ak Parti Adana adaylarını açıkladı
CHP - İYİ Parti ortak adayı Durak mı?
İşçiye maaş yok festivale para çok
Başkan Sözlü'den adaylık açıklaması
AK Parti’den büyükşehir için 8 aday adayı
Durak'tan Bahçeli'ye sert serzeniş!
Bitmeyen köprüye yeni kaynak

EMAİL ADRESİNİZ

Google
Web adanahaber
Elif NİSA
Sembolik Adanış: Hac
Elif NİSA   -    [email protected]

"Mekke'ye gelmeden önce kendi ülkende sürgün hayatı yaşayan bir yabancıydın. Ama şimdi, Allah'ın ailesine katılmaya çağrıldın. İnsanlık, dünyanın en kıymetli ailesi bu eve çağrılır. Bir fert olarak eğer kendini düşünüyorsan, kimsesiz, evsiz ve barınaksız bir yabancı olduğunu hissedeceksin. Bu nedenle, benliğinden gelen eğilimleri at; işte o zaman Ev'e girip aileye katılmaya hazırsın demektir."

 

Ali Şeriati’nin Hac adlı kitabından bu cümleler. O gün, defalarca okuduğum şu satırlardan müthiş etkilenmiştim. Uzun uzun düşündüm üzerinde. “Acaba” dedim “davetlilerden miyim? Acaba hazır mıyım? Acaba benliğimden gelen eğilimleri gerçekten atabilir miyim?”

 

Ve karşılıksız ikram eden, iyiliği, keremi, lütuf ve ihsanı bol Rabbim duama icabet etti; "Lebbeyk (buyur) Allah'ım lebbeyk; hamd ve nimet senin için, mülk de senin için. Senin ortağın yok, lebbeyk!"

 

Mahşerin sembolik provası gibiydi hac. Allah’a teslim olmanın, yeniden dirilişin, dünyevi bağımlılıklardan kurtulup özgürlüğe kavuşmanın sembolü.  Allah ile ahdi yenilemeye, halisane teslimiyeti yaşamaya çalışma… Ölmeden önce ölmeye hazırlık...

 

Namaz, oruç, infak, itaat ve diğer tüm ibadetlerde, niyet ve kalpten geçenler önemli. İnsanlar ibadetlerini, Allah'ı ve O'nun karşısında ne denli acz içinde olduklarını düşünmeden, yalnızca alışkanlıkla yapıyor olabilirler. Hac, şeklen yapılan ruhsuz ve anlamsız bir ibadet olmamalı. Ya da hac, seyahat, ticaret ve gösteriş için yapılmamalı. İnsan, kulluğun gereklerini Allah'ın kendisinden hoşnut olmasını dileyerek, O'na muhtaç olduğunun bilincinde olarak yaptığında, ibadetleri Allah katında geçerli olur.

 

Amaçsız yaşayan insan etrafındakileri hoşnut etmeyi hedeflediği için kendisinden beklenen rol neyse onu üstlenir. Doğallık, dürüstlük ve samimiyet fıtratına ve vicdanına en uygun olandır ancak o amaçsızca, azap içinde adeta ölü gibi yaşar; yalnızca yaşar. Allah’ın dilemesiyle hacca niyet etmek, işte bu ölü gibi ruhun dirilişine ilk adımdır.

 

Ali Şeriati, haccın, amaçsızlığın karşıtı olduğunu söyler. Ve şöyle devam eder: "Evinden çıkacaksın Allah’ın evini veya insanların evini ziyaret et, çevreni terk et, pak topraklara git orada Meş’ar-i Haramın cana can katan seması altında Allah ile karşılaşabilirsin. Çektiğin yabancılıklar bitecektir. İnsan sonunda kendini bulacaktır."

 

Hac, şükrü artırır. Allah’ın, Katından cömertçe bahşettiği iman, sağlık gibi maddi ve manevi nimetlerin şükrüdür hac. Yeryüzünün her köşesinden hacca gelen inananlar, hacda en kârlı alışverişi yapar, manevi kârla ülkelerine geri dönerler. 

 

Farklı coğrafyalardan, farklı renklerde ve farklı dillerdeki Müslümanlar, kutsal toprakların manevi havasını birlikte solur, kardeşliklerini pekiştirirler. Görünümleri farklı olsa da aynı duyguları ve aynı coşkuyu taşır, birlik ve beraberliği yaşarlar.

 

“Yedi gök, yer ve bunların içindekiler O’nu tesbih eder; O’nu övgü ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur" buyrulur Kur’an’da. Hacda insanlar, evrendeki bu tesbihe katılırlar. Beyaz giysileriyle insanların Kabe’yi tavaf anı muhteşem bir manzaradır.

 

Dünya giysilerinden soyunan insan, girdiği ihramın kendisi için takva elbisesi olmasına niyet eder. Bu umutla gönülden bağışlanma diler, nasuh bir tevbe ile tevbe eder. Yeniden eski hatalarına dönmemek için, içten Rabbine yönelir.

 

Hac, ırk, renk, millet ayırımı olmaksızın İslam kardeşliğinin göstergesi. Allah’ın “Tanışasınız diye sizi milletler ve kabileler halinde yarattık.” (Hucurat Suresi, 13) buyruğunun yaşama geçirilmesi. Beytullah “Allah’ın evi”dir. Tüm inananlar orada Kâbeye yönelir; bu aynı zamanda Sahibine yöneliştir.

 

"Şimdi Makam-ı İbrahim'de duruyorsun ve O'nun rolünü oynayacaksın; O'nun gibi yaşayacak ve inancının Kâbe'sinin mimarı olacaksın. İnsanları içinde yaşadıkları bataklıktan kurtar. Ayağa kalkmalarına yardım et ve onlara yön ver. Onları hacca çağır, tavaf etmeye çağır. İbrahim'in niteliklerini kazanmak için tavaf etmeye çağır. İbrahim'in niteliklerini kazanmak için, tavafa katılıp bencilliğini bırakarak temizlendikten sonra yolunu izlemek için Allah'a söz verdin. Allah şahidindir."

 

Şahid ol ya Rab!

 

Bu yazı 1085 kez okunmuştur.
Arkadaşıma Gönder
Yorum Ekle
Yazdır
 
Yazarın Daha Önceki Yazıları

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ADANAHABER veya adanahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Halime Çamugüzel tarafından 13.08.2020 01:34:59 tarihinde yazılmış
Sizler gibi yandaş kalemşörlerin ne Kabe de ne de Cennette mekanınız asla olmayacak. siz ve sizler gibi yandaş kalemşörlerin gayya kuyularında acı ve feryat içerisinde zebaniler tarafından ağırlandığınız mekanlarınız olacak . Orada ölüm yok su yok .Orada layık olduğunuz ateş ,boğucu bir duman ve refakatçileriniz olan zebaniler var.. Allah her şeyi görüp işittiğini gizliyide gizlininde gizlisini bildiğini Turi Sina Dağı'nda elçisi Musa Peygamber'e söylemiş ve Kuranda bizlere bildirmiştir. Herkesi kandırmaya çalışabilirsiniz fakat Rabb'imizi asla kandıramazsınız yandaş kalemşör.

budist tarafından 08.08.2020 15:38:11 tarihinde yazılmış
Değerli Adanalı yorumcu kardeşlerim ,siyonizm projesi ampülün ve yandaş dalkavuklarının son çırpınışları bunlar her ampülün bir sonu vardır sonları geldi ... Bu sebepten dolayı böyle din iman edebiyat ile e.bağış(makara) gibi google 'dan mealleri kopyala yapıştır tarzında yazıları çok göreceksiniz. Ekonomiden anlayan eğitimli kişiler, ampülün Türk ekonomisine verdiği zararların ne yazıkki telafisinin mümkün olmadığını söylüyorlar. Litresi 2 lira olması gereken benzin 6,50 TL, Doğalgaz elektrik faturalarında uydurma maddeler ile halkımızın Alınteri gasp edilmekte (kdv,ötv ,okuma bedeli, Kk bedeli, TRT payı) deterjan , traş bıçağı,sabun ,çocuk bezi maması ve su da yani temel ihtiyaç meddelerinden %18 vergi alınarak halk soyuluyor. doları euro'yu durduramadıkları gibi kameraların karşısında halka yalan beyanlarda bulunup sanal suçlu figürleri çiziyorlar.

Kamil Büyükhilti tarafından 07.08.2020 12:01:23 tarihinde yazılmış
Hanımefendi hacca gitmekten bahsediyorsunuz peki bugün itibarı ile Doların 7.30 lira euronun 8.50 Türk Lirası olduğundan haberiniz varmı? Müslüman daha hacca gitmeden hazırladığı para cebinden çıkmadan eritilip siyonislerin cebine hortumlanıyor. Hadi davanızda samimi iseniz ,kalbinizde zerre kadar Allah korkusu var ise bunları dile getirebilirmisiniz? Zulmün bine bin katılıp halkın ekonomik yönden nasıl ezildiğin soyulduğunu yazabilirmisiniz?

Habibe Ayvacık tarafından 06.08.2020 23:06:08 tarihinde yazılmış
Kelime oyunları ile süslenmiş, graham fuller [ılımlı islam ] tarzı bir yazı . Adana gibi Şanlı gezi direnişine canı gönülden destek veren gerçek milliyetçi müslümanların yaşadığı güzide şehirde bu tip yazılar ne yazıkki itibar görmez.

Yorumkolog tarafından 05.08.2020 14:57:37 tarihinde yazılmış
Şahit ol Ya Rab, 18 yıldır siyonizm ile kolkola girip işbirliği yapıp müslüman milletin ülkesini tarmar eden ,fitnenin milyon türlüsü ile insanları dini yönden istismar eden yönetime ve ona dalkavukluk yapan yazarlara Şahit ol Ya Rab. sizin gibiler boşuna Beytullah'ı ziyaret etmesin Rabbim siz ve yandaşı olduğunuz zümreden yüz çevirecek zamanı gelince narından ziyadesi ile tattıracak İNŞAALLAH.

 
 
 
EDİTÖR
Hüseyin BAYRAK
Hüseyin BAYRAK
Siyasiler ve Yalan
YAZARLAR
Elif NİSA
Elif NİSA
Dua ve Kader

Yüksel MERT

Metin DOĞRUYOL
Metin DOĞRUYOL
Korona Virüs Afişlerde

KONUK YAZARLAR
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Hasan TÜLÜCEOĞLU
Pozitivizm ve Dindarlar

Geçerli bir anket yok!

 
İLETİŞİM

İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi: 
3050
Bugün Gelen: 
42997
Toplam Ziyaretçi: 
338961544


Copyright © 2005 - 2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
ADANA HABER  İHA Resmi abonesidir. Adana Kız Yurdu, Adana Elit Apart Kız Yurdu, Adana Apart, Adana Kız Öğrenci Yurdu, Sarıçam'da Kız Öğrenci yurdu, kız apart

Bu Sitenin Programlanması
tarafından yapılmıştır.